Foto-Shutterstock

Sīpoli kārtīgi jāizžāvē. Paštaisīta žāvētāja shēma un darba apraksts 0

Pirms vairākiem gadiem “Praktiskajā Latvietī” bija publicēta ierīce, ar kuru mājas apstākļos labi izžāvēt sīpolus. Ja tie kārtīgi netiek izžāvēti, ātri vien sāk pūt un slikti glabājas. Būtu labi dabūt shēmu, kā šādu ierīci uztaisīt vai arī kur iegādāties. JURIS Neretā

Reklāma
Reklāma
Notriektā tautumeita 7
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
SVF: Krievijas ekonomika augs straujāk par visām pasaules attīstītajām ekonomikām
Lasīt citas ziņas

“Sīpolu žāvēšana ir ļoti vienkārša. Ja platības lielākas, ar lakstu sitēju nosit lakstus tā, lai virs sīpola paliek 5–10 centimetri, lai nesabojātu pašu sīpolu. Ja platības mazākas, to var paveikt arī ar trimmeri. Tad sīpolus ar kratītāju izkratu un atstāju turpat uz lauka žūt 5–10 dienas. Šajā laikā apkalst saknes un sakalst atstātais sīpola laksta kakliņš. Jo ātrāk kakliņš izkalst, jo labāk. Galvenais neatstāt sīpolus pēc lakstu nopļaušanas augam zemē. Laksta kakliņš var pielīt ar ūdeni, un tad gan raža būs sabojāta. Ja sīpols apgāzies uz sāna, lietus nekaitēs,” skaidro dārzeņu audzētājs Andris Sakss no Skrīveriem, kurš sīpolus audzē lielās platībās.

Kad sīpoli jau dzelteni un saknes sakaltušas, laiks vest uz māju un žāvēt, vienlaikus arī novietojot glabāšanai.

CITI ŠOBRĪD LASA

Apcirknī, kur sīpolus glabās, jāierīko ventilējama grīda. Uz pamata ierīko 15–20 cm augstas lāgas, virs kurām izveido latiņu redeles. Spraugas starp tām aptuveni 20 milimetru. Saules pusē pie ēkas no ārpuses ierīko spēcīgu ventilatoru. Ventilators pievada gaisu zem grīdas, un tas plūst cauri sīpoliem, tos izžāvējot. Pietiek, ja saulainos brīžos paventilē divas trīs stundas dienā. Sīpolu slānis var būt pat vairāk nekā divus metrus biezs. Process jāatkārto vairākas nedēļas, vērojot situāciju.

Ja sīpolu pavisam maz, tos izkārto uz koka redelēm zem nojumes pamīšus. Sīpolus liek uz sāna blakus citu citam, lakstus orientējot vienā virzienā. Nākamo kārtu liek uz pirmās lakstiem. Veidojas sīpolu klājiens, kuram ļauj dabīgi izžūt. Tad sapin pīnes kā sendienās, sasienot izžuvušos lakstus, bet tos nenogriežot.

Jāņem vērā, ka sīpols tāpat kā cilvēks – pamodināts tas sāks rosīties. Tas nozīmē, ka glabāšanas laikā sīpoli nav jātraucē, sažuvušais kakliņš nav jānogriež. Tiklīdz to izdara, sīpols sāk augt. Piemēram, sīpolu maisu, kuru paredzēts izstādīt lokiem, pirms stādīšanas saimnieks vairākas reizes sviež pret zemi. Tad dīgšana notiek vienmērīgāk. Arī pirms tirgošanas sažuvušos kakliņus parasti nogriež. Taču šādi sīpoli ilgi neglabāsies.

Induļa Burkas zīmējums
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.