
Bēgļu pieplūduma risks 0
Kara ietekme neapstātos pie valsts robežām.
Ukrainā izmantotie modernie ieroči — tostarp tālas darbības raķetes un militārie droni — nozīmē, ka fronte vairs nav fiksēta līnija. Uzbrukumi tagad var sasniegt mērķus simtiem kilometru attālumā, apdraudot slimnīcas un civilās infrastruktūras objektus tālu no kaujas zonām, un tas padara evakuācijas plānu izstrādi būtisku. Tādēļ arī valstīm, kas atrodas tālāk no frontes līnijām, jāgatavojas uzņemt pacientus un bēgļus, brīdināja Joostens, piebilstot, ka tiks pārbaudīta ES solidaritāte.
“Ja Lietuva tiek pārņemta, kurš atbild par lietuviešiem, ja Lietuvas vairs nav? Bet Eiropas Savienība joprojām pastāv,” viņš sacīja.
Joostens aicināja ES institūcijas izveidot finanšu fondus, lai risinātu gan civiliedzīvotāju, gan militāro upuru, kā arī pārvietoto personu jautājumus.
Viņš piebilda, ka upuru skaits varētu būt ievērojami lielāks nekā Ukrainā.
“Tie 4000 pacientu, ko mēs evakuējām no Ukrainas — tas nav nekas, 4000 trīs gadu laikā,” viņš sacīja. “Parunāsim par 4000 divās nedēļās, un tad vēl nākamajās divās, un tad atkal nākamajās … skaitļi ir pavisam citi, kad sākas īsts karš.”
Neviens nezina, kad — vai vai vispār — karš sāksies. Bet, kā izteicās Vaiknemets: “Krīze nekad nebrīdina, kad tā nāk.”
Tāpēc poļiem un baltiešiem “jāgatavojas ļaunākajam,” sacīja Vaļuliene. “Taču mēs ceram, ka tas nenotiks.”