Saeimas deputāts, Zaļo un zemnieku savienības Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Augusts Brigmanis, sestdienas vakarā Zemkopības ministrijas telpās gaidot vēlēšanu rezultātus, vēl nenojauta, ka viņš sarakstā no 1. vietas noslīdēs uz 3. vietu, tādējādi pagaidām paliekot bez deputāta mandāta.
Saeimas deputāts, Zaļo un zemnieku savienības Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Augusts Brigmanis, sestdienas vakarā Zemkopības ministrijas telpās gaidot vēlēšanu rezultātus, vēl nenojauta, ka viņš sarakstā no 1. vietas noslīdēs uz 3. vietu, tādējādi pagaidām paliekot bez deputāta mandāta.
Foto: Karīna Miezāja

Svītrojumu čempioni: Vēlētāji ārpus Saeimas atstājuši arī pazīstamas partiju “sejas” 0

Arī 13. Saeimas vēlēšanās vēlētāji aktīvi izmantojuši iespējas likt plusiņus sev tīkamajiem kandidātiem un izsvītrot netīkamos. Interesanti, ka vēlētāji ļoti aktīvi svītrojuši mūziķus – “KPV LV” Rīgas saraksta kandidāts Andris Kivičs nopelnījis 4307 svītrojumus (plusu gan ir nedaudz vairāk, tādēļ viņam izdevies par vienu vietu pat pacelties uz augšu) un Jaunās konservatīvās partijas kandidāti Ievu Akurateri (2083 svītrojumi). Varētu šķist, ka vēlētāji kļuvuši piesardzīgāki un vairs nevēlas parlamentā populārus radošos darbiniekus bez politiskās pieredzes. Tomēr tā gluži nav, jo, piemēram, aktieris Ivars Puga, tieši pateicoties 4232 plusiņiem, no 37. vietas “KPV LV” sarakstā uzlēcis uz ceturto, iekļūstot arī Saeimā.

Reklāma
Reklāma

Rasnaču pieveicis “trīsgalvainais pūķis”

Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 24
Putins ir izmēģinājis jaunu “superieroci”, kādu pasaule “vēl nav redzējusi”
Kokteilis
Magnētiskās vētras 2024. gada aprīļa beigām – visbīstamākās dienas
Lasīt citas ziņas

Tajā pašā laikā vairāki ilggadēji politiķi, pateicoties svītrojumiem, drīzumā būs spiesti meklēt jaunu darbu.

Visskarbāk savus kandidātus vērtējuši Nacionālās apvienības (NA) atbalstītāji.
CITI ŠOBRĪD LASA

Rīgas saraksta 5. numurs tieslietu ministrs Dzintars Rasnačs saņēmis 5499 svītrojumus un 3507 plusus, noslīdot uz 38. vietu. “Šis balsojums parāda, ka mīti un stereotipi šoreiz ir guvuši virsroku,” teic tieslietu ministrs, norādot ka viņa komanda pēdējos četrus gadus cīnījusies trīs frontēs (pret prokremlisko spēku ietekmi Latvijā, pret kreisi liberāliem spēkiem, kas apdraudot tradicionālās vērtības, un pret dažādiem ēnu ekonomikas darboņiem).

“Rezultātā es iekļuvu visu šo trīs spēku melnajos sarakstos. Par mani tika veidoti mīti un stereotipi. Kādi 80% vēlētāju politikai pievēršas tikai pēdējā mēnesī un neseko tai pastāvīgi. Tādēļ viņi manu kandidatūru vērtēja pēc šiem mītiem, nevis reāli paveiktajiem darbiem,” sprieda Rasnačs. Visticamāk, NA piedalīsies jaunās koalīcijas veidošanā, tādēļ teorētiski viņš joprojām varētu kļūt par ministru valdībā, bet Rasnačs šādu variantu neizskata. “Esmu nostrādājis tieslietu ministra amatā divus pilnus termiņus – sestajā un 12. Saeimā. Tagad jānāk kādam jaunam cilvēkam, bet vienlaikus vēlams ar politisko pieredzi,” teica Rasnačs.

Spolītis atgriezīsies akadēmiskajā darbā

Arī “Jaunās Vienotības” vēlētāji savus kandidātus vērtējuši kritiski. Rīgas saraksta 10. numurs Saeimas deputāts Veiko Spolītis ar 3076 svītrojumiem un 1380 plusiem no 10. vietas sarakstā noslīdējis uz 38.

“Īpaši pārsteigts par to neesmu. Tas, kas notika 2014. gada 29. oktobrī, nav aizmirsts,” nopūtās Spolītis (šajā datumā viņš tika aizturēts par auto vadīšanu alkohola reibumā). Pēc tam viņš pameta “Vienotības” partiju, bet turpināja strādāt tās frakcijā. Šobrīd Spolītis iesniedzis iesniegumu par iestāšanos atpakaļ “Vienotībā”, bet valde par viņa atpakaļ uzņemšanu vēl nav lēmusi.

“Arī startēšana kā ārpus partijas kandidātam noteikti atstāja ietekmi uz svītrojumiem,” sprieda deputāts. Pēc šāda rezultāta viņš vismaz nākamos četrus gadus neplāno ieņemt nekādus politiskus amatus, bet pilnībā pievērsties akadēmiskajam darbam.

Brigmanis turpinās vadīt zemsaviešus

Pēc pašreizējiem rezultātiem ārpus Saeimas palicis arī ZZS Saeimas frakcijas priekšsēdētājs un Zemgales saraksta līderis Augusts Brigmanis, kurš ar 2701 plusiņu un 2620 svītrojumiem noslīdējis no pirmās vietas uz trešo, paliekot uzreiz aiz svītras šajā vēlēšanu apgabalā. Toties ZZS jaunpienācējs Viktors Valainis, pateicoties aktīvai individuālai kampaņai, no septītās vietas uzlēcis uz pirmo.

Reklāma
Reklāma

“Mums nebija nekādu ierobežojumu individuālajām kampaņām. Viktors ļoti aktīvi darbojās priekšvēlēšanu periodā, piedalījās diskusijās, tikās ar iedzīvotājiem, tādēļ viņa sasniegumi ir likumsakarīgi. Es nekādā ziņā neturu uz viņu ļaunu prātu. Viņš pat pēc rezultātu paziņošanas nāca pie manis un pārdzīvoja, ka tā sanācis, bet es viņu varu tikai uzteikt par aktīvu darbu,” teica Brigmanis.

Viņš arī sprieda, ka gadiem ilgi bijis ZZS seja un ikviens aktīvs politiķis ar savu darbību laika gaitā nopelna gan atbalstītājus, gan ienaidniekus. “Man ir gana ilga vēsture, tostarp no kompartijas laikiem. Es pats to nekad neesmu slēpis, bet priekšvēlēšanu kampaņā dažs labs to izmantoja pret mani. Man gan par savu darbu nav ko kaunēties. Un, ja kāds cer, ka es tagad pakāpšos maliņā, tad viņam nāksies vilties. Kaut arī rezultāts vēlēšanās kopumā mums ir vājāks, nekā gaidīts,

es turpināšu vadīt Zemnieku savienību un, visticamāk, uzturēšu savu kandidatūru arī nākamajās partijas priekšsēdētāja vēlēšanās.”

Brigmanis arī optimistiski sprieda, ka politiskā darbība, ko neierobežo Saeimas deputāta rāmji, varētu būt brīvāka un ērtāka. Tomēr, ja ZZS veidos koalīciju, tad viņš kā pirmais zem svītras varētu arī atgriezties Saeimā ar mīksto mandātu, jo virs viņa esošie Uldis Augulis un Viktors Valainis varētu kļūt par ministriem. Vai arī pat ar cietu, ja kāds no šiem abiem pēkšņi saņem “labu darba piedāvājumu no Honkongas”.

Seržants vaino “maksātnespējas mafiju”

Citi svītrotie apgalvoja, ka tas viņiem nav bijis īpašs pārsteigums, taču Kārlis Seržants, kurš no 4. vietas ZZS Rīgas sarakstā tika “aizsvītrots” uz 36. vietu, izklausījās pārsteigts un pat šokēts. “Man tiešām grūti to izskaidrot, jo pirms vēlēšanām reitingi man solīja otro līdz ceturto vietu. Acīmredzot vēlētāji nevadījās pēc manis paveiktajiem darbiem, bet gan pāris skandāliem, ko aktīvi izplatīja dzeltenā prese,” sprieda deputāts.

Pirms diviem gadiem Seržants nokļuva kritikas krustugunīs, jo Saeimas rezidencē bija sarīkojis privātas svinības savai sievasmātei. Viņš pats uzskata, ka pret viņu vērsta nomelnošanas kampaņa, aiz kuras stāvot maksātnespējas administratoru mafija, pret ko

Seržants Saeimā esot cīnījies. “Man ir konkrēta informācija, kas aiz tā visa stāv. Varētu plašākā intervijā par to pastāstīt, bet tikai pēc kāda laiciņa, jo tas saistīts ar valsts noslēpumu,” teica deputāts. Par jauna darba meklējumiem viņš sākšot domāt pēc 5. novembra, kad beigs strādāt pašreizējais parlamenta sastāvs. Politiskus amatus valdībā gan viņš neplānojot ieņemt, jo uzskata, ka tie pienākas kandidātiem, kuri vēlēšanās spējuši gūt tautas uzticību.

Viņķele gatavo jauno liberāļu paaudzi

Ilze Viņķele un zinātnieks Andris Ambainis vēlēšanu rezultātu sagaidīšanas pasākumā bārā “Vest”.
Foto: Ieva Leiniša/LETA

Negaidīti lielu atbalstu šajās vēlēšanās guva politiskā apvienība “Attīstībai/Par!”, tomēr tās Zemgales saraksta līdere Ilze Viņķele ar 2294 plusiem un 2867 svītrojumiem no pirmās vietas noslīdējusi uz 17. un palikusi bez deputātes mandāta. “Vienmēr politikā esmu bijusi pretrunīgi vērtēta – ir cilvēki, kuriem patīk mana politiskā darbība, un ir tādi, kam tieši pretēji. Svītrojumus varētu saistīt ar to, ka sākotnēji mēs bijām izteikti liberāli, bet pirms vēlēšanām paplašinājām savu piedāvājumu, piesaistot arī plašāku vēlētāju loku. Viņiem simpatizēja mūsu programma, bet ne mana darbība,” sprieda Viņķele.

Studijas ASV viņa ir pabeigusi un šobrīd aktīvi darbojas apvienībā, sniedzot Saeimā iekļuvušajiem kolēģiem savu pieredzi par darbu parlamentā, kā arī piedaloties iespējamās koalīcijas modeļu analīzē. Viņķele neizslēdz iespēju, ka varētu arī pati ieņemt kādu amatu valdībā, ja redzēs, ka var tajā “paveikt ko labu un partijas vērtībām atbilstošu”.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.