Juris Jansons.
Juris Jansons.
Foto: Evija Trifanova/LETA

Nepieciešami 191 227 820 eiro. Kā tiesībsargs cenšas palīdzēt mediķiem 0

Māra Libeka, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa.” Vai varētu aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri? 400
TV24
Uzņēmējs nosauc visbirokrātiskākās valsts iestādes, kuras būtu likvidējamas: Šādi es, protams, varu sev audzēt ienaidniekus 88
Viedoklis
Krista Draveniece: Puikam norauj bikses, meitai neļauj pačurāt. Kādi briesmoņi strādā mūsu bērnudārzos? 104
Lasīt citas ziņas

Tiesībsargs Juris Jansons ir sagatavojis un vakar iesniedzis Satversmes tiesā pieteikumu par to, ka likumā “Par valsts budžetu 2020. gadam” nav ņemts vērā Saeimas Veselības aprūpes finansēšanas likuma pārejas noteikumu 11. punkts, kas paredz paaugstināt veselības aprūpes darba samaksu 2020. gadā.

Šāda rīcība neatbilst Satversmes 1. pantam (Latvija ir neatkarīga demokrātiska republika) un 66. pantam (Ja Saeima pieņem lēmumu, kas saistīts ar budžetā neparedzētiem izdevumiem, tad likumā jāparedz arī līdzekļi, ar kuriem segt šos izdevumus), informēja Tiesībsarga biroja komunikācijas nodaļas vadītāja Ruta Siliņa.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Kad pie Saeimas notika protesta akcijas, Latvijas Jauno ārstu asociācija uzņēmās iniciatīvu aktivizēt mediķu atalgojuma jautājumu kopā ar tiesībsargu.

Pagājušajā gadā vairākas reizes tikāmies ar Juri Jansonu un visu laiku paralēli sarakstāmies, lai kopīgi sasniegtu rezultātu,” pastāstīja asociācijas vadītājs Kārlis Rācenis.

Bet pirms pieteikuma iesniegšanas tiesībsargs nosūtīja vēstuli Saeimai, kurā aicināja parlamentu līdz 1. jūnijam likumā “Par valsts budžetu 2020. gadam” veikt grozījumus un rast finansējumu pilnā apmērā veselības nozarei, lai varētu paaugstināt mediķu darba samaksu atbilstoši Veselības aprūpes finansēšanas likumā noteiktajam.

Tajā norādīts, ka 2020. gadā darba samaksas paaugstināšanai vidēji par 20% ir nepieciešami 191 227 820 eiro.

Valsts budžetā ir paredzēta tikai puse no šā finansējuma. Tiesībsargs aicināja Saeimu ievērot savu doto deputāta zvērestu un nepārcelt lēmuma pieņemšanu un atbildību uz Satversmes tiesas pleciem.

Pieņemot grozījumus Veselības aprūpes finansēšanas likumā, Saeima sabiedrībai bija devusi skaidru un nepārprotamu solījumu paaugstināt veselības aprūpes darbinieku darba samaksu no 2019. līdz 2021. gadam vidēji 20% apmērā. Tomēr, pieņemot valsts budžeta likumu 2020. gadam, šī tiesiskā skaidrība tika izjaukta.

Saeimas Sociālo un darba lietu komisija atbildes vēstulē tiesībsargam ir atzinusi Saeimas antikonstitucionālo rīcību, pieņemot likumu, bet neparedzot finansējumu pilnā apmērā mediķu darba samaksas paaugstināšanā.

Komisija norāda, ka devusi uzdevumu ar likuma spēku valdībai nekavējoties sākt jautājuma risināšanu.

Diemžēl tika atrasta tikai puse no nepieciešamās naudas summas,

jo vēl joprojām pastāvot disbalanss starp vajadzību un ekonomiskajām iespējām. Komisija jūlijā tikšoties ar atbildīgajām ministrijām un ekspertiem, lai turpinātu meklēt risinājumu.

Pirmajā jūnijā beidzās termiņš, kādā tiesībsargs aicināja Saeimu veikt grozījumus valsts budžeta likumā. Diemžēl parlaments tikai vēl meklē risinājumus un nevar pateikt, kad tos atradīs, tāpēc tiesībsargs bija spiests vērsties Satversmes tiesā.

Reklāma
Reklāma

Saskaņā ar Satversmes tiesas likumu lietu pieņem mēneša laikā no pieteikuma iesniegšanas dienas. Sarežģītās lietās Satversmes tiesa šo termiņu var pagarināt līdz diviem mēnešiem.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.