Politologs Filips Rajevskis.
Politologs Filips Rajevskis.
Foto – LETA/Ieva Čīka

Turpinoties Covid-19 izplatībai, valdība pieņem arvien haotiskākus lēmumus 26

Valdības lēmumi par Covid-19 ierobežojumiem ir haotiski, turklāt valdībai nākamais būtiskais pārbaudījums būs gaidāmā vakcīnu izdale, aģentūrai LETA sacīja sabiedrisko attiecību aģentūras “Mediju tilts” līdzīpašnieks, politologs Filips Rajevskis.

FOTO. “Bet neviens neievēroja, kā esmu mainījies…” kas noticis ar populāro aktieri Jāni Jarānu? 24
“Par to maz publiski zināms, bet blakus Sanda Ozoliņa vārdam uz Stenlija kausa iegravēts arī Edvards Smiltēns,” soctīklos uzjautrinās par politiķa izgājieniem hokejistu sagaidīšanā 31
FOTO. Patiešām sirsnīgi un patiesi! Hokejists Mārtiņš Dzierkals pēc svinīgās sagaidīšanas Rīgā izdara mīļu sirdsdarbu
Lasīt citas ziņas
Valdībai lemjot par ierobežojumiem, ekspertam nav sajūta, ka būtu izveidota sistēma, un, lai arī politiķi runā par speramajiem soļiem un plāniem, sabiedrībai visu laiku rodas jautājumi, situāciju komentēja Rajevskis.

Piemēram, nav skaidrs kāpēc valdība ir atļāvusi rīkot kristības, kas, atšķirībā no bērēm, nav neatliekams pasākums, viņš skaidroja. Tāpat neesot saprotams, kāpēc frizieri var turpināt darbu, bet manikīri un tamlīdzīgi skaistumkopšanas speciālisti strādāt nedrīkst. Vēl kā piemēru viņš minēja platības noteikšanu lielveikalu darbībai. “Es domāju, ka tas parāda to, ka tie lēmumi ir atrauti no realitātes,” piebilda Rajevskis.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pēc politologa teiktā, pavasarī tika runāts, ka politiķi pilnībā ieklausās ekspertos, un lēmumus viņi pieņēma tādus, kādus eksperti rosināja, taču patlaban ir sajūta, ka tiek pieņemti nevis ekspertu redzējumā pamatoti, bet gan politiski pamatoti lēmumi.

Tā rezultātā ir juceklis un valdība nav precīzi sabiedrībai izskaidrojusi, kāpēc katrs konkrētais ierobežojums ir nepieciešams, norādīja Rajevskis. Viņš piebilda, ka, turpinoties Covid-19 izplatībai, eksperti arvien vairāk izprot vīrusa dabu, bet valdība pieņem arvien haotiskākus lēmumus.

Rajevska skatījumā, ja politiķi vēlas, lai sabiedrība ievērotu ierobežojumus, valdības lēmumiem vajadzētu būt saprotamiem, uzticamiem un skaidrojošiem.

“Ja pieņem likumus, par kuriem ir iepriekš skaidrs, ka neviens tos nepildīs, tad tas degradē citus likumus un kopējo attieksmi. To pašu var salīdzināt ar ierobežojumiem, un tā rezultātā sabiedrības attieksme pret politiķu lēmumiem ir vieglprātīgāka, neskatoties uz to, ka patlaban epidemioloģiskā situācija ir sliktāka nekā pavasarī. Tāpat jāņem vērā, ka patlaban sabiedrībai ir jau zināms pieradums pie Covid-19, taču valdības lēmumi šo ignoranci vēl vairāk pastiprina,” norādīja Rajevskis.

Viņš arī vērsa uzmanību, ka daļa Latvijas sabiedrības ir postpadomju cilvēki, kuri atceras, ka padomju laikos arī pastāvēja daudz ierobežojumu, bet daudzus no tiem varēja arī neievērot.

“Patlaban notiekošais sāk atgādināt padomju periodu, jo var pa kaktiem ierobežojumus pārkāpt. Arī tie, kuri pieņem lēmumus, visticamāk, pa kaktiem izmantos valdības aizliegtos pakalpojumus,” norādīja Rajevskis.

Tāpat no politiķu puses nav skaidrs, kā sabiedrībai rīkoties, ja nav iespējams ievērot uzliktos ierobežojumus. “Izpaliek risku analīze. Var jau pieņemt lēmumu, ka visiem jāiemācās lidot, bet vispirms ir jāpaskatās, kā to darīt,” piebilda eksperts.

Patlaban ierobežojumu kontrole galvenokārt ir uzdota policijai, taču tās uzdevums ir apkarot noziedzību, nevis, piemēram, kontrolēt manikīrus, vai tie savus pakalpojumus ārkārtējās situācijas laikā nesniedz nelegāli savos mājokļos. Tāpat jāņem vērā, ka policijas resursi ir ierobežoti un šī iestāde nav labi apgādāta un finansēta, skaidroja Rajevskis.

“Policija ir spiesta žonglēt starp saviem pienākumiem, un tās galvenais uzdevums ir noziedznieku ķeršana un prevencija. Ja pieņem lēmumus par ierobežojumiem un nav policijai paredzēti atbilstoši resursi, tad jāpadomā, vai ir vērts pieņemt šos lēmumus,” piebilda Rajevskis.

Viņš uzskata, ka, ņemot vērā valdības noteiktos ierobežojumus, Latvijā potenciāls masveida protestiem patlaban nav iespējams. Latvijas sabiedrība postpadomju pieredzes dēļ tomēr ir atšķirīga no sabiedrības tajās Eiropas valstīs, kur izcēlās masveida protesti pret ierobežojumiem.

Rajevskis atgādināja, ka finanšu krīzē pirms aptuveni desmit gadiem masveida protestu nebija, izņemot, 2009.gada Vecrīgas grautiņus, tomēr “tvaika nolaišana” rezultējās ar Saeimas atlaišanu.

“Nav mums tādas masveida protestu kultūras, taču pie politiski pareizi organizētas iniciatīvas var rasties potenciāls, kas var novest pie Saeimas vēlēšanām un valdības krīzes. Katrā ziņā valdībai milzīgs pārbaudījums būs vakcīnu izdale un pieejamība. Šis process ir sprādzienbīstama lieta, jo būs milzīgs pieprasījums pēc vakcīnām. Tāpēc vakcīnu jautājumā varas rīcībai jābūt supercaurspīdīgai un godīgai, lai sabiedrība “neuzsprāgtu”, nobeigumā uzsvēra Rajevskis.

SAISTĪTIE RAKSTI

Kā ziņots, valdība un Krīzes vadības padome otrdien kopsēdē vienojās, ka Covid-19 dēļ tiks noteikti stingrāki ierobežojumi izglītības un sporta jomās, tostarp noteikts, ka no 30.novembra skolās vienam audzēknim būs jānodrošina trīs kvadrātmetru liela platība, bet skolotājiem arī stundās būs jālieto sejas maskas.

Covid-19 izplatības ierobežošanai valstī no 9.novembra līdz 6.decembrim izsludināta ārkārtējā situācija un noteikta virkne ierobežojumu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
FOTO. “Bet neviens neievēroja, kā esmu mainījies…” kas noticis ar populāro aktieri Jāni Jarānu?
“Par to maz publiski zināms, bet blakus Sanda Ozoliņa vārdam uz Stenlija kausa iegravēts arī Edvards Smiltēns,” soctīklos uzjautrinās par politiķa izgājieniem hokejistu sagaidīšanā
FOTO. Patiešām sirsnīgi un patiesi! Hokejists Mārtiņš Dzierkals pēc svinīgās sagaidīšanas Rīgā izdara mīļu sirdsdarbu
Darbinieku trūkums, pārtikas preču cenas pieaug, ielās bezpajumtnieki, narkomāni… Eiropas ekonomikas lielvalstī iestājusies lejupslīde
VIDEO. Hokejista Kaspara Daugaviņa pirmie vārdi pēc uzvaras spēles liek pasmaidīt
Lasīt citas ziņas
IZM rosina valstij pārņemt skolu tīkla sakārtošanu no 7.klases – tas uzlabošot izglītības pieejamību reģionos
“Tā nav tikai nevainīga spēlēšanās ar zābakiem, šeit ir arī pietiekoši nopietnas lietas” – Rajevs sašutis par uzņēmumiem, kuri apgādā Krieviju un tās armiju
Izskan ziņas, ka Lukašenko pēc tikšanās ar Putinu smagā stāvoklī nogādāts slimnīcā
FOTO. “Būt hokejista sievai nav viegli” talantīgais vārtsargs Artūrs Šilovs mīļoto sievieti apprecēja 18 gadu vecumā
Lielākajos parasporta svētkos Siguldā gaidāmi 400 dalībnieki – gan paralimpieši, gan tie, kuri sporto veselībai un priekam
11:13
7 sāpīgi fakti par attiecībām, kuriem atsakās ticēt daudzi pāri
11:03
Ēnu ekonomika kopumā pērn Latvijā samazinājusies, taču aplokšņu algu apmērs palielinājies
10:45
FOTO. Patiešām sirsnīgi un patiesi! Hokejists Mārtiņš Dzierkals pēc svinīgās sagaidīšanas Rīgā izdara mīļu sirdsdarbu
FOTO. Nakts pārgājiens gar Gauju: latviešu fotogrāfs kadros iemūžina pasakaino Latvijas dabu
FOTOREPORTĀŽA. “Lejaslīvēs” sparģeļu sezona: “Sākām pirms 8 gadiem ar 2 sparģeļu vagām, nu mums ir ap 20 tūkstošiem stādu”
VIDEO. Hokejista Kaspara Daugaviņa pirmie vārdi pēc uzvaras spēles liek pasmaidīt
Ēnu ekonomika kopumā pērn Latvijā samazinājusies, taču aplokšņu algu apmērs palielinājies
VIDEO. “Es pavisam cits cilvēks tagad būšu…” Olga Kambala Turcijas klīnikā piepilda savu sapni
Armands Puče par prezidenta nepieciešamību: Vai ronim vajag zeķbikses? Vai Latvijai vajag karali?
VIDEO. Priecīgas ziņas no latviešu leģendārās grupas “Jumprava”
“Par to maz publiski zināms, bet blakus Sanda Ozoliņa vārdam uz Stenlija kausa iegravēts arī Edvards Smiltēns,” soctīklos uzjautrinās par politiķa izgājieniem hokejistu sagaidīšanā
Pēteris Apinis par murgu, kas šodien sāksies: 140 miljoni aizies parādu dzēšanai, un jauniem kovidvakcīnu iepirkumiem un veco utilizācijai
FOTO. Mīlīguma paraugstunda. Jelgavā aizvadīts mazuļu rāpošanas čempionāts
Zelenskis: Pieņemts lēmums par karaspēka kustības termiņiem
Cīrule: KNAB ir uzsākts kriminālprocess par NBS ēdināšanas iepirkumu. Līdz rudenim birojs tiks skaidrībā, kas īsti ir noticis
“Tā ir iespēja Rīgai piesaistīt jaunu, unikālu tūristu interesi.” Jenzis uzsver PČ hokejā pozitīvo ietekmi uz tūrisma un ēdināšanas nozarēm
Maskavā droni trāpījuši diviem daudzstāvu namiem
Otrdien nedaudz pastiprināsies vējš
Ko lems ATD neatkarīgie eksperti? Lēmums jāpieņem šodien…
Kosovas ziemeļos sadursmēs ar serbiem ievainoti vairāk nekā 30 NATO miera uzturētāji
Krievija izdod orderi ASV senatora Lindsija Greiema aizturēšanai pēc viņa izteikumiem par karu Ukrainā
Vitolds, Lolita un Letīcija – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
VIDEO. To var skatīties vēl un vēl! Hokejistu sagaidīšanas spilgtākie mirkļi ar TV24 operatoru acīm
Meļņiks: Levits bija pārvērtēts kā Valsts prezidents
“Ņemtu rokā vāli un ietu uz mežu,” Slaidiņš atklāj, ko darītu, ja Krievija iebruktu Latvijā
VIDEO. “Kristiāns Rubīns! Vāaaarti! Latvija!” kā vēsturisko mirkli spēlē Latvija – Amerika izkliedza sporta komentētāji dažādās pasaules valstīs