
5 miljoni cilvēku, 23 miljoni aitu! Kas īsti notiek Jaunzēlandē, un kāpēc tur ir tik daudz aitu? 0
Jaunzēlandes lielais aitu skaits, salīdzinot ar tās nelielo iedzīvotāju skaitu, jau sen ir bijis joku temats par jaunzēlandiešiem ārvalstīs. Un tas ir patiess: šī valsts joprojām ir viena no retajām pasaulē, kur joprojām ir vairāk aitu nekā cilvēku, ziņo Associated Press.
Taču cilvēki pamazām tuvojas, liecina publiskotie jaunie dati. Ar 23,6 miljoniem aitu un 5,3 miljoniem iedzīvotāju, uz katru jaunzēlandieti šobrīd ir aptuveni 4,5 aitas, liecina valdības statistikas aģentūras dati.
Tas ir ievērojams kritums salīdzinājumā ar 1982. gadu, kad uz katru cilvēku bija 22 aitas, un aitkopība gaļai un vilnai bija lielākais valsts ienākumu avots. Gadu gaitā samazinājušās vilnas cenas, ko izraisījusi pāreja uz sintētiskajām šķiedrām visā pasaulē, ir likušas zemniekiem mainīt zemes izmantošanas veidus, norāda šīs nozares lielākā lobija grupa.
Aitkopības noriets
Pēc platības Jaunzēlande ir aptuveni tikpat liela kā Apvienotā Karaliste, taču cilvēku tajā ir 13 reizes mazāk. Tas nozīmē, ka aitām ir daudz vietas.
Aptuveni 150 gadu garumā aitkopība bija Jaunzēlandes ekonomikas pamats, un ganāmpulki strauji pieauga – sasniedzot virsotni 1982. gadā, kad valstī bija vairāk nekā 70 miljoni aitu un tikai 3,2 miljoni cilvēku. Pirms “Gredzenu pavēlnieka” filmas piesaistīja tūristu viļņus, valsts mārketingā dominēja attēli ar zaļiem laukiem, kuros mierīgi ganās aitas, un fonā bija sniegoti kalni.
Taču pēc ilgstoša vilnas cenu krituma pasaules tirgū – neskatoties uz pēdējā laika cenu pieaugumu – nacionālais ganāmpulks ir nepārtraukti samazinājies. Tagad piena nozare ir kļuvusi par lielāko daļu no Jaunzēlandes lauksaimniecības un dārzkopības eksporttirga.
Zemnieki meklē jaunas iespējas
2023. gadā valdības aģentūra “Stats NZ” paziņoja, ka 2022. gadā aitu skaits uz vienu iedzīvotāju pirmo reizi ir noslīdējis zem piecām aitām. Nesen publiskotajos 2024. gada jūnija datos tika reģistrēts vēl viens miljons aitu mazāk.
Tobijs Viljamss (Toby Williams), nozares lobija grupas “Federated Farmers” pārstāvis, sacīja, ka daudzi aitkopji ir pārgājuši uz ienesīgākām nozarēm – piena lopkopību vai zemes pārvēršanu priežu mežos, lai pārdotu oglekļa kvotas.
“Ja es būšu pavisam atklāts, vilnas industrija jau ir sasniegusi lūzuma punktu – ja vēl nav, tad drīz to sasniegs – kad tās vairs vienkārši nebūs,” viņš sacīja.
Pasākumi vilnas nozares atbalstam
Valdība ir ieviesusi pasākumus, lai palēninātu šo norietu. Viens no tiem – 2024. gada paziņojums par ierobežojumiem zemes pārveidei par oglekļa mežiem.
Jauni valdības iepirkumu vadlīniju noteikumi, kas stājās spēkā aprīlī, mudina izmantot Jaunzēlandes vilnas izstrādājumus, piemēram, paklājus un izolācijas materiālus, publisko ēku būvniecībā un renovācijā. Taču nav gaidāms, ka šie pasākumi spēs apturēt aitu skaita samazināšanos.
Līdzīgas tendences novērojamas arī citās aitkopības valstīs. Austrālija, kas visbiežāk joko par jaunzēlandiešiem un viņu aitām, arī joprojām ir valsts, kurā ir vairāk aitu nekā cilvēku, bet arī tur ganāmpulku skaits samazinās.
Tur atšķirība ir mazāka: uz katru austrālieti ir aptuveni trīs aitas.