Publicitātes foto

Unikālo Katlakalna baznīcu turpmāk greznos divi jauni zvani 0

Katlakalna evaņģēliski luteriskās baznīcas restaurācijas ietvaros zvanu tornī uzstādīti divi jauni baznīcas zvani, kas turpmāk ar zvanu skaņām aicinās ne tikai uz dievkalpojumiem, bet arī vēstīs par pulksteņa laiku.

Reklāma
Reklāma
7 pārtikas produkti un dzērieni, kas veicina grumbu veidošanos un paātrina novecošanos 25
4 ikdienišķas un efektīvas lietas: tās palīdz tikt vaļā no liekā svara, ja tev nepatīk sportot 3
Seni un spēcīgi ticējumi: šīs lietas nekad nedrīkst ne aizņemties, ne aizdot
Lasīt citas ziņas

Kopumā abu baznīcas zvanu izliešana un uzstādīšana izmaksāja gandrīz 10 000 eiro. Viena lielā zvana izmaksas, proti, 3675 apmērā segs Ķekavas novada pašvaldība, tādējādi atbalstot unikālā kultūrvēsturiskā pieminekļa – Katlakalna baznīcas restaurāciju.

Pēc draudzes priekšnieka Pētera Eriņa stāstītā, Katlakalna baznīcas ēkas restaurācijas ietvaros eksperti apsekoja baznīcas zvanu un secināja, ka “laika zobs” ir darījis savus, radot plaisas, un tādēļ vislabāk būtu izliet jaunu zvanu un vēl labāk būtu liet divus zvanus.

CITI ŠOBRĪD LASA

Jaunos baznīcas zvanus ciešā sadarbībā ar draudzi un restauratoriem veidoja zvanu meistars Tomass Maeveli no Igaunijas, kurš ir pazīstams ne tikai Igaunijā, bet arī Baltijā un Vācijā. Savukārt pašus zvanus lēja Vācijā, Gešeres pilsētā zvanu liešanas rūpnīcā “Petit & Gebr. Edelbrock“, kas ar to nodarbojas jau kopš 1690. gada.

Publicitātes foto

Jaunie zvani jau ir uzstādīti un grezno baznīcas torni. Jaunajam lielajam zvanam ir ierīkots automātiskais mehānisms, kas nodrošinās, ka katru dienu no plkst. 9.00 līdz 21.00 atskanēs zvana skaņas ik stundu, tā pavēstot pulksteņa laiku. Zvanu grezno krusta simbols, ar uzrakstiem: “Katlakalna evaņģēliski luteriskā baznīca AD2015”, “Ticība” un “Lk.2:14 “Gods Dievam augstībā””.

Katlakalna baznīca ir valsts nozīmes arhitektūras piemineklis, kurš ir celts pēc arhitekta Kristofa Hāberlanda projekta 1794. gadā. Katlakalna baznīca citu dievnamu vidū ir unikāla ar savu Latvijas baznīcām neraksturīgo, apaļo – Romas panteonam līdzīgu formu. To apzinoties, baznīcas vērtību Latvijas dievnamu kontekstā, tika nolemts veikt ēkas vēsturisko restaurāciju. Tika veikts nopietns un ilgs ēkas izpētes darbs, apzināti vēsturiskie sienu krāsojumi, pārbaudīts pamatu un sienu mūrējumu stāvoklis. Tika nolemts ēku atjaunot tās pirmatnējā izskatā, ar jumta tornīti.

Līdz 2016. gadam baznīcas restaurācijai jau ir izlietoti 951 000 eiro. Ēkas koka vēsturisko logu un durvju restaurācijai draudzei izdevās piesaistīt finansējumu no Eiropas finanšu programmas 45 000 eiro apmērā. Šogad bez papildus darbiem ir plānots restaurācijai izlietot 254 000 eiro, ko draudze var segt no saviem līdzekļiem. Taču restaurācijas papilddarbiem, kas nebija paredzēti sākotnējā projektā, trūkst finansējuma – gandrīz 164 000 eiro. Tāpēc, vēloties turpināt uzsāktos baznīcas atjaunošanas darbus un ticot sabiedrības izpratnei un atsaucībai, Katlakalna baznīcas draudze ir uzsākusi līdzekļu piesaistes kampaņu, uzrunājot gan draudzes locekļus, gan Ķekavas novada un Rīgas pilsētas iedzīvotājus, īpaši vēršoties pie uzņēmējiem.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.