Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto: SHUTTERSTOCK

Uzņēmēji atklāj, kas viņu darbu šogad sarežģījis visvairāk 0

Šis gads daudzu uzņēmēju atmiņā paliks ar sarežģītākām birokrātiskām procedūrām un pārdzīvojumiem, ko nesa vērienīgā nodokļu reforma.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 63
Kāda būs Ukraina 5-10 gadus pēc kara? Zelenskis aicina nefantazēt, bet divas lietas viņš apsola
Lasīt citas ziņas

Vislielākās grūtības tiem radīja progresīvās iedzīvotāju ienākumu nodokļa (IIN) likmes aprēķināšana un uzņēmumu ienākumu nodokļa (UIN) deklarēšanas jaunā kārtība, rāda grāmatvedības un uzņēmuma vadības sistēmas “Tildes Jumis” veiktās uzņēmumu aptaujas rezultāti.

36% uzņēmumu vadītāji un grāmatveži atzina, ka tiem bija grūti pierast pie gada sākumā ieviesto grozījumu IIN likumā prasībām, kas paredz piemērot strādājošajiem atšķirīgas nodokļu likmes, atkarībā no gada ienākumu apjoma un citiem faktoriem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Aptuveni tikpat daudz respondentiem lielākās grūtības sagādāja gada vidū spēkā stājusies UIN kārtība, kas paredz deklarāciju iesniegšanu katru mēnesi. Vēl 21,2% darbību apgrūtināja Vispārējās datu aizsardzības regulas (VDAR) prasību ieviešana.

Grāmatvedības ārpakalpojumu uzņēmuma SIA “Kamelota” valdes locekle Zanda Bērziņa atklāj, ka grāmatvedības uzņēmumi 2018. gada pirmajos mēnešos saskārās ar papildu slogu algas nodokļu aprēķināšanā, kas neplānoti palielināja ikdienas darba apjomu par aptuveni trešdaļu.

“Gada sākumā daudziem strādājošajiem nebija skaidrs, kas notiks ar viņu atalgojumu, tādēļ grāmatvežiem nācās ieguldīt papildu darbu, skaidrojot un kalkulējot, ar kādiem ienākumiem cilvēki var rēķināties pēc šīs steigā pieņemtās, līdz galam nepārdomātās nodokļu reformas,” atminas Bērziņa.

Uzņēmumu vadītāji arī ir ļoti neapmierināti ar to, ka bieži vien viņiem tiek dots pārāk īss laiks pielāgoties likuma izmaiņu prasībām. 61,8% aptaujāto atzina, ka viņiem galvenos sarežģījumus likumdošanas izmaiņu ieviešanā sagādā tās, ka izmaiņas tiek pieņemtas pēdējā brīdī.

53% traucē tas, ka savlaicīgi netiek nodrošināts metodiskais materiāls par to, kā piemērot jaunās prasības, un vēl 44,7% nav apmierināti ar to, ka valsts iestādēm un ministrijām dažreiz ir atšķirīgs viedoklis par izmaiņu piemērošanu.

Uzņēmuma “Tildes Jumis” biznesa attīstības vadītājs Viesturs Slaidiņš skaidro, ka aptauja rāda, ka likumu grozījumu autoru izdaudzinātā nodokļu reforma realitātē biznesam radījusi daudz neērtību un apgrūtinājumu.

Uzņēmējiem nav skaidrs, kādēļ tik ļoti jāsteidzas ar likuma izmaiņu ieviešanu, ja to veidotāji nespēj laikus sagatavot metodiskos materiālus.

Reklāma
Reklāma

“Atliek cerēt, ka jaunā Saeimas sasaukuma deputāti būs atbildīgāki, gādās par prognozējamāku uzņēmējdarbības vidi, un plānos pietiekami ilgu pārejas periodu jaunu likumdošanas normu ieviešanai,” pauž Slaidiņš.

Uzņēmēju aptauja veikta oktobra sākumā, tajā piedalījās vairāk nekā 200 Latvijas uzņēmumu pārstāvji.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.