Ilustratīvs foto.
Ilustratīvs foto.
Foto – Dainis Bušmanis

Obligātā militārā dienesta vadzis lūzis beidzot arī pie mums? Kāpēc tāds nepieciešams un ko tas dotu 61

Māris Antonevičs, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

“Ukraiņu ģenerālštābs par to klusē, bet tas ir apzināti!” Slaidiņš komentē pēdējās 24 stundās notikušo 18
FOTO. Ap māju iestādīti košumkrūmi, arī augļu kociņi! Kā Iveta piecos mēnešos uzcēla savu sapņu māju
Tie Latvijas valstspiederīgie, kas izšķirsies pieņemt Krievijas pilsonību pēc Kremļa aicinājuma, tiks izraidīti
Lasīt citas ziņas

Ir eksperti un aktīvisti, kas šodien var uzsist sev uz pleca: “Nu, vai es neteicu…” Viņi jau gadiem ir runājuši par nepieciešamību atjaunot Latvijā obligāto militāro dienestu, ko agri vai vēlu tāpat nāksies darīt un lēmumu novilcināšana tikai padarīs šo uzdevumu sarežģītāku.

Protams, ja mums ir vēlēšanās aizstāvēt savu valsti pret agresoru, kura vārds vairs nav pieklājīgi jāaizvieto ar netiešiem mājieniem (kā tas bija pieņemts vēl pirms 15–20 gadiem) – visiem tāpat skaidrs, ka tā ir Krievija. Taču arī tie, kas tāpat gadiem pat diezgan kategoriski stāstījuši, ka obligātais dienests nav vajadzīgs, un pat nedaudz augstprātīgi vīpsnājuši par citām reģiona valstīm, kas to saglabājušas vai atjaunojušas, droši vien teiks, ka viss notiek pēc plāna – agrāk nevajadzēja, tagad gan laiks atjaunot.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pagaidām gan tas ir tikai Aizsardzības ministrijas ierosinājums, kuru šonedēļ preses konferencē izziņoja ministrs Artis Pabriks. Viņš izvairās izmantot apzīmējumu “obligātais militārais dienests”. Intervijās tiek teikts “vispārējā karaklausība”, kas skan latviskāk. Oficiāli tas pieteikts kā “valsts aizsardzības dienests”.

Droši vien tas ir pamatoti, jo, pirmkārt, noņem to smagumu, kas saistās ar senākām (daļēji no padomju laika mantotām) problēmām, ko savulaik bija iemiesojis obligātais dienests, un, otrkārt, īsti obligāts jau tas pagaidām nebūs, lai gan diezgan plats solis šajā virzienā.

Sākotnēji – no 2023. gada 1. janvāra – dienestam varēs pieteikties brīvprātīgi un būs dažādas alternatīvas. Faktiski šī pieeja ir aizgūta no Lietuvas, kas daļēju obligāto militāro dienestu atjaunoja 2015. gadā, bet šobrīd jau diskutē, vai neiet tālāk un nepadarīt to par tiešām vispārēju.

Tieši Lietuvas apņēmība atjaunot obligāto dienestu, reaģējot uz Krievijas agresiju Ukrainā 2014. gadā, tajā laikā raisīja arī plašas diskusijas Latvijā, par ko daudz rakstīja arī “Latvijas Avīze”. Mūsu politiķi un amatpersonas bija diezgan kategoriski savā pārliecībā, ka profesionālais dienests un nesteidzīga zemessardzes attīstība ir labākais iespējamais risinājums.

Brīžiem likās, ka viņi pat būtu gatavi izplūkties ar lietuviešiem un igauņiem, (pēdējie, atšķirībā no Latvijas un Lietuvas no obligātā iesaukuma sistēmas nekad nebija atteikušies), lai pierādītu savu taisnību. “Kam tas būs vajadzīgs, lai mums būtu “gaļa”, kas izgājuši gada apmācību?” 2017. gadā, atbildot “Latvijas Avīzei” par obligātā dienesta atjaunošanu, retoriski jautāja Saeimas Aizsardzības un iekšlietu komisijas priekšsēdētājs Ainārs Latkovskis (“Vienotība”).

Savukārt tā laika aizsardzības ministrs Raimonds Bergmanis (ZZS) kādā intervijā vaļsirdīgi atzina: “Mums trūkst infrastruktūras jau mūsu profesionālajam dienestam un obligāto militāro dienestu nemaz nav, kur izvietot.” Tieši lielie tēriņi un cilvēkresursu trūkums bija galvenais arguments pret obligāto militāro dienestu, un šajā ziņā valdīja diezgan liela vienprātība visu valdošo partiju vidū, par “Saskaņu” un citiem līdzīgas ievirzes spēkiem, kas regulāri pieprasīja samazināt budžeta finansējumu aizsardzībai, pat nerunājot.

Jāpiebilst, ka atteikšanās no obligātā dienesta Latvijā notika 2007. gada sākumā, kad aizsardzības ministrs bija tautpartijietis Atis Slakteris, un šajā laikā tam varbūt arī bija atbilstošs politisks fons – vispārējs atslābums un liela pārliecība, ka šajā reģionā nekādi militāri konflikti nav iespējami, jo neviens nav ieinteresēts karot.

Putins pat vēl nebija teicis savu slaveno Minhenes runu (tā izskanēja 2007. gada 12. februārī), bet līdz pirmajai atklātajai Krievijas militārajai agresijai – karam Gruzijā – bija vēl pusotrs gads. Jau pēc 2014. gada atkārtot tos pašus politiskos argumentus, ko 2007. gadā, kļuva nepiedienīgi, tomēr lēmumu pieņēmēji un izpildītāji to uzstājīgi turpināja darīt.

Galvenais iemels, kāpēc tādām valstīm kā Latvija nepieciešama vispārējā karaklausība, ir raksturojams ar vienu vārdu – rezervisti. Mēs nevaram uzturēt milzīgu armiju, taču ir svarīgi, lai būtu pietiekami liels militāri sagatavotu cilvēku skaits, kas zina, ko nozīmē turēt rokās ieroci. Lai gan informācija par šo skaitu ir mainīga, lai saprastu aptuveno atšķirību – Latvijā esot ap 6000 rezervistu (vēl pirms dažiem gadiem figurēja skaitlis 3000), Lietuvā – ap 24 000, bet Igaunijā – 230 000.

SAISTĪTIE RAKSTI

Te arī labi redzama atšķirība starp to, vai valstī ir bijis obligātais militārais dienests vai ne. Pat ja iebilst, ka visi šie skaitļi ir tikai “uz papīra” (arī Latvijā pirms dažiem gadiem radās problēmas, kad vajadzēja rezervistus sasaukt uz mācībām), arī tad skaidrs, ka Igaunijas iespējas krīzes situācijā būs plašākas. Savukārt tik liela atšķirība Baltijas valstu vidū var radīt (un iespējams jau radījusi) jautājumus NATO, bet tur tādi stāsti kā Latvijas medijiem – par “lielgabalgaļu” – neies cauri.

Kā iepriekš izteicies viens no ekspertiem, kas vienmēr konsekventi atgādinājis par obligātā militārā dienesta nepieciešamību, bloga “varasbungas” autors Mārtiņš Vērdiņš: “Izvairīties no kaut kāda veida obligātā militārā dienesta var vai nu ļoti turīgas valstis, kā, piemēram, ASV, vai nu ļoti drošas valstis, vai nu tādas valstis, kas ir protektorāti, kas balsta savu drošību uz kādas citas valsts drošības garantijām.” Latvija gan ilgstoši centusies izvairīties, bet nu, šķiet, tas vairs nav iespējams.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
“Ukraiņu ģenerālštābs par to klusē, bet tas ir apzināti!” Slaidiņš komentē pēdējās 24 stundās notikušo 18
FOTO. Ap māju iestādīti košumkrūmi, arī augļu kociņi! Kā Iveta piecos mēnešos uzcēla savu sapņu māju
Tie Latvijas valstspiederīgie, kas izšķirsies pieņemt Krievijas pilsonību pēc Kremļa aicinājuma, tiks izraidīti
VIDEO. Ukraina palaiž raķešu “viesuļvētru” pret Krievijas spēkiem
Iedzīvotājiem atlīdzinās pusi apkures sadārdzinājuma, bet rodas diskusijas par malkas iegādes pierādīšanu
Lasīt citas ziņas

Finanšu partneris - LANDE

Sadarbības projekts
Latvijas Saeima Krieviju atzīst par terorismu atbalstošu valsti, aicina citas valstis rīkoties tāpat 101
Tie Latvijas valstspiederīgie, kas izšķirsies pieņemt Krievijas pilsonību pēc Kremļa aicinājuma, tiks izraidīti
Opozīcijas ierosinājums par vienreizēju 200 eiro pabalstu senioriem negūst vairākuma akceptu 17
Var mainīties gāzes publiskais tirgotājs, bet iedzīvotājiem nevajadzētu satraukties
Pēc pusotra gada ilga pārtraukuma Līgatnes dabas taku apmeklētājiem atkal ir vērojamas rudās lapsas
11:52
Abgunste svinēs septītos muižas svētkus kāzu virpulī
11:48
Saulē apdegt var jebkura ķermeņa daļa. Deviņi padomi rīcībai
11:39
FOTO. Ar stāvovācijām un varenu līdzdziedāšanu Dzintaros izskanējis Igo jubilejas koncerts 1
Pēc pusotra gada ilga pārtraukuma Līgatnes dabas taku apmeklētājiem atkal ir vērojamas rudās lapsas
“Nedaudz mazāk ir svārstīgāki – aizies, ja nebūs jābrauc sēnēs vai jārokas kartupelājā,” – E. Līcīša feļetons 5
Ap 550 saules paneļu iekārtu ik mēnesi pieslēdzas “Sadales tīklam”, līdz gada beigām varētu būt jau vairāk nekā 10 000 mikroģeneratoru
Revidentu aplēses: ja diennakti nav pieejams portāls “Latvija.lv”, iedzīvotājiem jāpatērē 15,40 EUR un 1,5 stunda pakalpojuma saņemšanai klātienē
Saskaņā ar iedzīvotāju virzīto iniciatīvu tiek meklēts juridiskais pamatojums Ždanokas partijas darbības aizliegšanai
FOTO. Koši, drosmīgi un radoši! Kurš šogad bija stilīgākais “Summer Sound” apmeklētājs? 7
Federālā Izmeklēšanas biroja reids Trampa villā rada politisku vētru
Šovakar grupa “Eolika” sniegs bezmaksas koncertu Vērmanes dārzā
Māris Zanders: Lai izdarītu muļķības, nav obligāti būt “Kremļa aģentam” 6
Lauksaimniecība klimata pārmaiņu ēnā un līdz šim nenovērtētās bioogles
EM: Inčukalnā ir rezervēts pietiekams dabasgāzes apjoms mājsaimniecību vajadzībām 15
Gaidāma ļoti saulaina un silta ceturtdiena
Ienāk jauns starptautisks pārtikas veikalu tīkls “Spar” un sāk izvērsties Kurzemē 5
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs