Foto: Shutterstock

Veikalu smūtiji – ne visi ir veselīgi. Pētām un salīdzinām. + Smūtija gatavošanas ABC 0

Smūtiji ir biezi vai vidēji biezi dzērieni, tie satur daudz vitamīnu un citu vērtīgu vielu. No sulas tie atšķiras ar to, ka iegūšanai izmanto visu ogu vai augli. Veikalu aukstumu vitrīnās ir daudz dažādu smūtiju. Vai tos ieteicams lietot ikdienā?

Reklāma
Reklāma
Notriektā tautumeita 7
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
SVF: Krievijas ekonomika augs straujāk par visām pasaules attīstītajām ekonomikām 137
Lasīt citas ziņas

Maldīgs ir uzskats – ja jau smūtijs, tad veselīgs, jo tajā ir tikai augļi un ogas. Tie, kuru sastāvā ir cukurs vai dažādi saldie sīrupi, jogurts, piens un citi barojoši produkti, noteikti nav ieteicami, jo ir izteikti barojoši, tāpēc var rosināt lieko kilogramu veidošanos. Nereti smūtiji satur daudz kaloriju, tāpēc ar tiem var aizstāt ēdienreizi, īpaši, ja tiek izdzertas vairākas glāzes gardā dzēriena. Tas ir labs veids, kā atjaunot enerģiju pēc fiziska treniņa.

Visi testētie smūtiji (skatīt tabulu) bija bez cukura. Tikai vienam bija pievienotas pārtikas piedevas. Sastāvā pārsvarā augļu un ogu biezeņi kombinācijā ar dažādām sulām. Diemžēl smūtiju cena, kuriem pamatbāze ir ābolu biezenis un sula vai apelsīna sula, ir augsta. Vidēji cenas veikalā nopērkamajiem smūtijiem ir 9–15 eiro litrā. Gatavojot smūtiju mājās no līdzīgiem augļiem un ogām, pat pievienojot, piemēram, mango biezeni, cena par litru sanāk 3–4 eiro, bet, izmantojot ābolu biezeni, cena par litru ir 1,50–2 eiro.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pagatavot smūtiju nav grūti – sablendē saldētas pašmāju ogas, augļus, pievieno sulu, pieliek kādu biezeni (avenes vai zemenes, kas dod izteiktu garšu) un salej dzeramajā pudelē – tagad veikalos var nopirkt dažādas oriģinālas pudeles ar salmiņiem. Ja smūtiju pasniedz glāzē, tam pievieno lielāka diametra salmiņu nekā saldējuma kokteiļiem. Smūtijs ir ātrs veids, kā tikt pie veselīgas maltītes, kas dod spēku un atjauno enerģiju.

Smūtija gatavošanas ABC

• Smūtiju dzimtene ir Amerika, tāpēc daudzu recepšu sastāvā ir jogurts, kas sadārdzina izmaksas. Taču smūtijiem var izmantot arī kefīru, kurā ir vērtīgas vielas, kas uzlabo gremošanu.

• Ja smūtijs sanācis šķidrs, lai uzlabotu uzturvērtību, dzērienam var pievienot ēdamkaroti svaigi maltu linsēklu. Noder arī malti rieksti un citas sēkliņas, bet jārēķinās, ka tās dzērienam dos savas garšas nianses, kas var izjaukt garšas ansambli. Ja smūtijs ir uz sulas vai ūdens bāzes, tad gan to ieteicams bagātināt ar sēkliņām un riekstiem.

• Cukura vietā smūtijiem pievieno žāvētu dateli vai aprikozi.

• Ja smūtija pamatā ir skābeni augļi un ogas, labs komponents ir gatavs banāns. To pievienojot kopējai masai, izveidojas lielisks balanss, turklāt tiek iegūta vēlamā konsistence.

• Apgrauzdētas un samaltas auzu pārslas sabiezina smūtiju, dod patīkamu garšas akcentu un sniedz sātu. Tās gan jāpievieno ne vairāk par ēdamkaroti uz 250–300 ml, citādi dzērienu par daudz sabiezinās.

• Smūtijam nav obligāti jābūt saldam, to var gatavot arī no avokado, spinātiem, burkānu izspaidām, kas palikušas pāri no sulas ieguves, tomātiem, garšaugiem, pievienojot garšaugus, sāli un ūdeni.

• Pienu labāk aizvietot ar raudzētiem piena produktiem, piemēram, paniņām un kefīru, jo piens kopā ar skābām ogām un augļiem var veidot neparastas garšas nianses un, pastāvot siltumā, saiet kunkuļos.

Reklāma
Reklāma

• Labāk smūtiju gatavot no 3–5 sastāvdaļām un nemēģināt vienā dzērienā salikt visu veselīgo, kas dienas laikā jāapēd, – tas ne tikai padarīs smūtiju bezgaršīgu, bet arī veidos savienojumus, kas vēderam var nepatikt, īpaši, ja aizraujas ar dažādiem superfūdiem, piemēram, makas sakni, acai, čia un godži ogām, spirulīnas pulveri.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.