FOTO: Ekrānuzņēmums no video

VIDEO. Aisbergs, kas ir trīs reizes lielāks par Ņujorku, sācis kustēties un virzās ārpus Antarktikas ūdeņiem 43

Ziņu portālā “The Guardian” vēstīts, ka viens no pasaulē lielākajiem aisbergiem A23a pēc vairāk nekā trīs gadu desmitiem ir izkustējies un sācis dreifēt, liecina Lielbritānijas ziņojums.

Reklāma
Reklāma
“Ko var iemācīt šādi ģērbušās lektores?” Dzejniece un lektore publiski šausminās un ņirgājas par pasniedzēju apģērbu 124
Ēdam katru dienu! Kuros pārtikas produktos ir visvairāk plastmasas?
4 ikdienišķas un efektīvas lietas: tās palīdz tikt vaļā no liekā svara, ja tev nepatīk sportot 7
Lasīt citas ziņas

Aisbergs, kas pazīstams kā A23a, 1986. gadā atdalījās no Antarktikas Filhnera šelfa ledāja un iestrēga okeāna dibenā. Taču vairs ne. Nesenie satelītattēli liecina, ka aisbergs tagad strauji dreifē garām Antarktikas pussalas ziemeļu galam spēcīga vēja un straumju ietekmē.

Aisbergs ir aptuveni trīs reizes lielāks par Ņujorku un vairāk nekā divas reizes lielāks par Lielo Londonu, un tā platība ir aptuveni 4000 kvadrātkilometri.
CITI ŠOBRĪD LASA

Tāda izmēra aisbergu kustībā var redzēt reti, sacīja Antarktikas izpētes glaciologs Olivers Māršs, tāpēc zinātnieki uzmanīgi vēro tā kustības trajektoriju.

A23a ir arī viens no pasaules vecākajiem aisbergiem.

Endrjū Flemings, Lielbritānijas Antarktikas izpētes centra attālās izpētes eksperts, piektdien “BBC” sacīja, ka aisbergs, šķiet, uzņem ātrumu.

Flemings teica, ka viņš pirmo reizi piefiksēja aisberga kustību 2020. gadā. Tagad tas virzās pa okeāna straumēm uz Dienviddžordžiju. Iespējams, ka A23a varētu “piezemēties” Dienviddžordžijas salā. Tas radītu problēmas Antarktikas savvaļas dzīvniekiem. Miljoniem roņu, pingvīnu un jūras putnu mīt salā un meklē barību apkārtējos ūdeņos. A23a varētu traucēt piekļuvi barībai.

2020. gadā milzīgs aisbergs A68 radīja bažas, ka tas varētu sadurties ar Dienviddžordžiju, sagraujot jūras dzīvi un liedzot piekļuvi pārtikai. Katastrofa tika novērsta, kad aisbergs sadalījās mazākos gabalos. Iespējams, ka tāds scenārijs sagaida arī A23a.

Taču šāda mēroga aisbergam ir iespēja “izdzīvot” diezgan ilgu laiku dienvidu okeānā, neskatoties uz to, ka tas ir daudz siltāks. Aisbergs arī varētu virzīties tālāk uz ziemeļiem – uz Dienvidāfriku, kur tas var traucēt kuģošanai, sacīja Māršs.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.