×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.5°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
7. maijs, 2012
Drukāt

Ar pensiju piemaksām uz Satversmes tiesu

Saeimas opozīcijas deputāti Satversmes tiesā apstrīd pensiju piemaksu atcelšanu par darba stāžu līdz 1996. gadam.

 

Personas, kuras pensijā dodas šogad, vairs nesaņem piemaksas pie pensijas. Tās ir atceltas no 2012. gada 1. janvāra. Piemaksas pie pensijas – 70 santīmus par katru darba stāžu gadu – turpina saņemt pensionāri, kuri pensionējās līdz šā gada 1. janvārim. Tādu cilvēku šobrīd ir apmēram 477 tūkstoši. Viņi par darba stāžu, kas nostrādāts līdz 1996. gadam, mēnesī saņem vidēji 23,15 latu lielu piemaksu.

Šobrīd pensijā dodas iedzīvotāji, kuri dzimuši 1950. gadā, sasniedzot pensionēšanās vecumu – 62 gadus. Pieņemot, ka viņi sākuši strādāt 20. gadsimta septiņdesmitajos gados, iznāk, ka 1996. gadā viņu darba stāžs bija 20 – 25 gadi. Atceļot piemaksas, šie cilvēki ik mēnesi zaudē apmēram 15 – 20 latus, secina Saeimas deputāts Andrejs Klementjevs (“SC”).

Viņš uzskata, ka piemaksu atcelšana ir pretrunā Sa-tversmes 1. un 91. pantam. Tāpēc Saeimas “Saskaņas centra” frakcijas deputāti vērsušies Satversmes tiesā (ST), lai tā izvērtētu, vai piemaksu atcelšana atbilst Satversmei.

Pensionāri, kuri nesaņem piemaksu, ir ierobežoti savās tiesībās salīdzinājumā ar tiem, kas pensijā aizgāja agrāk. A. Klementjevs uzskata, ka piemaksu par darba stāžu varētu atcelt tikai 2036. gadā, kad pelnītā atpūtā dotos tie iedzīvotāji, kuri nav strādājuši pirms 1996. gada un kuru darba stāžs tobrīd būtu sasniedzis 40 gadus.

ST priekšsēdētājs Gunārs Kūtris opozīcijas deputātu sūdzību nodevis izvērtēšanai tiesnešu kolēģijai. Kā aģentūru LETA informēja tiesas priekšsēdētāja palīdze Līga Pauliņa, ST tiesnešu kolēģijai līdz 19. maijam jāpieņem lēmums par piemaksām pie pensijas – ierosināt lietu vai atteikties to darīt.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+