×
Mobilā versija
+10.5°C
Visvaldis, Nameda, Ritvaldis
Otrdiena, 24. aprīlis, 2018
4. septembris, 2014
Drukāt

Egils Līcītis: Vēlētājs stingrs kā mežsargs (3)

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Labdien 4. septembrī, akurāt mēnesi pirms 12. Saeimas vēlēšanām. Nāciet pie manis, esmu noīrējis dzīvokli, lai ar spēcīgu tāl­skati aplūkotu 13 startējošos sarakstus – svērsim kopā. Politologi ieraudzīs, ka par varu cīnās meinstrīms, old­skūls un andergraunds. Latviski tas skanētu, ka sacenšas valdošās partijas, ilggadējā opozīcija un vecie vēži, plus tādas partijas, par kurām nav skaidrs, vai tās izlēkušas no pazemes vai no nužņika.

Nr. 1 ir “Vienotība”. Labprāt piekrītu visiem, kas valdošo partiju ierakstījuši vēlētāju melnajā blociņā par augstprātību, kādreizējo ideālu pazaudēšanu un kas apgalvo, ka viņi pārvēršas vecā mīklā. Tikai jautājums – parādiet citu partiju Latvijā. Ne labāku, ne godīgāku, ne izlēmīgāku – parādiet, kas vēl atbilst mērauklai “partija”. Līdz vēlēšanām “Vienotība” izrādīsies, vai tiešām ir tik veca un slima, kā izskatās.

Ja “Vienotība” ir koalīcijas premium segmentā, tad ekonomiskajā klasē brauc vecie paziņas ZZS un Nacionālā apvienība – laimīgi kā septītajās debesīs, ka tur atraduši sēdvietas, un pēc līderības un VIP klases nemaz netiecas. Šo partiju ļaudīm nav jātērē tinte un ietinamais papīrs, lai sarakstītu programmas, jo uz pieres rakstīts, kas viņi ir. Dzintara latviešu problēma ir, ka Vējoņa kungs ar vīra dūšu iejuties amatā un ka tik vēlētāji ar augšup paceltu īkšķi nenovērtēs aizsardzības ministru par lielāku nacionālistu nekā pašreiz NA itin slābanie vadoņi.

Lai cik taisnīgāku Latviju uzburtu jaunizceptie sociāldemokrāti, lai tie solītu glābt biezpiena vai dārzeņu ražotājus, skaidrs, ka latviešu vēlētājam balsojums par “Saskaņu” pielīdzināms tikpat kā valsts nodevībai. Ar to katrs parakstās zem līguma ar Kremļa partiju – ar izrietošajām sekām.

Pēc vietām Saeimā tiecas “jaunie” – ko varētu saukt par “projektiem”. Kā nu kuri tos radījuši – uzņēmēji, blēži, Kremlis vai cits saimnieks, bet “partijas” viņi nav, un vienīgais godīgais projekts ir Reģionālā apvienība, kura atklāti paziņo mērķi pārdalīt naudu par labu laukiem. Pie Šlesera sanākuši tie, kuri turējās pie tradīcijas kompānijā ņemt vienu glāzi vairāk, nekā ir dzērēju, pieminot treknos gadus pie Kalvīša un vadoni Šķēli. Sudrabas kustība ir vispār apendikss, baidos, ka visa pie viņiem izlietotā Stendzenieka māksla nepalīdzēs. Par Repši balsos bērni, savukārt pārējie no politiskās patiltes izlīdušie vēlēšanu dalībnieki ir humora veči, dēkaiņi, tās ir sektas, pat vairs ne projekti.

Nav jau par ko vēlēt? Blēņas, ir. Vēlētājiem jābūt stingriem kā mežsargs, kurš no apgaitas izlasa stipri bojātus, novecojušus kokus un aizdzen malumedniekus.

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

 1. Tev ir jāizpilda savs pilsoņa pienākums UN OBLIGĀTI JĀIET UZ VĒLĒŠANĀM, lai Tu, mēs visi kopā varētu ar savu balsi ietekmēt procesus valstī, izmantot demokrātisku vēlēšanu iespējas. Tu nedomāsi ar savu galvu un par politiku, politika domās par tevi kā tevi ievilināt, lai tu nobalsotu pret paša gribu, par partiju, kuru Tu negribi redzēt Saeimā.
  Tie, kuri GRIB MUMS IEGALVOT, KA NAV PAR KO BALSOT (ir gan par ko balsot), NEGODĪGI MELO, jo ar to zemtekstā pasaka, ka valstī pie varas esošie bez noilguma ir vienīgie gudrie un spējīgie, bet pārējās partijas ir tādi sīkaļas (jo viņiem nav milzīgās naudas agitācijai, nereti viņus nelaiž pie vārda pat TV, uzskata par beztiesiskiem vai – aicina tikai reitinga partijas, „sīkajiem” nav varas, nav administratīvo resursu un informācijas), proti – ar to diskriminē milzīgu skaitu vēlētāju, viņus nostāda nevienlīdzīgā situācijā, kaut tas faktiski ir Satversmes pārkāpums.
  Tā, piemēram, ja 9 partijas saņem katra pa 4,99% vēlētāju balst netiek Saeima un viņu deputātu vietas iedala tiem, kuri saņem 5,1 % balsu vai vairāk. Saskaitīsim, cik liels skaits vēlētāju tiek ignorēts, ja pieņemam, ka 4,99 % vēlētāju nesaņem deputātu vietas, bet 5,1% vēlētāju saņem visas 100 vietas. Vai tas ir godīgi un civilizēti, vai tā ir demokrātioja?
  Savu deputātu kandidātu sastāvu TEV taču piedāvā vairākas partijas vai apvienības (no 1-13 vai vairāk), kurās deputātu kandidāti ir izraudzīti labākie no labākajiem, VIENMĒR IR PAR KO BALSOT.
  Iegaumē, ka VISPIRMS JĀIZVĒLAS PARTIJA VAI VĒLĒTĀJU APVIENĪBA, PAR KURU BALSOT, jo balsošana notiek par partijām nevis par personībām, tādēļ NEMEKLĒ pazīstamus gudros, skaistos un citus „labos” cilvēkus, vai „sliktos”, kurus izsvītrot gribētu, kamēr neesi noteicis savu izvēli, par kuru partiju balsot.
  Zini, ka atsevišķi deputāti taču nevar pieņemt nekādus lēmumus, bet LEMJ PARTIJA VAI VAIRĀKAS PARTIJAS KOPĀ, bet patiesībā lemj partiju atsevišķi bosi, nereti balsojot pēc „ĪKŠĶA” komandas, tādēļ ir svarīgi izvēlēties partiju, par kuru balsot, nevis meklēt atsevišķus deputātu kandidātus, „vadoņus“.
  Ierodoties SAVA IECIRKŅA vēlēšanu komisijā un uzrādot savu pilsoņa pasi, Tu saņemsi vēlēšanu biļetenu paketi Saeimas vēlēšanām, kurā būs visu 13 vai vairāk partiju deputātu kandidātu saraksti un zini – KURAS PARTIJAS LISTI TU IEMETĪSI URNĀ, PAR TO PARTIJU BŪSI NOBALSOJIS.
  Atceries, ka LIKUMS NEPAREDZ NOBALSOT „PRET” KĀDU PARTIJU VAI DEPUTĀTU KANDIDĀTU. Piemēram, visi vēlētāji var izsvītrot visus deputātu kandidātus, visos sarakstos un visi tik un tā būs ievēlēti saraksta kārtībā.
  Visļaunākais, ko Tu vari izdarīt – nepiedalīties vēlēšanās, jo zini – JA VĒLĒŠANĀS PIEDALĪTOS TIKAI 5 VĒLĒTĀJI – KATRĀ APGABALĀ PA VIENAM, TIK UN TĀ VĒLĒŠANAS IR NOTIKUŠAS UN SAEIMA IR IEVĒLĒTA. Saprati? Ja Tu neiesi uz vēlēšanām un vēl aicināsi citus neiet, Tu smagi kļūdies, bet varbūt tu esi savas tautas nodevējs, kalpo svešai varai.
  Aplamība, ja saka – ES IZSVĪTROŠU „sliktos” deputātu kandidātus vai UKRAINAS „ZAĻO CILVĒCIŅU” vai divvalodības ATBALSTĪTĀJUS VAI KĀDU CITU „SLIKTO”, LAI NETIEK SAEIMĀ.
  Deputātu KANDIDĀTU SARAKSTĀ „PLUSU” LIKŠANA VAI „SVĪTROŠANA” MŪSU APSTĀKĻOS IR KRĀPŠANA, VĒLĒTĀJU MĀNĪŠANA, siers pelei slazdā, jo vairākums vēlētāju balso nepareizi – „par” vai „pret” personībām, meklē pazīstamas personas, neizprot, ka VISPIRMS JĀIZVĒLAS PARTIJA, TIKAI TAD JĀPĒTA PERSONĪBAS. Auitomātiski vēlētājs spriež, ka balso PRET kādu personu, bet kā jau teikts, iebalso šo partiju, kuru nevēlējās redzēt saeimā.
  Svītrot vai likt plusu ir kaut kāda jēga, ja esi pārliecināts, ka šī partija tieši ir „tava” un tu vēlies, lai tā būtu Saeimā. Ar šo procedūru sarakstā vienīgi var izdarīt izmaiņas, pārbīdot vienu otru kandidātu sarakstā uz augšu vai uz leju.
  Šim nolūkam partiju listēs atsevišķos gadījumos ieraksta pat sabiedrībā nosodītus cilvēkus, lai vēlētājus ievilinātu viņus svītrot laukā. Katrs šāds naivs balsojums PRET „slikto” cilvēku dod balsi šī sliktā cilvēka partijai, bet demokrātijai un tautai – „lāča pakalpojumu”.
  Ar šādu „protesta“ balsojumu – balsojot, lai kādu slikto“ izsvītrotu, Tu būsi piemānījis sevi un Latviju, savu tautu un nākamā dienas rītā, ieraugot ievēlētās partijas un deputātus, Tu būsi šokā – balsoji it kā „pret”, svītroji , bet viņi ir Saeimā, ieraudzīsi, ka esi nobalsojis tieši par šo nevēlamo partiju vai deputātu kandidātiem.
  Likums nosaka iespēju deputātu kandidātu svītrošanai, bet diemžēl, neparedz nosacījumus, kad šis kandidāts vai pat viņa (viņu) partija var tikt izslēgta no vēlētāju deputātu vietu iegūšanas.
  Nevari izvēlēties, kura partija Tev būtu labākā, tad, manuprāt, jārīkojas pēc demokrātijas principa – partija, kas aizsēdējusies, ja tā tevi neapmierina, IR JĀMAINA, tādēļ JĀATLIEK malā TO PARTIJU LISTES, KURAS JAU IR BIJUŠAS VAI PAŠLAIK IR pie varas Saeimā (tieši Saeimā) un kuras no tām Tevi neapmierina un jāizraugās viena partija, tieši kāda no tām, kurām reitings ir zem 5 % barjeras, jo reitingi ir viltīgi, nereti pirkti un taisīti par naudu, ar nolūku tevi apmānīt.
  Tevi bieži baida – balsosi par „sīkpartijām”, pazaudēsi balsi. Vai tu nepazaudēsi (pazaudēsi) balsi, ja iemetīsi urnā nevēlamās partijas sarakstu un to ievēlēsi? Izvērtē, kas labāks!
  Protams, PAŠREIZĒJAIS VĒLĒŠANU LIKUMS, MANĀ SKATĪJUMĀ, IR VĒLĒTĀJU AFĒRA, jo:
  – nevar nobalsot „pret” kādu partiju; – nenosaka vēlētāju kvorumu, kad vēlēšanās nav notikušas; – visu vēlētāju balsis, kuri balso, piemēram, par vienu no 9 partijām, kuras katra dabū tikai 4, 99% balsu un netiek Saeimā, viņu deputātu vietas (balsis) atdod Tev nevēlamām partijām, kuras iegūst vairāk kā 5 % balsu; – Tev nav iespēju grozīt sarakstu – papildināt izvēlēto sarakstu no citiem sarakstiem un ierakstīt izraudzītajā listē, izsvītrojot nevēlamos deputātu kandidātus (Grozāmo sarakstu princips) un utt.

 2. Ja tev, man būtu sajēga, izbalsotu varas partijas, arī SC un viltus Maskavas sociāldemokrātu “Saskaņu” un Maskavas roku Ušakovu,

  Ja nobalsotu par Jāni Bordānu – izcils Latvijas patriots, cienīgs valstsvīra, tā būtu īsta izvēle.

  Bet mūsu TV un visi reitingi melo un nelaiŽ pie vars citus, jo sistēmas kliķe labi iesildījušies pie siles.

 3. Autor! Vai gadījumā pats neesi izlīdis no ”nužņika” jeb vēl šorīt tajā nēesi pabijis??? Tavi ”feļetoni” paliek arvien seklāki un seklāki…

Draugiem Facebook Twitter Google+