Mobilā versija
Brīdinājums -2.5°C
Voldemārs, Valdemārs, Valdis
Svētdiena, 11. decembris, 2016
10. jūlijs, 2014
Drukāt

Asociācija prasa regulēt nekustamā īpašuma tirgus aģentu darbību (1)

Foto: ShutterstockFoto: Shutterstock

Latvijā līdzīgi kā citviet būtu jāizstrādā mehānisms nekustamo īpašumu aģentu darbības regulēšanai, tādējādi sakārtojot nozari un ievērojami mazinot ēnu ekonomiku. Šādu viedokli paziņojumā medijiem pauž Latvijas nekustamo īpašumu darījumu asociācija (LANĪDA).

Organizācijā norāda, ka pēdējos gados Latvijas nekustamā īpašuma tirgus ir manāmi aktivizējies – palielinājies ne tikai darījumu skaits, bet arī starpnieki, kas piedāvā savus pakalpojumus. Tomēr nekustamā īpašuma aģentu darbība mūsu valstī netiek regulēta, un šobrīd šajā nozarē var darboties gan augsta līmeņa profesionāļi, gan citi, kas to vēlas.

Pēc LANĪDA sacītā, starpnieku darbība nekustamā īpašuma tirgū ir stingri reglamentēta ne tikai ASV un Kanādā, bet arī vairākās Eiropas valstīs, piemēram, Beļģijā, Francijā, Itālijā, Zviedrijā, Polijā, Lielbritānija. Arī Eiropas Savienība jau ir atzinusi, ka nekustamā īpašuma aģentu darbs ir sociāli atbildīgs, tādēļ tā kontrole ir nepieciešama.

“Tikmēr Latvijā tam nav vajadzīgas nedz speciālas zināšanas, nedz izglītība,” stāsta asociācijas Sertifikācijas biroja vadītājs Andrejs Valters. “Valsts nosaka tikai tirgus materiālo pusi, atstājot bez ievērības cilvēcisko faktoru, kas darījumos ar nekustamo īpašumu spēlē noteicošo lomu.”

Šodien, gluži tāpat kā pirms divdesmit gadiem, ikviens, kurš vēlas, var sevi dēvēt par aģentu un kļūt par pilnvērtīgu speciālistu, turklāt neuzņemoties nekādu atbildību. Tieši šādu “speciālistu” darbība ir nopietni iedragājusi profesijas reputāciju un sašķobījusi iedzīvotāju uzticību, uzskata Valters.

Pēc viņa teiktā, šobrīd vērojams starpnieku skaita pieaugums nekustamā īpašuma tirgū. Starp tiem ir gan īsti sava amata meistari ar ilggadēju darba pieredzi nozarē, gan arī iesācēji, kas jau ir saņēmuši atbilstošu izglītību, un plāno savu profesionālo dzīvi saistīt ar nekustamā īpašuma tirgu.

Taču tirgū darbojas arī tādi, kas, redzot klientu interesi par nekustamo īpašumu Latvijā, vēlas iedzīvoties vieglā peļņā un neizvērtē perspektīvas tālāk par diviem vai trim darījumiem. Šādi cilvēki zināšanu un pieredzes trūkuma dēļ bieži nespēj nodrošināt klientiem kvalitatīvus pakalpojumus un kompetentu atbalstu darījumos, skaidro Valters.

Ja valsts nolemtu regulēt aģentu darbību un izveidotu atbilstošu reģistru, tad Latvijas nekustamā īpašuma tirgus kļūtu daudz caurspīdīgāks. Starpniekiem būtu jāievēro Eiropas standarta LVS EN 15733:2010 “Nekustamā īpašuma aģenti – Prasības nekustamā īpašuma aģentu pakalpojumu sniegšanai” prasības, kas Latvijā ir spēkā kopš 2010. gada, un jāapdrošina sava profesionālā darbība.

“Tā ir viena no standarta prasībām, ko daudzi vēl arvien ignorē. Šāds mehānisms ļaus sakārtot nekustamā īpašuma aģentu darbu, padarīs veselīgāku profesionālo vidi un garantēs klientiem maksimālu drošību kā arī augsta līmeņa apkalpošanu,” uzskata asociācijas pārstāvis.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Vajag kā Grieķijā – licencēt visas profesijas, atļaut licencētājiem bez jebkādas valsts līdzdalības iekasēt milzu licencēšanas samaksas, uztaisīt privātā sektora depresiju, un tad saukt SVF, lai to visu atkal pārtrauc. Reāli laba stratēģija, galvenais visu pavadīt ar “nopietniem” saukļiem un apgalvojumiem.

No bezdarbnieka par uzņēmēju. Šūšanas ateljē īpašnieces Karīnas pieredze (2)Karīna Šveicare bija biroja vadītāja kādā uzņēmumā, bet... kā tas mēdz notikt, pērn palika bez darba. Pirmais ceļš, lai saņemtu bezdarbnieka pabalstu – reģistrēties Nodarbinātības valsts aģentūrā (NVA) ar obligāto informācijas noklausīšanos.
Gribi audzēt savas vistiņas, bet nezini kā sākt? Dzērbeniete Daina Šmite dalās pieredzēVistas grib audzēt arvien vairāk cilvēku, taču trūkst zināšanu, ar ko sākt. – Tas nemaz nav grūti, jo vistas ir visvienkāršāk turamie mājputni. Balva par pūlēm – olas, gaļa un mēslojums, – iedrošina dzērbeniete DAINA ŠMITE.
Gāze būs lētāka, piegāde dārgāka? (5)Atvērtā tirgū dabasgāzes rēķins būs vienkāršāks nekā elektroenerģijas rēķins
Pasaulē
INFOGRAFIKA: Budžeta prioritātes - aizsardzība, drošība, veselība2017. gada valsts budžeta prioritārās nozares ir aizsardzība, sabiedriskā drošība un kārtība, veselība, sociālā aizsardzība un izglītība.
Draugiem Facebook Twitter Google+