×
Mobilā versija
Brīdinājums +23.2°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
22. janvāris, 2016
Drukāt

Atkal pieaug ar ĀCM slimo mežacūku skaits (4)

mezacuka

Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) inspektori laikā no 18.janvāra līdz 22.janvārim konstatējuši 31 jaunu Āfrikas cūku mēra (ĀCM) saslimšanas gadījumu mežacūku populācijā, aģentūru LETA informēja PVD pārstāvji.

Saslimšanas gadījumi pirmo reizi konstatēti Viļakas novada Kupravas pagastā, kur atrasta viena ĀCM dēļ nobeigusies mežacūka. Savukārt lielākais slimo dzīvnieku skaits – četri – šonedēļ atrasti Kārsavas novada Mežvidu pagastā, bet trīs slimi dzīvnieki bijuši Rēzeknes novada Čornajas pagastā.

Līdz ar to šogad konstatētas jau 88 ar ĀCM slimas mežacūkas 28 novadu 51.pagastā.
Kā ziņots, pērn kopumā atrastas 1048 ĀCM inficētas mežacūkas. Mājas cūku populācijā kaite kopš tās uzliesmošanas 2014.gada jūnijā skārusi 213 mājas cūkas Rēzeknes, Mazsalacas, Ainažu, Staiceles, Ambeļu un Vecsalienas novadā.

PVD vairākkārt akcentējis, ka efektīvākais slimības apkarošanas veids ir mežacūku populācijas samazināšana līdz 0,5 dzīvniekiem uz vienu kvadrātkilometru, kā arī biodrošības ievērošana gan medībās, gan saimniecībās un uzņēmumos, kur audzē cūkas.

Līdz ar to kopš 2015.gada 3.decembra decembra vidus atcelti iepriekš pastāvošie ierobežojumi mežacūku medībās, atļaujot tās visā valsts teritorijā. Šie grozījumi Medību likumā ir spēkā līdz brīdim, kad mežacūku populācijas blīvums tiks samazināts līdz vienai mežacūkai uz 200 hektāriem, bet ne ilgāk kā līdz 2020.gada 31.martam.

Savukārt par nomedītām mežacūku mātītēm PVD izmaksā 100 eiro atlīdzību no 35 000 eiro lielā Eiropas Savienības līdzfinansējuma, attiecīgi paredzot 3500 dzīvnieku nomedīšanu. Kā informē PVD, šis limits tika izpildīts jau gada nogalē.

ĀCM Latvijā pirmoreiz tika reģistrēts 2014.gada jūnijā trim mežacūkām dažus metrus no Baltkrievijas robežas. Tā ir ļoti bīstama saslimšana, jo novietnē, kurā slimība konstatēta, ir jānokauj viss ganāmpulks. Šī kaite Latvijā iepriekš nekad nebija reģistrēta.

Pievienot komentāru

Komentāri (4)

  1. bizness ar šito lietu Atbildēt

    drīz būs putnu gripa un savvaļas zosis būs jāizšauj

  2. Dīvaini, ka ĀCM neskar dāņu gigant-kompleksus.
    Vai varbūt “neredz” par labu samaksu ?

  3. bildē nav cūka, bildē ir pekars.
    kas, avīzes žurnālisti mežacūku no pekara nevar atšķirt, vai?

  4. Lai ar ĀCM nekad netiktu galā,tad arī ir jāatstāj pārrāvumi robežas žogā!

Interaktīvā laika ziņu karte
Rīga +23.2
Alūksne +21.1
Daugavpils +23.3
Saldus +24.7
Liepāja +24.8
Jelgava +24.4
Ventspils +15.2
Limbaži +22
Madona +24.1
Rēzekne +22.8
Draugiem Facebook Twitter Google+