×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.8°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
19. decembris, 2014
Drukāt

Audzēt mežu ar varu nespiedīs (10)

Foto-Inta PuriņaFoto-Inta Puriņa

Ja ar mežu apaugušu lauksaimniecības zemi reģistrē kā meža plantāciju, to jebkurā brīdī var atkal pārvērst par lauku. Sagatavotie grozījumi Meža likumā paredz, ka šī darbība ar pašvaldību jāsaskaņo nebūs.

Plašas diskusijas izvērsās pēc “LA” publikācijas “Līdumnieks uz apsūdzēto sola” 1. decembrī. Viņam tika piespriests 38 000 eiro sods par aizaugušas lauksaimniecības zemes notīrīšanu un aparšanu. Tiesa vēl priekšā, bet sabiedrība sašķēlusies divās daļās: lauksaimniekos un mežsaimniekos, savukārt Zemkopības ministrijas ierēdņi meklē risinājumu šim paradoksam.

Kopš Jaunā gada stājas spēkā pirms trim gadiem pieņemtie grozījumi Meža likumā, kas paredz, ka platības, kas reāli aizaugušas ar mežu, ir Meža likuma objekts un uz tām attiecas Meža likuma prasības. Saimniekiem bija jāpieņem lēmums – vai novākt apaugumu un apsaimniekot šo platību kā lauksaimniecības zemi vai arī audzēt mežu. Taču ar meža lietām saistīti ļaudis secina, ka trīs gadi aizskrējuši un daudziem tagad ir “vai!” – ir vēlme audzēt lopus, bet neapgūtajās platībās jaunais mežs aug griezdamies. Taču ar varu nevienam par meža īpašnieku jākļūst nebūs. Ja izdevīgāk ir nodarboties ar lauksaimniecību, saņemt platību maksājumus un paplašināt ganāmpulku, tad aizaugušās platības jāreģistrē kā plantācijas mežs, uz kuru neattiecas ne koku ciršanas, ne meža atjaunošanas noteikumi. Tas nozīmē, ka šīs platības var nocirst jebkurā laikā, neizņemot ciršanas apliecinājumu un nestādot vietā jaunu mežu.

Tā jau sen iesaka rīkoties meža īpašnieks Ai­vars Bergmanis: “Ar mežu aizaugušu lauksaimniecības zemi es iesaku reģistrēt kā plantāciju mežu. Ja piemeklē krīze, bet kociņi jau papīrmalkas resnumā – tos var likt lietā. Bet, ja tas tiek reģistrēts kā mežs, tad kokus, izņemot baltalksni, cirst varēs tikai pēc daudziem gadiem. Protams, lauksaimniekiem naudas aprite ir straujāka. Meža īpašniekiem par to, ka tie savos īpašumos ražo skābekli, neviens nepiemaksā.” Tomēr meža īpašnieks Viesturs Valdis Dreimanis ir citās domās: “Man bija četri hektāri brīvas zemes, ko lauksaimnieki pieteicās iznomāt. Bet es izrēķināju, ka ikgadējais pieaugums naudas izteiksmē būs lielāks nekā nomas maksa, un iestādīju mežu.”

Zemkopības ministrijas Meža depatamenta direktors Arvīds Ozols apliecina, ka zemnieku satraukumam “Meži nāk!” nav pamata. “Latvijā ir 130 000 ha ar mežu aizaugušu lauksaimniecības zemju un turpina aizaugt vēl 200 000 ha. Vienīgais šo likuma grozījuma mērķis ir ievest kārtību zemes reģistrā, lai mežs de facto sakristu ar mežu de jure, un panākt zemes mērķtiecīgu izmantošanu. Meža likumā tika arī noprecizēts, kas ir mežs un kāda audze atbilst tā kritērijiem,” pamato A. Ozols.

Pievienot komentāru

Komentāri (10)

  1. Ja jau nespiedīs,kam tad tas likums domāts. KA TIK VARĒTU BĪDĪT ,PĀRBĪDĪT KONTROLĒT UN BEIGĀS KĀRTĪGI IZDRĀZT. Likumi jau tam ir domāti lai ierobežotu indivīda tiesības un brīvības. īsti Latvijas garā. Dāvaniņa Jaunajā Gadā ko atcerēties visu atlikušo mūžu. Ja mans dēls -karavīrs ies cīnīties par šo valsti, viņam vispirms nāksies cīnīties ar mani,jo centīšos viņam to plinti atņemt.

  2. Kampaņa darbības imitācijas dēļ.Ja sunim nav ko darīt,tad laiza pau…s,ja ierēdnim gribās rādīt varu,tad izdomā absurdus likumus.Nekas NEBŪŠOT,TIKAI REĢISTRĒŠOT, LAI VĒLĀK VARĒTU “ATREĢISTRĒT”PIEREĢISTRĒTO! Vajagot sakārtot nesakārtoto… Cik nevainīgs kalambūrs!Mežā ražu vāc 80 gados reizi,lauksaimniecības zemē katru gadu.Sen pierādīts,ka zemes izmantošana lauksaimniecībā ir Latvijas zelts.Šo bezsmadzeņu Latvijas valdītāju dēļ 25 neatkarības gados ar mežiem un krumiem iznīcinātas meliorācijas sistēmas. Tātad,nākošā būs meliorācijas tukšā kampaņa? Kvadrātgalvas,dodiet tautai likumus,lai zemi ir izdevīgi izmantot lauksaimniecībā un nevajadzēs īpašniekus par meža ķīlniekiem pārvērst. Ulmaņa laikos zemnieks ar rokām līdumus līda,lai 2004.gada republikas stulbeņi iznīcinātu viņu padarīto.Viņi kapā jau trīsreiz uz otriem sāniem,droši vien,apgriezušies no muļķu zemes lēmumiem.

  3. Ja kāds atceras šādu saukli.

  4. Kāds to dīķi tiešām duļķo, lai vieglāk zvejot. Ozols netiek galā ne ar meža cūkām, ne Latvijas valsts mežiem, ne Meža likumu

  5. Kad nākošreiz iesiet uz vēlēšanām, atcerieties kura partija kūrē Zemkopības ministriju. Tā kā neesmu zemnieks ,par šādu likumu uzzināju nesen. Zemniekam pagaidām ražu vēl neviens neatņem,bet manai enerģētiskajai neatkarībai gan valsts badīgā ķepa virsū. Nopirku sev problēmas. Diemžēl. Lai dzīvo tas ,kam nav nekas,vēsta tautas folklora. Cik viedi vārdi. Izrādās ,ka neesmu nopircis neko,jo man jau nav iespējas brīvi rīkoties ar savu nelielo īpašumu.

  6. tu nopērc zemi un māju,samaksā naudu,tad pārrakstīšanas naudu un vēl katru gadu maksā nodokļus gan par zemi,gan par māju. Par ko??? Es jau samaksāju par zemi,kad viņu nopirku. Man jāmaksā nodoklis par to,ka man ir kur dzīvot? Tad kur man jādzīvo,lai man nav jāmaksā nodoklis par to,ko reiz jau samaksāju pilnā apmērā? Tas ir ļoti netaisnīgi,tā ir tāda apzagšana.

    • Nodokļi neesot jāmaksā divās vietās-paradīze un ellē. Pirmajā vietā jauks klimats, otrajā jaukāka kompānija.

  7. Vai cilvēkam vispār kaut kas pieder ,par visu jāmaksā nodokļi ,uz savas zemes vai savā mežā darīt neko nevar ,tas ir būvēt vai zāģēt . Kas ir privātīpašums ,tāda taču nav . Katrs var nākt un manu īpašumu ierobežot uzlikt sodus .

Draugiem Facebook Twitter Google+