×
Mobilā versija
+15.1°C
Jurģis, Juris, Georgs
Pirmdiena, 23. aprīlis, 2018
20. oktobris, 2014
Drukāt

ZZS piedāvā katrai koalīcijas partijai iedalīt pa pieciem amatiem (14)

Foto: LETAFoto: LETA

Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) pārstāvji - ZZS Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Augusts Brigmanis (no kreisās) un Ventspils pašvaldības vadītājs Aivars Lembergs pirms trīspusējās tikšanās starp partijas "Vienotība", ZZS un nacionālās apvienības "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un brīvībai"/LNNK pārstāvjiem, lai runātu par jaunās valdības sastāvu.

Zaļo un zemnieku savienība (ZZS) gaidīs “Vienotības” atbildi saistībā ar ZZS piedāvājumu starp koalīciju veidojošajiem partneriem ievērot paritāti un katram no partneriem piešķirt piecus amatus, sacīja ZZS Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Augusts Brigmanis.

ZZS sadarbības partijas “Latvijai un Ventspilij” līderis Aivars Lembergs šorīt telekanālā LNT norādīja, ka “Vienotībai” būtu “jāiedod viens no saviem portfeļiem” nacionālajai apvienībai “Visu Latvijai!”-“Tēvzemei un brīvībai”/LNNK (VL-TB/LNNK), bet pēc tam vēl varētu diskutēt par kādām amatu pārdalēm starp ZZS un VL-TB/LNNK.

Brigmanis sacīja, ka Lemberga paustais ir loģiska pieeja pašreizējā koalīcijas veidošanas situācijā un “Vienotībai” būtu jāpadalās ar vienu no amatiem, ņemot vērā arī to, ka iespējamā balsu pirkšana var novest pie tā, ka “Vienotība” zaudē vienu deputāta amatu mandātu pārdales dēļ.

ZZS gan neteiks priekšā, un “Vienotībai” pašai jāizlemj, par kuru no posteņiem būtu runa.

ZZS uzskata, ka jautājumā par paritātes ieviešanu jāsagaida “Vienotības” atbilde un ka premjerministres Laimdotas Straujumas (V) pārstāvētā partija var nākt arī ar savu, atšķirīgu piedāvājumu amatu sadalē. Šādā gadījumā tam būtu jāpiekrīt arī nacionālajai apvienībai.

“Vienotības” ģenerālsekretārs Artis Kampars sacīja, ka koalīcijas partneri jau sākotnēji vienojušies par vairākiem jautājumiem, proti, Ministru prezidenta amata kandidāti Laimdotu Straujumu (V), atsevišķām atbildības jomām un arī proporciju, cik atbildības sfēru tiks katram partnerim.

Ja ZZS vēlas “noslaucīt” šīs pamatvienošanās, tad Kampars vēlētos dzirdēt argumentus, kāpēc tas ir nepieciešams. Pēc viņa domām, ZZS piekopj šādu taktiku, lai “pagrieztu situāciju kājām gaisā”.

Kampars arī uzsvēra, ka “Vienotībai” svarīgākais ir rīcībspējīga valdība un par partneru nostāju notiks diskusijas. Arī “Vienotības” valdes locekle Ilze Viņķele, kura piedalās valdības veidošanas sarunās, pauda, ka vispirms jādzird argumenti par šo nostāju no partneru puses.

Kā ziņots, Lembergs apgalvoja, ka viņa pārstāvētā ZZS necīnās par amatiem. Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju (VARAM) ZZS gan grib iegūt savā kontrolē, jo “Zaļā partija koalīcijā ir tikai viena” un ir tikai loģiski, ka tā grib atbildēt par vides jautājumiem, turklāt ZZS rindās ir visvairāk pašvaldību vadītāju, kas ir otra lielā VARAM pārraudzības joma, klāstīja Lembergs. Lembergs domā, ka partiju “sarunu bāze” nav pārdomāta, dodot mājienu, ka “Vienotībai” būtu jāatsakās no kāda amata, pretējā gadījumā sarunas nevedīšoties pietiekami konstruktīvi.

Kā liecina aģentūras LETA rīcībā esošā neoficiālā informācija, viens no iespējamiem kompromisa variantiem, par kuriem partneriem bija iespēja šajās dienas diskutēt, būtiski neatšķiras no Straujumas pirmā piedāvājuma par atbildības jomu sadali. Tajā mainījās tikai tas, ka “Vienotība” uzņemtos pārraudzību pār Veselības ministriju, ZZS – pār EM un Izglītības un zinātnes ministriju (IZM), kā arī šai politiskajai partijai būtu iespēja deleģēt VARAM parlamentāro sekretāru. Savukārt nacionālajai apvienībai būtu Saeimas spīkera amats, kā arī IZM parlamentārā sekretāra postenis.

ZZS šis variants neapmierināja, jo šis politiskais spēks vēlas pārraudzīt VARAM, tāpēc kā viens no iespējamiem piedāvājumiem iepriekš izskanējis sadalījums, kas paredzētu skaita ziņā vienādu – katram piecu – posteņu piešķiršanu katrai no koalīcijas partijām. Saskaņā ar šo piedāvājumu “Vienotībai” pienāktos premjerministra amats, kā arī Finanšu, Ārlietu, Satiksmes un Veselības ministrijas pārraudzība. ZZS pienāktos aizsardzības, labklājības, zemkopības, vides aizsardzības un reģionālās attīstības, kā arī iekšlietu ministra amats. Nacionālajai apvienībai saglabātos pārraudzība pār Tieslietu ministriju un Kultūras ministriju, kā arī tā iegūtu ekonomikas un izglītības un zinātnes ministra un Saeimas priekšsēdētāja amatu.

Šajā sadalījumā esot iespējamas arī izmaiņas, piemēram, iekšlietu ministra amatu nododot VL-TB/LNNK, savukārt Izglītības un zinātnes ministrijas pārraudzību uzticot ZZS.

Pievienot komentāru

Komentāri (14)

 1. Tāds destruktīvisms un manipulācija no kādas atsevišķas partijas, īpaši no sevi ne pārāk labā gaismā parādījušās, tā saukto, Zaļo un Zemnieku puses, sen nav pieredzēta valdošās koalīcijas veidošanas procesā. Izskatās, ka reklāmas rullīši ir kārtējo reizi ripojuši, kā reiz kameras priekšā nekaunējās izteikties Brigmaņa jaunkungs, lai kārtējo reizi nodrošinātu šai partijai iekļūšanu saeimā. Šī partija ir veidojusi visas saeimas, kopš Latvijas netkarības atjaunošanas, ja es nemaldos. Šo partiju varētu arī vainot daudzās Latvijas neveiksmēs, es pieņemu. Arī, ka Latvijas laukos vairs nesameklēt jaunus cilvēkus. Šādai rīcībai skaidri caurredzama personīgo interešu nostādīšana augstāk par Latvijas valsts un tautas interesēm. Un tādi ambiciozi un savu pašlabumu meklējoši ndivīdi kā Brigmanis un Lembergs noteiks mūsu valsts un tautas attīstības virzienu nākošos četrus gadus.

 2. Ko tā Vienotība stīvējas, pēc tiem visiem skandāliem viņai vispār vajadzētu palikt opozīcijā. Zaķis tā sasmērējies ka smird pa visu Latgali, arī Junkurs Kurzemē ar savu avīzi tikai jauca gaisu. Nost ar Vienotību!

 3. Tiešām NESAPROTU (varbūt esmu dumja?…), ko Lemberga kungs dara šobrīd pie valdību veidojošajām partijām RĪGĀ, viņš taču NAV ievēlēts 12. Saeimā????????? KO grib izmakšķerēt? Varbūt arī mēs , labu izglītību guvuši cilvēki varētu braukt un tāpat kā Lemberga kungs piedalīties valdības veidošanā??? Sodīti un aizdomās turamie NEKAD NESAM BIJUŠI…

 4. Jā,tiešām ko tur dara Venspils …..Strādāt valdībā negrib,bet pašlabumu gūt no kopējās siles Venspilij un sev grib……

 5. Tautu neinteresē, kurš kurā krēslā sēdēs. Tautu interesē koalīcijas programma. Ja koalīcija ir aizmirsusi, ka pirms vēlēšanām katrai partijai bija sava programma, tad tagad ir pēdējais laiks atcerēties. Par kādu programmu ir vienojusies koalīcija?!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Nāksies atbildēt!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 6. Ko tur dara Lembergs?

 7. Lai gan Latvijā ir par veselām trim ministrijām vairāk pat nekā Briselē,trīspartiju koalīcijai ar tām vēl par maz!

 8. Smieklīgi, ja nebūtu tik traģiski- uz apsūdzēto sola sēdoša persona tiek aicina uz LNT, sēž blakus premjerei un diktē noteikumus.
  Tik tālu nu esam tikuši.
  Kādi viņi zaļie?
  Nerūp taču ZZS vides aizsardzība, bet gan miljoni EUR. Ne velti viņi tiek saukti par bruģa zemniekiem un zaļo parodiju.

 9. Cik negausīgi ZZS un sevišķi Lembergs! Lembergam jāiet uz tiesas sēdēm, kad viņš paspēj komandēt koalīciju veidojošo partiju sanāksmēs?
  Kad notiesās Lembergu?

 10. Kautkāds murgs! ;Vienotība; atdodiet to vienu ZZS,tur, acīmredzot ,ož, pēc eieopas naudas? Citādi, vienalga ZZS neļaus strādāt ,ne ;Vienotībai; ne NA ,ne reģion.,partijai.

 11. Vai šie partegenoses nevarētu pārstāt Latvijā maitāt gais,smaka trakāka.kā no dāņu cūku fermas.

 12. Vienotība! Beidziet spītēties! Atdodiet vienu ministriju un sāciet strādāt! Citādi no resnuma var pārplīst. Jums vēl problēmas ar Latgales zaķi. Iespējams, ka ar Kurzemes hercogieni.

Draugiem Facebook Twitter Google+