Foto – www.andriskozlovskis.lv un Stock.XCHING

Draiskās saules bučiņas 0

Ne visi vasaras atnākšanu sagaida ar lielu sajūsmu. Dažs cenšas slēpt seju no saules stariem zem platmales, jo – atkal tie vasarraibumi!

Reklāma
Reklāma

 

Krievi nāk virsū kā melna nakts.. Ukraiņi nosauc laiku, kad vairs nevarēs noturēt fronti – ne ieroču, ne spēka nav
10 produkti, kuri traucē notievēt. Arī tādi, kurus uzskatām par veselīgiem
FOTO. Apskati, kāda automašīna bija pati populārākā tavā dzimšanas gadā! 70
Lasīt citas ziņas

Senāk brūnganos plankumiņus uzskatīja par zema sociālā statusa pazīmi – vasarraibumiņi visbiežāk klāja vaigus zemniekiem un sīktirgotājiem, kuri daudz uzturējās saulē. Bet pašlaik biežāk vērojama pretēja tendence – daudzas sievietes vasarraibumus uzlūko par izskata odziņu, dabiska skaistuma apliecinājumu.

 

Kādēļ saule atstāj pēdas

Vasarraibumu veidošanās ir iedzimta ādas aizsargreakcija pret saules kaitīgo ietekmi. Epidermā atrodas īpašas šūnas melanocīti, kas ultravioletā starojuma ietekmē izdala pigmentu melanīnu. Tas darbojas kā filtrs, neļaujot stariem iekļūt dziļākajos ādas slāņos, skaidro Lauma Valeine, dermatoloģe P. Stradiņa klīniskajā universitātes slimnīcā un skaistuma klīnikā 4. Dimensija.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pigmenta plankumiņi ir raksturīgi tiem, kuriem ir gaiša āda, blondi vai rudi mati un visbiežāk – zila acu krāsa. Šādu cilvēku āda ir ļoti jutīga, sauļojoties ātri kļūst sārta, taču iegūt vienmērīgu iedegumu parasti neizdodas. Uz bālā fona vien sarodas brūngani vai sarkanīgi lāsumiņi. Tie savairojas līdz ar pirmajiem pavasara saules stariem, bet ziemā kļūst gaišāki, dažam izzūd pavisam.

 

Vasarraibumi kādā dzīves posmā var izveidoties arī tumsnējākiem cilvēkiem, kam agrāk to nav bijis. Iemesls var būt pārsauļošanās un palielināta saules aktivitāte.

 

Ādas jutību bieži vien paaugstina grūtniecības, vairogdziedzera darbības traucējumu un kontracepcijas tablešu izraisītas hormonālas svārstības. Tā ir dažu medikamentu blakne (instrukcijā norādīts – fotosensibilizējoša iedarbība). Šādu efektu izraisa arī bergamotes, apelsīna, greipfrūta, mandarīna un citas ēteriskās eļļas, tādēļ vasarā tās nav ieteicams pievienot vannai. Āda var kļūt jutīga, lielās devās lietojot asinszāli saturošu preparātu vai tēju.

 

 

5 līdzekļi, kā atbrīvoties no saules traipiņiem

Saules aizsargkrēms ar indeksu 50+. Lai raibumiņi neveidotos, tas jāuzklāj atklātajām ķermeņa zonām ne vēlāk kā divdesmit minūtes pirms došanās ārā, lai pagūst iesūkties un izveidot barjeru. To vēlams atkārtot ik pēc divām stundām. Mākslīgā aizsargkārtiņa pēc peldes jāatjauno, arī ja krēms ir ūdens noturīgs.

Bezrecepšu medikamenti, kas mazina ādas jutību pret ultravioleto staru kaitīgo ietekmi. Kapsulas satur dažādu augu ekstraktus un antioksidantus. Regulāri lietojot, vasarraibumi veidojas mazāk.

Ķīmiskā pīlinga procedūras laikā ādai uzklāj augļskābes saturošu šķīdumu, kas veicina ādas raga kārtiņas nolobīšanos un jaunu šūnu veidošanos. Var būt kņudinoša vai viegli dedzinoša sajūta, pēc tam – apsārtums, kas visbiežāk pāriet dažās stundās. Izmantojot jaunās paaudzes īpaši saudzīgos pīlinga līdzekļus, virsējā slāņa lobīšanās notiek pamazām, vairāku dienu garumā un ir praktiski nemanāma.

Reklāma
Reklāma

Lai vasarraibumi izzustu, nepieciešamas vismaz četras procedūras, ko parasti veic ar nedēļas atstarpi. Šajā laikā nedrīkst sauļoties, citādi visas pūles veltas. Procedūra jāveic pie pieredzējuša speciālista, jo, uzklājot konkrētajam ādas tipam nepiemēroti augstas koncentrācijas skābju šķīdumu, tas var iedarboties pārāk agresīvi. Skarot dziļākus ādas slāņus, nereti izveidojas neglītas čūlas, kuras dzīstot atstāj rētas.

Intensīvi pulsējošās gaismas jeb fototerapija. Apstrādei izmanto speciālu ierīci, kas rada spilgtus zibšņus ar noteiktu viļņu garumu. Gaisma it kā uzsūc pigmentu, tādēļ tas pamazām tiek izvadīts ādas virspusē. Procedūras ietekmē vasarraibumi kļūst tumšāki, bet aptuveni pēc nedēļas nomazgājas gluži kā netīrumi. Šo metodi iesaka, ja pigmenta pleķīšu ir daudz un tie ir sīki.

Q–Swich rubīna lāzers noder, ja plankumu ir salīdzinoši maz, tie ir palieli un tumši. Lāzera stars, netraumējot audus, ieiet ādā un burtiski uzspridzina pigmenta šūnas. Pēc tam to fragmenti iznāk ādas virspusē un ir nomazgājami tāpat kā pēc apstrādes ar intensīvi pulsējošās gaismas iekārtu.

Vismaz četras nedēļas pirms abām manipulācijām nedrīkst sauļoties, citādi cerētā efekta var nebūt, jo veidosies jauni pigmentācijas plankumi. Procedūras laikā jūtams siltums, var būt viegli dedzinoša karstu adatiņu sajūta. Ja ir zems sāpju slieksnis, pirms tam iespējams uzklāt anestezējošu krēmu. Vienu līdz divas dienas pēc apstrādes āda var būt apsārtusi. Aptuveni mēnesi tā ir pastiprināti jutīga pret ultravioleto starojumu, tādēļ obligāti jālieto spēcīgs aizsargkrēms un jāizvairās no ilgstošas atrašanās saulē. Citādi raibumi var izveidoties vēl vairāk nekā bijis. Tāpēc parasti šīs procedūras izvēlas veikt rudenī vai ziemā.

 

 

5 ieteikumi, kā ādu gaišināt pašu spēkiem

✹ Vasarraibumu balināšanai izmanto paniņu, rūgušpiena, krējuma, biezpiena, kefīra un tīra jogurta aplikācijas. Ja skābpiena produktam šķidra konsistence, var uzklāt uz sejas tajā samērcētu marlīti. Lai biezpiens turētos, tam piejauc skābo krējumu. Noskalo pēc 15 minūtēm.

✹ Sejas ādas gaišināšanai noder zemenes, jo šīs ogas satur augļskābes.

✹ Problemātiskās zonas var ierīvēt ar citrona vai laima šķēli. Citrusaugļu sula efektīvi balina plankumiņus, taču augstās augļskābju koncentrācijas dēļ nereti sakairina ādu, izraisot apsārtumu un iekaisumu.

Dabiskās maskas vēlams uzklāt vakarā, kad saule norietējusi, jo to ietekmē āda vairākas stundas ir jutīgāka. Ja āda normāla, to var darīt divas, ja sausa – reizi nedēļā, bet ja taukaina – katru otro dienu. Pēc procedūras ādu vēlams palutināt ar mitrinošu krēmu.

✹ Kumelīšu uzlējums ir lielisks dabisks losjons ar balinošām īpašībām, ko var izmantot ik rītu un vakaru. Vai arī ādu maigi nobrauka ar gurķa šķēlīti – tā sulai piemīt gaišinošs un mitrinošs efekts.

✹ Ja negribas ķēpāties, var izvēlēties krēmu vai losjonu ar balinošu iedarbību.

 

Ja raibumiņu nav, bet gribētos

Lāsumiņus var uzkrāsot ar kosmētisko zīmuli. Daži parfimērijas ražotāji radījuši tieši šim nolūkam paredzētu laineri. Jārēķinās gan, ka jāpiešauj roka un tie katru dienu jāzīmē no jauna.

Pie ilgnoturīgiem vasarraibumiem var tikt skaistumkopšanas salonos, kur veic mikropigmentāciju. Procedūras laikā ar tetovēšanas mašīnītei līdzīgu instrumentu ādā ievada speciālu, dabiskajai ādas un matu krāsai pieskaņotu – rūsganu, gaiši brūnu, sārtu vai dzeltenīgu – krāsu. Šādi raibumiņi grezno vaigus aptuveni piecus gadus, līdz pakāpeniski izbalo.

 

Mana pieredze

Inga Brizga,
 lietvede


Pusaudzes gados vasarraibumu dēļ uzskatīju sevi par neglītu. Reiz pat izmēģināju vecmāmiņas ieteiktu metodi – ņēmu rokās varžu kurkuļus un berzēju ar tiem vaigus. Sajūta bija briesmīga, bet efekta – nekāda, tādēļ vairs neatkārtoju.

Esmu tos balinājusi ar citronu. Kad sulu noskalo, seja pāris stundas ir apsārtusi. Pēc tam dažu dienu laikā redzami nolobās plāna ādas virskārtiņa un vasarraibumi kļūst gaišāki. Taču šo paņēmienu var izmantot tikai ziemā, kad saule nav spoža.

Nu jau sen nepārdzīvoju, ka seja nosēta ar raibumiņiem. Uzskatu tos par dabas dotu rotu!

 

 

 

 

 

 

Astra Sabule–Leite,
 uztura speciāliste

Nekad neesmu mēģinājusi atbrīvoties no vasarraibumiem. Uzskatu, ka nav nekā seksīgāka par rudmatainu sievieti ar raibumiņiem un matu tonim pieskaņotu sarkanu lūpu krāsu un augstpapēžu kurpēm kājās!

Man gan raibumiņi ir tikai vasarā, pēc tam pamazām izzūd. Vienmēr esmu apskaudusi savu mammu, kurai tie ir vienmēr un daudz. Viņa ir dabiska rudmate, bet es – brunete. Ilgi nevarēju saņemties matus nokrāsot rudus, bet, kopš esmu atklājusi dabisku līdzekli – hennu, esmu savas mammas jaunības dienu kopija. Raibumiņi ir mana tēla rozīnīte.

 

 

Laila Špuraite,
 audzina dēliņu


Bērnībā brūngano punktiņu dēļ netrūka pārdzīvojumu, jo citi bieži kaitināja – tev taču mute netīra! Vēlāk ar tiem saradu.

Tomēr man labāk izskatās āda vienmērīgā tonī. Savulaik mēģināju dažādas tautas metodes, bet tagad esmu atradusi sev ideālu balinošu līdzekli – firmas BABE depigmentācijas krēmu. Uzklāju plānu kārtiņu uz vasarraibumu klātajām zonām ik vakaru, un tie visai ātri izzūd kā nebijuši. Pēc tam jālieto aizsargkrēms, lai neveidotos jauni.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.