×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.3°C
Marija, Marika, Marina
Svētdiena, 22. jūlijs, 2018
9. janvāris, 2014
Drukāt

Eiropas pienesums


Publicitātes fotoPublicitātes foto

To, ka Rīga kļuvusi par Eiropas kultūras galvaspilsētu, pierāda arī Eiropas kino piedāvājuma klāsts. Viena no labākajām pēdējo gadu Eiropas filmām “Pārrautais aplis”, ko pavada iespaidīgs balvu klāsts, dažas nedēļas jau skatāma vecākajā un arī greznākajā Rīgas kinoteātrī.

Elīza un Didjē ir pāris no pretpolu Ābeces – tetovēšanas salona īpašniece un kantrimūzikas fans, kurš par visu vairāk vēlas nokļūt Amerikā, ticīgā un neslēpts ateists, klusētāja un daudz runājošs romantiķis ar zelta rokām, kas savas mīļotās sievietes dēļ ir gatavs uz visu. Un, kad viņa ievācas Didjē pirms laba laika iegādātajā lauku īpašumā, kur savā vaļā ganās vistas un apmierināti rukšķ sivēni, pilnībā mainās arī Elīzas dzīve, jo, izrauta no pilsētas burzmas, viņa nonāk divvientulībā ar pašas izvēlēto vīrieti, un šo idilli pārtrauc vien paziņojums, ka viņa ir stāvoklī.

Metot laika cilpas, “Pārrautais aplis” par reālo laiku izvēlējies vairākus posmus, taču tos visus saista abu galveno varoņu attiecības, mīlestība pret meitiņu Meibelu, kuras dzīvi vien sešu gadu vecumā pārtrauc ļaundabīgs vēzis, un mūzika, tik naiva un melodiska, kā pats režisors Fēlikss van Grēningens smējies, nodēvējot savu filmu par “vēža mūziklu”, iemantojusi kaut ko no tā kino eskeipisma, kas pēdējos gados vairs neskaitās šiki un moderni. Lauri – labākās Eiropas aktrises gods Fērlei Bētensai, balva Berlīnes kinofestivālā, kā arī ārpus Eiropas piešķirtas godalgas – pavada šo Johana Helderberga – viņš arī Didjē lomas atveidotājs – lugas ekranizāciju, kurā cilvēcības ir daudz vairāk nekā 100 un vairāk sēriju garā televīzijas ziepju projektā, bet pārforsētais Dieva vārda skandējums aizsniedzas tālā vēsturē (arī Karla Teodora Dreijera karjerā). Savukārt sabalansētais emocionālais piepildījums uzrāda, ka “Pārrauto apli”, kas festivāliem labvēlīgākā (finanšu) un kultūrvidē pilnīgi noteikti kļūtu par izpārdotu zāļu iemeslu, uz Latviju, visticamāk, atvestu kāds no nu jau neesošajiem festivāliem, lai, grimstot kinozāles tumsā, skatītājs iegūtu katarsei līdzīgu piedzīvojumu, uz kāda radīšanu spējīgs ir vien retais autors.

UZZIŅA:


“Pārrautais aplis”/”The Broken Circle Breakdown”


Beļģija, Nīderlande, 2012.

Režisors: Fēlikss van Grēningens

Galvenajās lomās – Fērle Bētensa un Johans Helderbergs

“Splendid Palace”

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+