Mobilā versija
+1.9°C
Krišs, Ksenija, Eglons
Otrdiena, 24. janvāris, 2017
8. decembris, 2013
Drukāt

Ekonomisti novembrī prognozē nelielu inflāciju

Foto-LETAFoto-LETA

Latvijas Banka apgrozībā laistā viena lata monētas ar alus kausa attēlu reversā.

Ekonomisti novembrī prognozē nelielu gada inflāciju – 0,1%-0,3%, liecina biznesa portāla “Nozare.lv” apkopotā informācija.

“SEB bankas” makroekonomikas eksperts Dainis Gašpuitis domā, ka novembrī straujas izmaiņas cenu līmenī nav sagaidāmas. Niecīgu kāpumu varētu uzrādīt pārtikas cenu līmenis, taču liela ietekme sagaidāma no atlaidēm. Pamazām tiek ieskandināts atlaižu periods, kā dēļ neliels kritums varētu parādīties apģērbu un apavu segmentā. Siltumenerģijas cenas saglabājās nemainīgas, bet neliels kritums gaidāms degvielai. Grūti paredzams, kādas pārmaiņas uzrādīs telekomunikāciju tarifi, kas pēdējā laikā ir bijis nozīmīgs inflāciju pazeminošs faktors. Novembrī sagaidāma inflācija 0,1% apmērā, kas gada laikā dotu vidējā cenu līmeņa kāpumu par 0,2%.

“Swedbank” ekonomiste Kristilla Skrūzkalne prognozē, ka novembrī patēriņa cenas mēneša laikā būs pieaugušas par aptuveni 0,2%. Tas nozīmē, ka salīdzinājumā ar pērno novembri cenas būs kāpušas par 0,3%. “Inflācija saglabājusies ļoti neliela, mēneša griezumā turpinājās neliels degvielas cenu kritums, kas inflāciju pavilka nedaudz uz leju. Tikmēr gaidāms, ka pārtikas cenas salīdzinājumā ar oktobri ir mazliet pieaugušas, lielā mērā sezonalitātes ietekmē. Mājokļa tarifi nav būtiski mainījušies,” norāda “Swedbank” ekonomiste.

Savukārt “Citadele Asset Management” Tirgus analīzes nodaļas ekonomiste Simona Striževska prognozē, ka patēriņa cenas novembrī varētu būt augušas par 0,1% salīdzinājumā ar iepriekšējo mēnesi. Novembrī sezonālo faktoru ietekme tradicionāli ir mazāk izteikta, arī specifiskie cenu virzošie faktori šoreiz izpalika. Tādējādi nelielais degvielas palētinājums novembrī, visticamāk, gandrīz pilnībā kompensēja atsevišķu pārtikas un citu preču cenu svārstības.

Gada inflācija novembrī varētu būt sasniegusi 0,1% gada izteiksmē. Šī gada pēdējā mēnesī inflācijas spiediens, visdrīzāk, saglabāsies vājš, kas ļauj sagaidīt, ka arī 2013.gadā kopumā vidējā inflācija varētu būt tuva nullei. Tomēr nākamā gada laikā inflācijas līkne pakāpeniski sāks liekties uz augšu, ko noteiks gan “bāzes efekti” (zemākā salīdzinājuma bāze), gan arī vairāku specifisko faktoru “kopdarbs”, tostarp akcīzes nodokļa pārskatīšana tabakas izstrādājumiem, sagaidāmā elektroenerģijas tirgus atvēršana mājsaimniecībām un atsevišķu pakalpojumu sniedzēju cenu apaļošana gada sākumā saistībā ar pārēju uz eiro. Neskatoties uz sagaidāmo inflācijas paātrinājumu, “Citadeles” eksperti prognozē, ka gada inflācija 2014.gada nogalē nepārsniegs 2,5-3% apgabalu.

Centrālā statistikas pārvalde informāciju par patēriņa cenu pārmaiņām novembrī publiskos pirmdien, 9.decembrī.

Kā ziņots, oktobrī patēriņa cenu līmenis gada griezumā nemainījās, bet salīdzinājumā ar septembri tika novērota 0,3% inflācija. Pēdējo 12 mēnešu vidējais patēriņa cenu līmenis, salīdzinot ar iepriekšējiem 12 mēnešiem, oktobrī palielinājās par 0,3%.

Pievienot komentāru

Cūku mēris neārstējams, bizness atjaunojams (4)Cilvēciskais faktors spēj pārvarēt ikvienu biodrošības barjeru
Sāk kriminālprocesu par cūku inficēšanos ar ĀCM Krimuldas saimniecībā (2)Valsts policija (VP) sākusi kriminālprocesu par Krimuldas novada saimniecības "Rukas" audzēto cūku inficēšanos ar Āfrikas cūku mēri (ĀCM).
Mājsaimniecības neizmanto iespējas samazināt elektrības rēķinus un maksā vairāk (18)Elektrību tērējam vairāk, mājsaimniecības aizvien neizmanto iespējas samazināt rēķinus
Pasaulē
Latvijā decembrī bijusi trešā lielākā gada inflācija ES Latvijā pagājušā gada decembrī, salīdzinot ar 2015.gada pēdējo mēnesi, bija trešais augstākais inflācijas rādītājs Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu, liecina trešdien publiskotie ES statistikas biroja "Eurostat" dati.
Draugiem Facebook Twitter Google+