×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.9°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
22. septembris, 2014
Drukāt

Emma Vatsone pirmoreiz ar seksismu saskārusies astoņu gadu vecumā (2)

Foto - Leta/AFPFoto - Leta/AFP

Britu aktrise Emma Vatsone Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) galvenajā mītnē Ņujorkā svētdien uzstājās ar runu, kurā stāstīja par savu pirmo sastapšanos ar seksismu astoņu gadu vecumā.

Kā jau ziņots, filmu sērijas “Harry Potter” (“Harijs Poters”) aktrise kļuvusi par ANO labās gribas vēstnieci dzimumu līdztiesības un iespēju veicināšanas sievietēm jautājumos.

Tagad viņa sākusi kampaņu “HeForShe”, kuras mērķis ir “mobilizēt vīriešus cīņā pret dzimumu nevienlīdzību”.

“Astoņu gadu vecumā man bija grūti saprast, kāpēc mani sauc par “komandētāju”, jo es gribēju būt režisore vecākiem par prieku uzvestajās ludziņās. Taču uz zēniem tādu apzīmējumu neattiecināja,” stāsta 24 gadus vecā Vatsone. “Kad man apritēja 14 gadi, daži mediji sāka mani seksualizēt. 15 gadu vecumā manas draudzenes izstājās no savām iemīļotajām sporta komandām, lai nekļūtu “pārāk muskuļainas”. Kad es biju 18 gadus veca, puiši manā draugu lokā nespēja atklāti paust savas emocijas. Es nolēmu, ka esmu feministe.”

Taču aktrise uzskata, ka sabiedrībā valdošie uzskati par šo tēmu esot mainījušies, jo tagad pašpasludinātās feministes tiekot uzlūkotas kā “vīriešu nīdējas” vai “agresīvas”. “Feminisms ir kļuvis par ļoti nepopulāru vārdu. Sievietes nevēlas ar to identificēties. Acīmredzot es esmu starp sievietēm, kuru uzskati tiek uzskatīti par pārāk spēcīgiem, pārāk agresīviem, izolējošiem un pret vīriešiem vērstiem, pat nepievilcīgiem. Kāpēc šis vārds kļuvis tik ļoti nemīlēts?” viņa teica.

“Pirms sešiem mēnešiem es kļuvu par ANO labās gribas vēstnieci,” norāda Vatsone. “Jo vairāk runāju par feminismu, jo vairāk saprotu, ka ļoti bieži starp cīņu par sieviešu tiesībām un vīriešu nicināšanu tiek likta vienādības zīme.”

Vatsone uzsvēra, ka no dzimumu nevienlīdzības ciešot arī vīrieši, kuri baidās šķist “mazāk vīrišķīgi”, kad nepieciešama palīdzība. “Gan vīriešiem, gan sievietēm vajadzētu saprast, ka viņi var atļauties būt jūtīgi,” sacīja aktrise. “Gan vīriešiem, gan sievietēm vajadzētu atļauties būt stipriem.”

“Mēs visi būsim brīvāki, ja definēsim sevi pēc tā, kas esam, nevis kas neesam,” runu noslēdza Vatsone. “Kampaņas “HeForShe” mērķis ir brīvība.”

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

 1. Femnisteem sliid grozhi no rokaam aaraa – vajag svaigu “galu” uz pjedestaala…..
  Sievietes sapratushas,ka pirmkaart ir jaabuut sievieteem un maateem un peec tam viss paareejais – paaraak daudz emocionaali un gariigi samociitu beernu un jaunieshu ir visaa pasaulee “pateicoties” uzspiestajai feministu kustiibai

 2. Sieviete, stiprā 22.09.2014 19:13
  Gudra meitene, bet, kad paliks vēl gudrāā, izvērtēs, kas ir svarīgāks – būt nemuskuļaunai nekomandētājai ar bērniem un laimīgi precējusies, vai muskuļainai konadetājai feministei, kuru labprāt precēs gejveidīgi vārguļi.

  Tas tikai teorijā, ka stiprā sieviete var sastapt VĒl stiprāku vīrieti kopā būšanai. Patiesbā, viņai pie sāniem vienmēr ribēs ņurdētājs.

  Latvijā pārsvarā vrieši ir gejiski. Viņi vēlas, lai sieviete plena naudu, strādā biznesā un lauž galvu, ko no medībām atnest mājās, ber viņi ir gatavi palikt mājās cept keksus, mazgāt traukus un vest bērnus uz skolu.

  Tas ir kauns.

  Bet Emmai jāzina, ka sieviete un vīrietis sastāda 100% – vienu veselu, bet viens cilvēks, cik pašpietiekams viņš nebūtu tikai 80-90% max. Tādēļ, ja viņa vēlas piepildīt tos 100 un iegūt savus bērnus, būs ar večiem jāsajiet, un, ja speak un tiesību ziņā (un pienākumu) viņa savienībā grib vismaz 50%, tad vecis viņaibūs vārgulis un grudīs viņai virus visus 60-70% ar piebildi – tev tas padodas labāk.

  Bet nemuskuļotas meitenes ceps keksus, lasīs grāmatas, audzinās bērnus, izšūs, ies uz kino, mācīsies valodas, brauks slepot, slēps krunkas, apmeklēs masāžu un fitnesu, varbūt strādās, ja v”elēsies (man zināma viena bagāta kunga 2. sieve, kas strādā universitātē un braukā pa konferencēm un semināriem). Sievietei, kas NAV feminist un ir STIPR vīrietis ar uru viņa nedalā uz pusēm pienākumus un tiesības DZĪVE IR LABĀKA, SIEVĪETEI PIEMĒROTĀKA UN AR MAZĀKU STRESU. Tā iekārtots dabā, ka sievietei ir sievietes LMA, un vīrietim ir vīrieša loma un pienākumi.

  Kad sievietes atņem vairāk tiesību nekā dabā ir paredzēts, vīrieši kļūst par vārguļiem, kas riebjas.

Draugiem Facebook Twitter Google+