×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.7°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
13. augusts, 2013
Drukāt

Jau ceturtais nāves gadījums saistīts ar Latvijā izveidoto vietni “Ask.fm”

Foto - LETAFoto - LETA

Britu pusaudze Hanna Smita pirms desmit dienām izdarīja pašnāvību savās mājās pēc naidīgu un pazemojošu vēstījumu ilgstošas saņemšanas no Latvijā tapušās sociālās saziņas vietnes “Ask.fm” lietotājiem. Viņas vecāki apsūdzējuši portāla veidotājus līdzvainībā meitas novešanā līdz pašnāvībai. 


 

Ļaunprāšiem nav šķēršļu internetā

Viņa vairākus mēnešus saņēma agresīvus mudinājumus padarīt sev galu, sakropļojot sevi vai iedzerot skābi, līdz pakārās savā guļamistabā. Hannu atrada viņas vecākā māsa Džo, kura pēc šī pārdzīvojuma atteikusies vienatnē kāpt augšstāvā, bet viņas tēvs izteicies, ka ģimene nolēmusi pārdot māju. Portāla veidotāji sākuši iekšējo izmeklēšanu sakarā ar naidīgajiem komentāriem un secinājuši, ka to vairākums sūtīti no datora ar to pašu interneta adresi (IP), kāds bija 14 gadus vecajai Hannai, raksta avīze “The Daily Mail”. Vietnes administratori paziņojuši, ka neatbild par portāla saturu un nepārrauga tajā ievietotos vēstījumus, taču esot gatavi atklāt Hannas apvainotāju IP datus. “Ask.fm” skaidro, ka portāls veic automātisku un manuālu satura uzraudzību, lai izslēgtu seksuāli atklātus un aizvainojošus tekstus. Vietnē ieviests arī taustiņš ziņojumam par ļaunprātīgām darbībām. Lai atvairītu apsūdzības, portāls “Ask.fm” nolīdzis britu juristus neatkarīga audita veikšanai par vietnes drošību.

Aptuveni viens no pieciem bērniem, kas izmanto sociālos tīklus, pēdējā gada laikā saskāries ar negatīvu pieredzi – ticis izsmiets, saņēmis nevēlamus seksuālus mājienus vai ticis citādi negatīvi ietekmēts, liecina bērnu aizsardzības labdarības organizācijas NSPCC pētījums.

Hannas tēvs Deivids uzskata, ka “Ask.fm” īpašnieki grib izvairīties no atbildības, diskreditējot Hannu, 14 gadus vecu meiteni, kas izdarīja pašnāvību pēc anonīmas terorizēšanas. “Tas ir pretīgi, jo viņus interesē tikai firmas nopelnītā nauda,” viņš izteicies intervijā “DM”, piebilstot, ka pēc notikušā vietnes īpašnieki nav mēģinājuši sazināties ar viņu. Hannas tēvs, kravas auto šoferis no Latervērtas pilsētas Lesteršīras grāfistē, uzskata, ka līdz pašnāvībai meitu noveduši agresīvie komentāri internetā, bet nav izteicies par ģimenē valdījušo gaisotni, kas varēja ietekmēt meitenes traģisko rīcību. Kāds 16 gadus vecs jaunietis no Beļģijas ir identificēts kā agresīvo vēstījumu autors Hannai dienā, kad viņa izdarīja pašnāvību. Hannas tēvs izteicies, ka viņa notveršana nepadarīs internetu drošāku, par svarīgāko uzskatot sociālo tīklu regulēšanu. Vietnes “Ask.fm” lietotāji var savstarpēji sazināties, taču paši var palikt anonīmi, ļaujot izpausties arī ļaunprāšiem. Hannas bojāeja ir jau ceturtais nāves gadījums, kas saistīts ar vietni “Ask.fm”. Aprīlī pašnāvību izdarīja 15 gadus vecais Džošs Ansvērts no Lankašīras, bet pērn divas meitenes no Īrijas – 13 gadus vecā Erina Galagere un 15 gadus vecā Kjāra Pagslija, atzīmē “DM”. Britānijas premjerministrs Deivids Kemerons mudinājis vecākus neļaut bērniem lietot vietni “Ask.fm”, kas piesaistījusi aptuveni 60 miljonus lietotāju daudzās valstīs. Reaģējot uz negatīvo publicitāti, virkne reklāmdevēju, tostarp telekomunikāciju gigants “Vodafone”, atteikušies no tālākas sadarbības ar “Ask.fm”.

 

Ko jūsu bērns dara internetā?

Vietnes “Ask.fm” izveidotāju māte uzskata, ka notikušajā traģēdijā vainojami meitenes vecāki, nevis viņas dēli, kas iedibināja portālu 2010. gadā. “Kāda ir viņu vaina?” jautā Ludmila Terebina, kuras dēli Iļja (34) un Marks (29) līdz ar vairākiem partneriem izveidoja vietni “Ask.fm” un drīz kļuva par miljonāriem, raksta “DM”. Terebinas ieskatā drīzāk būtu jāpievērš uzmanība bojā gājušo pusaudžu vecākiem un tam, kā viņi audzināti.

“Protams, es jūtu līdzi viņu radiniekiem, taču, atvainojiet, tas viss ir saistīts ar viņu audzināšanu,” Terebina teica intervijā “DM”. “Es būtu nobažījusies, ja mans bērns ilgi paliktu internetā,” viņa piebilda.

Lesteršīras grāfistes policijas pārstāvis paziņojis, ka tiek analizēta Hannas datora informācija un par izmeklēšanas tālāko virzību tiks lemts, ja tiks atklāts kāds pārkāpums.

Pagaidām Hannas nāve netiekot uzskatīta par aizdomīgu. 16 gadus vecais Beļģijas pilsētas Tongerenas iedzīvotājs, kuru izskaitļoja britu policija pēc tam, kad viņš bija atklājis sevi kādā citā sociālajā tīklā un kura vārds netiek atklāts juridisku apsvērumu dēļ, atzinis, ka sūtījis nežēlīgi agresīvas vēstules Hannai, taču nesot domājis, ka “viss aizies tik tālu”. Tagad viņš nobažījies, ka viņam varētu nākties iet cietumā, raksta avīze “The Daily Mirror”. Hannas tēvs paziņojis, ka vēlas taisnīgumu un atvainošanos, taču negrib, lai vainīgie tiktu ieslodzīti, jo tas neatdos Hannu. “Es gribētu ieskatīties acīs Hannas apvainotājiem, jo viņiem būs jādzīvo ar nodarītā vainas apziņu visu atlikušo mūžu, un pavaicāt “kāpēc?”,” viņš teica “DM”.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+