Latvijā
Politika

Kāds ir partiju un politiķu vēstījums pēc “ABLV Bank” sabrukuma?4


Saeimas sēžu zāle.
Saeimas sēžu zāle.
Foto – Ieva Čīka/LETA

Kas sakāms partijām

Pēc tam, kad kļuvis skaidrs, ka “ABLV Bank” netiksa glābta, ar savu vērtējumu nāk politiķi un partijas.

Koalīcijas politiķi: būtiski neskars Latvijas iedzīvotājus

Ņemot vērā, ka “ABLV Bank” pārliecinoši lielākā daļa noguldījumu ir nerezidentu, Latvijas iedzīvotājus situācijai bankā nevajadzētu būtiski skart, aģentūrai LETA atzina aptaujātie koalīcijas politiķi.

Nacionālās apvienības “Visu Latvijai!”-“Tēvzemei un brīvībai”/LNNK priekšsēdētāja vietnieks Gaidis Bērziņš aģentūrai LETA sacīja, ka vairāk nekā 80% no šīs bankas piesaistītajiem noguldītājiem ir nerezidenti, līdz ar to Latvijas iedzīvotājiem lielākoties no šīs situācijas nevajadzētu ciest.

Līdzīgi arī partijas “Vienotība” Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Hosams Abu Meri pauda, ka situācija neapdraud Latvijas iedzīvotājus, ņemot vērā, ka pārliecinoši lielākā daļa no noguldītājiem ir nerezidenti.

Bērziņš, Abu Meri un Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Augusts Brigmanis akcentēja, ka noguldījumu garantiju sistēma paredz visiem noguldītājiem izmaksāt garantētos 100 000 eiro. Politiķi arī uzsvēra, ka nekādā gadījumā šajā situācijā netiks izmantota nodokļu maksātāju nauda.

VL-TB/LNNK priekšsēdētāja vietnieks norādīja, ka finanšu sektora daļa saistībā ar nerezidentu apkalpošanu pašlaik ir pārmaiņu priekšā. Nacionālā apvienība jau krietnu laiku iepriekš ir norādījusi, ka ir jāmazina nerezidentu noguldījumu ietekme uz šaubīgiem darījumiem, teica Bērziņš, piebilstot, ka tām bankām, kuras nodarbojas ar nerezidentu apkalpošanu, varētu būt jāvērtē, kā turpmāk strādāt.

Abu Meri vērsa uzmanību Finanšu ministrijas un Finanšu un kapitāla tirgus komisijas pārstāvju paustajam, ka situācija finanšu sektorā ir stabila. Reizē situācija ar “ABLV Bank” negatīvi ietekmē Latvijas reputāciju un tēlu, atzina politiķis.

Brigmanis norādīja, ka šajā situācijā ir būtiski, ka sākotnējā informācija saistībā ar “ABLV Bank” ir nākusi no Latvijas stratēģiskajiem partneriem. Politiķis akcentēja, ka attiecībā uz tik specifisku jomu kā banku sektors šajā situācijā viņš paļaujas uz atbildīgajā institūcijām un to slēdzieniem. Viņš akcentēja, ka Latvijas Bankas aizdevums, kas tika izsniegts “ABLV Bankai”, ir nosegts ar ķīlu, kurā ir ļoti vērtīgi vērtspapīri.

Koalīcija atbalsta banku likvidatoru atlīdzības ierobežošanu

Koalīcijas politiķi pauž atbalstu Finanšu ministrijas (FM) rosinātajiem grozījumiem par banku likvidatoru vai maksātnespējas administratoru atlīdzības ierobežošanu.
Zaļo un zemnieku savienība (ZZS) atbalstīs šādu grozījumu pieņemšanu, aģentūrai LETA apliecināja ZZS Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Augusts Brigmanis. Viņš norādīja, ka par šiem priekšlikumiem viņam jau ir bijusi saruna finanšu ministri Danu Reiznieci-Ozola (ZZS).

Arī “Vienotība” atbalstīs šos likuma grozījumus, aģentūrai LETA sacīja “Vienotības” frakcijas priekšsēdētājs Hosams Abu Meri (V). Reizē politiskā spēka pārstāvjiem būs svarīgi iepazīties ar FM piedāvāto likuma izmaiņu redakciju, norādīja politiķis.

Nacionālā apvienība “Visu Latvijai!”-“Tēvzemei un brīvībai”/LNNK uzskata šos grozījumus par pamatotiem un tos atbalstīs, aģentūrai LETA apliecināja nacionālās apvienības priekšsēdētāja vietnieks Gaidis Bērziņš. Arī VL-TB/LNNK deputāts Ritvars Jansons norādīja, ka personīgi atbalstīs šādu grozījumu pieņemšanu, jo tiem ir racionāls pamatojums.

Kā ziņots, FM rosinās Saeimu steidzami izskatīt grozījumus Kredītiestāžu likumā, ar kuriem paredzēts ierobežot banku likvidatoru atlīdzību, šodien preses konferencē informēja finanšu ministre Reizniece-Ozola (ZZS).

FM minētos likuma grozījumus Saeimā plāno iesniegt pirmdien.

Ar piedāvātajiem likuma grozījumiem iecerēts samazināt likvidatoru vai maksātnespējas administratoru atlīdzības līmeni, lai iespējami vairāk līdzekļu nonāktu kreditoriem, skaidroja Reizniece-Ozola.

Ja šādi likuma grozījumi tiks pieņemti, tie varētu attiekties uz AS “ABLV Bank” gadījumā, ja banka tiktu likvidēta.

“Vienotība” – auditu FKTK, procesa caurspīdīgumu

Partija “Vienotība” aicina nekavējoties uzsākt starptautisku, padziļinātu auditu par Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) pieņemtajiem lēmumiem attiecībā uz “ABLV” banku, teikts partijas izplatītajā paziņojumā sestdienas pēcpusdienā.

Partija uzskata, ka maksātnespējas un likvidācijas procesiem jābūt pēc iespējas caurspīdīgākiem un bez mazākās šaubu ēnas par izvēlētajām administratoru un likvidatoru kandidatūrām. Tāpat ir būtiski jāierobežo maksātnespējas administratoru un likvidatoru atlīdzība par labu kreditoriem.

“Vienotība” valde pilnībā atbalsta partijas valdes priekšsēdētāja vietnieka, Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas priekšsēdētāja Ainara Latkovska publiski pausto aicinājumu veikt starptautisku un padziļinātu FKTK lēmumu auditu.

“Vienotība” uzsver, ka visām atbildīgajām iestādēm jānodrošina maksātnespējas un likvidācijas procesu maksimāls caurspīdīgums, nepieļaujot jebkādu šaubu ēnu parādīšanos par izvēlētajiem maksātnespējas administratoriem un likvidatoriem vai viņu izvēles procedūrām. Tāpat partija uzskata, ka maksātnespējas administratoru un likvidatoru atlīdzības līmeni nepieciešams būtiski ierobežot par labu kreditoru interesēm.

Pabriks: Latvijas nelabvēļi situāciju izmanto savā labā

Latvijas nelabvēļi situāciju finanšu sektorā izmanto savā labā, jo ir daudz politiķu un valstu, kam nevajag brīvu, neatkarīgu un plaukstošu Latviju, šādu viedokli sarunā ar aģentūru LETA pauda Eiropas Parlamenta (EP) deputāts Artis Pabriks (V).

Politiķis skaidroja, ka vienīgā informācija, uz kuru viņš gribētu paļauties, analizējot šī brīža situāciju Latvijas finanšu sektorā, ir Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) sniegtā informācija, bet viss pārējais, kas informācijas telpā parādās, esot dažādas spekulācijas. Deputāts pauda ticību, ka KNAB veiktā izmeklēšana par kriminālprocesu pret Latvijas Bankas prezidentu Ilmāru Rimšēviču par kukuļņemšanu tiks veikta godīgi, ātri un taisnīgi, kas ir pats galvenais.

Pabriks piebilda, ka jābūt naivam, lai domātu, ka Latvijas nelabvēļi radušos situāciju Latvijā neizmantotu savā labā, jo viņi pilnīgi noteikti to dara, ja šāda iespēja tiek dota.
“Viena lieta ir atsevišķu banku un institūciju finansiālas intereses, kas grib KNAB darbību izmantot, lai radītu sev labvēlīgāku situāciju. Bet, domājot par vēlēšanām un Latvijas politiku kopumā, ir jūtams ārvalstu iespaids. Esmu gandrīz pārliecināts, ka Krievijas puse aktīvi darbojas. Tādēļ arī uzskatu, ka Aizsardzības ministrija deva ļoti pareizu vērtējumu, sniedzot attiecīgo paziņojumu un informējot par fotogrāfiju ar Rimšēviču, jo ne jau Indijas vai ASV reģionālie laikraksti vai mediji interesējas par Latviju vai Rimšēviču,” ir pārliecināts eiroparlamentāriets.

Pēc Pabrika domām, – attiecīgās fotogrāfijas izmantošana un noplūšana, kā arī informācija par robežšķērsošanu, vedina saskatīt gan informācijas kara pazīmes, gan psiholoģisko operāciju pazīmes, un tam ir mērķis izmantot KNAB darbību, lai parādītu, ka Latvija ir ļoti korumpēta, nestabila, ļaujot atsevišķiem spēkiem cerēt, ka tie varēs gūt lielāku ietekmi Saeimas vēlēšanās. “Domāt par to, ka nenotiek šādas operācijas ir vairāk nekā naivi, jo tās notiek un notiks. Redzam tādas Vācijā, Francijā, ASV un arī Spānijā. Arī šeit Krievijas un citu izlūkdienestu cilvēki ir iekšā,” uzsvēra EP deputāts.

Komentējot sabiedrības informētību un amatpersonu skaidrojumus par pēdējā laika notikumiem finanšu sektorā, politiķis vērsa uzmanību, ka lielākā daļa amatpersonu drīzāk nav pilnībā informētas par detaļām un viņām arī nebūtu jābūt pilnībā informētām, jo KNAB ir tiesības darboties neatkarīgi. Vienlaikus jebkurai tiesībsargājošajai institūcijai jāsaprot, ka skaidrojumos un informācijas atklātībā ir jāievēro proporcionalitāte.

“Jo vairāk mēs zinām par kādām institūciju operācijām, loģiski, ka sabiedrība prasīs plašāku skaidrojumu. Šādos gadījumos ir jāatrod balanss. Saprotu šīs grūtības tiesībsargājošajām institūcijām, jo tās nevar pateikt par daudz, lai neapgrūtinātu savu darbu, bet, ja tas jau ir plaši aizgājis, tad ir jādod pietiekami saprotamu skaidrojumu, kas ir galvenais, lai nebūtu spekulāciju. Ja radīsies daudz spekulāciju valsts iekšienē, tad spekulācijas var sagaidīt arī no ārpuses,” teica Pabriks, piebilstot, ka ziņkārība no sabiedrības – pamatota vai nepamatota – viennozīmīgi pastāv, bet jebkurš atklāts fakts no ārienes tiks izmantots pret Latviju. Tas tiktu darīts ne tikai tādēļ, lai grautu valsts tēlu, bet arī tāpēc, lai vājinātu Latvijas demokrātiju un neatkarību.

Politiķis atzina, ka radusies situācija negatīvi ietekmē Latvijas reputāciju, tomēr to iespējams vērst pozitīvā virzienā, ja ātri, strauji un veiksmīgi attiecīgās lietas tiks izmeklētas. “Man gan nepatīk, ka visas šīs lietas, gan situācija ar Rimšēviču, gan “ABLV Bank”, gan “Norvik” banku notikušas vienā laikā, dodot lielu triecienu, kā arī cilvēki šīs lietas cenšas sasaistīt. Ja KNAB izdarīs labi savu darbu, tad būs iespējas parādīt savu tēlu labā gaismā,” pieļāva eiroparlamentārietis.

Pabriks arī uzsvēra, ka “banku jautājums” beidzot jāatrisina, lai būtu skaidrs, ka Latvijā nenotiek naudas atmazgāšana un “neiet cauri Ziemeļkorejas nauda”. Viņš atgādināja, ka Latvijas sabiedrotie nepiedos, ka valsts sadarbojas ar Ziemeļkoreju, kas ir viena no potenciālā pasaules kara izcelsmes vietām. “Ir lietas, kur ir sarkanā līnija un Ziemeļkoreja ir sarkanā līnija. Ja kāda banka uzskata, ka var darboties ar šāda veida diktatoriem, tad tā neko nesaprot,” piebilda politiķis.

“Latvijas attīstībai”: Kučinskim jārīkojas izlēmīgi

Ņemot vērā Eiropas Centrālās bankas lēmumu slēgt “ABLV Bank” un milzīgo uzticības krīzi banku uzraudzības sistēmai Latvijā, partijas “Latvijas attīstībai” valde pieprasa nekavējošu un izlēmīgu rīcību no Ministru prezidenta Māra Kučinska puses situācijas risināšanā, par ko valdība zinājusi jau ilgāku laiku.

Kā publiski izskanējis, Eiropas Centrālā banka paziņojusi, ka “ABLV Bank” tiks likvidēta. Tas tiks veikts atbilstoši Latvijas likumdošanai.

Partijas “Latvijas attīstībai” vadītājs Juris Pūce skaidro, ka partijas valde šodien pieņēmusi lēmumu pieprasīt aktīvu un nekavējošu rīcību no premjera Māra Kučinska, lai situāciju risinātu un atgrieztu uzticību Latvijas iedragātajai finanšu sistēmai.

“Mēs aicinām nekavējoties sagatavot un tuvākajās dienās Ministru kabinetā pieņemt rīcības plānu, kas nodrošinās, ka “ABLV Bank” un finanšu uzraudzības sistēmas krīze nepāraug par visas Latvijas banku sistēmas krīzi. Ir steidzami nepieciešams novērst riskus, kas saistīti ar riskantu nerezidentu noguldījumu un banku operāciju apkalpošanu. Šis ir darbs, kuru Kučinska vadītā valdība ir ievērojami iekavējusi, jo jau pagājušā gada rudenī valdība bija saņēmusi signālu no ASV Finanšu noziegumu apkarošanas institūcijas par nepieciešamību šādus soļus spert,” satraucošo situāciju skaidro Juris Pūce.

Saistītie raksti

Tāpat partija norāda, ka valdības savlaicīga nerīkošanās, kaut gan informācija par problēmām ar “ABLV Bank” bijusi valdības rīcībā jau ilgāku laiku, ir būtiski iedragājusi gan Latvijas iedzīvotāju uzticību, gan Latvijas sabiedroto un starptautiskās finanšu sistēmas uzticību Latvijas finanšu sektora uzraudzības sistēmai. Tāpēc ir nepieciešams izvērtēt politisko un citu amatpersonu atbildību par pieļauto nevērību pret mūsu stratēģisko sadarbības partneru brīdinājumiem.

“Ja premjers Kučinskis nespēj aktīvi risināt samilzušās problēmas Latvijas finanšu sektorā un viņam nav skaidra plāna, kā viņam jau ilgstoši zināmās problēmas labot, valdošai koalīcijai ar ZZS vadībā ir pienākums atkāpties,” tā Pūce.

LA.lv