Viedokļi
Feļetoni

Egils Līcītis: Kontroldarbs Kučinskim14

Foto – Ieva Lūka/LETA

Aizvadītās nedēļas Latvijas cilvēkiem atkal bija liels izglītošanās un apmācību process. Nacionālajā mērogā bija ne tie mierīgākie notikumi banku sistēmai un politikas lauciņam. Pēc “Parex” krīzes pirmklasnieki mācēja izskaidrot, kas ir “sindicētais kredīts”, tagad zinām, kas par iestādi ir “FinCEN” un cik nāvīgs iedarbības spēks tās apzieģelētam papīrim.

Karuseļa ātrumā risējušām epizodēm līdzi sekotāji minēja – krievu specdienesti vai masonu brālība sajaukuši gaisu, vai vietējie rezidenti paši ar savām rebēm izplatījuši deguma smaku. Jutām, ka notikumu virpulis nav sevišķi patīkams politiskiem darbiniekiem, kuri ņēma naudu no šmucēs ielipušiem biznesa darboņiem. Lasošā publika rezignētā interesē gaida samezgloto lietu izmeklēšanu cerībā beidzot izzināt, kur valstī iemituši kukuļņēmēji, cik VIP figūras ieķepušas neglītumos un kāda bijusi varas cilvēku apetīte. Premjers divi pirkstiem uz Bībeles apzvērējis, ka turpmāk valdība kultivēs antikorupcijas, tiesiskuma politiku un pārējo mantību, kas no budžeta ēst neprasa.

Ēdienkartē “dienas piedāvājums”, protams, bija Latvijas Bankas prezidents kā visievērojamākais no apvainotajiem un aizturētajiem. Vai, cik stingra bija premjera Kučinska, ministres Reiznieces-Ozolas un prezidenta Vējoņa reakcija, kuri paģērēja Rimšēvičam tūliņ pamest amatu. Augsto personu trio bija nelokāmi cieti kā krams – Ilmār, atkāpies! Pagaidām turpat bankā Rimšēvičs atsēdināts no algas un pienākumu pildīšanas.

Tikām Ģirts Kristovskis un Ventspils domes deputāti uzdeva gauži loģisku jautājumu un kontroldarbu valdībai – kāpēc daudzkārt ielaistāku reputācijas problēmu dēļ to gaļēdāju maltītē, kuri momentāni kā delikatesi notiesāja LB prezidentu, nav nonācis Aivars Lembergs? Kāpēc piemēro dubultus standartus, ka Rimšēviču aicina bez kavēšanās kravāt koferus, turpretī Ventspils mēram, kuram ir apsūdzības sējumiem piestūķēts portfelis, dota amatā uzturēšanās atļauja?

Atbildes no principiālajiem ZZS dzimušajiem un augušajiem politiķiem vēl nav. Premjers aizņemts steidzamāko darbu dalīšanā, Dana šķetina savērpto problēmu kamolu, prezidents, kā parasti, garlaikojas pilī, vati ausīs iebāzis, neko lāgā nezinādams.

Zināšanai – hūtes vīrs ir smagos noziegumos vainots, prokurori viņa dzīvē domājas uzšķīruši daudz neglītu lappušu. Jā, nevar zināt, vai no prāvošanās Lembergs beigās neiznāks kā “cietusī puse”, un tad pakārs prokurorus, bet arī aizdomas pār Rimšēviču var izvējoties!

Saistītie raksti

Pa ausu galam dzirdam, ka Lembergs nav tik starptautisks kā Rimšēvičs, kurš met traipu valsts reputācijai. Paga, Ventspils mērs arī mēdz tikt amerikāņu preses 1. lapā un uzstājas krievu propagandas TV stacijās, aģitējot pret NATO okupācijas karaspēku, ka aizskan līdz Urāliem! Nevajag pazemināt cilvēku ar vispasaules slavu par nevarīgu vecīti un sīka provinces teātra aktierīti! Latvijas elites aprindās Ventspils saimnieku godā kā sociālu vērtību un neatņemamu politiskās pārvaldes sastāvdaļu ar noteicošo vārdu. Daži Aivaru uzskata par veselas ministrijas privātīpašnieku! “Latvijai un Ventspilij” partijā nemudina – tēvam dibinātājam nopleķojums ar kriminālu tiesvedību –, lai parādi atstādinātā priekšsēža vietā komandē spraunāks čalis, prezidija loceklis Vucāns, piemēram. Zaļo un zemnieku savienībā katrs otrais ir no baptistu draudzēm. Dievbijīgi cilvēki saka – nav notiesāts, nav vainīgs. Tāpēc Lembergkungs ir gaidīts viesis ZZS sanāksmēs, sporta spēlēs, diskotēkās. Viņš bijis daudzkārtējs leģendārs apvienības premjera kandidāts! Arī koalīcijā no ievērojamā vīra nenorobežojas, lai cik Aivars būtu trokšņains partneris. Laikam uzskata par feinu piparu. Dotās brīvības Lembergs izmanto, būdams aktīvs sabiedriskā darbā, publicistikā kā Ventspils TV video zvaigzne un praktizēdamies beletristikā. Specializējies vēsturisku aprakstu izdošanā, sarakstījis romānus “Aivars Lembergs un viņa nozīme”, “Zagļi Lemberga kurpēs” un “Mana cīņa ar Džordžu Sorosu”. Tā ka Aivars nav pensionēts politiķis krietni gados, kurš MK ēkā ierodas ar termoforu spriedelēt par nacionālās buržuāzijas lomu un interesēm.

Antikorupcijas Kučinskis oligarhu lietā gan kļuva pasīvs klucis – o nē, mans vērtējums būtu iejaukšanās izmeklēšanas, tiesu kompetencē, no kā nekas labs nav gaidāms. Jāpunktierē, ka, pastiprinoties cīņai par tīrākām rokām valsts vadībā, tagad nobālis Lembergs gaida premjera, prezidenta verdiktu – tev nu, vecīt, jātin makšķere no iesildītās vietas! Jo varbūt saudzēšanas režīms Lembergam pa taisno noved pie ārkārtas situācijām, valsts tēlu bojājošiem notikumiem un sasmērētām amatpersonām, kad jau pat sīki kalpotāji iekrampējušies neatstāj krēslu.

LA.lv