×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.4°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
18. septembris, 2015
Drukāt

Kriminālprocesu par spiegošanu pret Ādažos aizturētajiem pārkvalificē par huligānismu (3)

Foto - LETAFoto - LETA

Viens no aizturētajiem Krievijas pilsoņiem Andrejs Popko, kurš nelikumīgi bija iekļuvis Ādažu militārajā bāzē un pie kura atrastas skrejlapas angļu valodā, tiek konvojēts pēc Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesas sēdes, kuram kā drošibas līzdekli piemēroja apcietinājumu.

Kriminālprocesu par spiegošanu pret Ādažos aizturētajiem pārkvalificē par huligānismu Drošības policija (DP), kura sākotnēji pret Ādažu bāzē aizturētajiem Krievijas pilsoņiem uzsāka kriminālprocesu par mēģinājumu veikt teroristiskas darbības un spiegošanu, tagad kriminālprocesu pārkvalificējusi pēc Krimināllikuma panta par huligānismu, aģentūrai BNS pastāstīja aizdomās turēto aizstāve zvērināta advokāte Imma Jansone.

Viņa skaidroja, ka nākamnedēļ procesa virzītājs lietu varētu nodot prokuratūrai. Piebilstot, ka abi aizdomās turētie – Aleksandrs Kurkins un Andrejs Popko – paturēti apcietinājumā. Tāpat Jansone tuvākajā laikā plāno iesniegt lūgumu par drošības līdzekļa grozīšanu abiem Ādažu bāzē aizturētajiem Krievijas pilsoņiem.

Saistībā ar incidentu pie Nacionālo bruņoto spēku bāzes DP aizdomās turētā statusu piemēroja arī Vladimiram Lindermanam. Pirmstiesas izmeklēšanā iegūtā informācija liecina, ka neilgi pirms incidenta viņš apmeklējis Kadagu, ko viņš nenoliedza arī savās liecībās. Tāpat konstatēts, ka Lindermans uztur kontaktus ar abiem Krievijas pilsoņiem. Lindermanam piemēroja ar brīvības atņemšanu nesaistītus drošības līdzekļus – nodošanu policijas uzraudzībā un aizliegumu izbraukt no valsts.

Lindermans, kurš 11.augustā atradās tiesā, kad aiz slēgtām durvīm tika lemts par drošības līdzekļiem abiem apsūdzētajiem, žurnālistiem sacīja, ka uzskats, ka Ādažu bāzē, iekļūstot trīs Krievijas pilsoņiem, notikusi spiegošana, ir smieklīgas fantāzijas. Viņš politiski atbalsta notikušo akciju, taču pats tajā neesot piedalījies un lieta esot safabricēta.

Pēc viņa uzskata, nekāda spiegošana neesot notikusi, abiem apcietinātajiem Krievijas pilsoņiem var piemērot pantu par iekļūšanu militārā objektā, par ko var sodīt ar naudas sodu līdz 70 eiro.

Aģentūrai BNS Lindermana aizstāve zvērināta advokāte Jeļena Kvjatkovska piektdien pastāstīja, ka DP Lindermanam šobrīd inkriminējusi huligānisma atbalstīšanu, tādējādi pārkvalificējot sākotnēji uzsākto kriminālprocesu pēc vairākiem Krimināllikuma pantiem, tostarp par terorisma un spiegošanas mēģinājuma atbalstīšanu.

Tāpat Lindermanam vēl aizvien ir aizdomās turētā statuss, kā arī saglabāts iepriekš piemērotais drošības līdzeklis.

“Šīs te jaunās aizdomas [par huligānisma atbalstīšanu] mans aizstāvamais noteikti neatzīst. Līdz ar ko sekos dažādas sūdzības, tajā skaitā, iespējams arī attiecībā uz piemērotajiem ierobežojumiem [piemēroto drošības līdzekli], ” piebilda aizstāve.

Aģentūra BNS augusta sākumā jau vēstīja, ka Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesas lēmumā, ar kuru tā lēmusi paturēt apcietinājumā Ādažu bāzē aizturētos divus Krievijas pilsoņiem, teikts, ka DP izmeklēšanu varētu pabeigt septembrī.

Apsūdzēto aizstāve Jansone, skaidrojot tiesas lēmumā iekļauto motivāciju, norādīja, ka “tas pats viss, kas pagājušajā reizē. Vienīgais, kas tur ir jauns, ir tas, ka izmeklētāji [procesa virzītājs] solīja, ka it kā mēneša laikā būs pabeigta izmeklēšana”.

Jansone arī norādīja, ka šo tiesas lēmumu nevar pārsūdzēt, taču var iesniegt lūgumu par drošības līdzekļa grozīšanu.

Tiesas sniegtajai motivācijai advokāte nepiekrita, norādot, vēlāk varētu vērsties Eiropas Cilvēktiesību tiesā.

“Es uzskatu, ka tur nav pamata tiesāt viņus vispār, pat turēt aizdomās par saistībā ar Krimināllikuma pantu par spiegošanu un Krimināllikuma pantam par terorismu, ” piebilda Jansone.

Tāpat jau vēstīts, ka iepriekš abu aizstāve aģentūrai BNS pauda, ka lēmums paturēt apcietinājumā divus Krievijas pilsoņus, Popko un Kurkinu, atgādina totalitāru valsti.

“Skatījos Satversmi, un tur bija teikts, ka Latvija ir demokrātiska valsts,” teica Jansone un norādīja, ka, iespējams, pa nakti notikušas kādas izmaiņas, jo lēmums nemainīt piemēroto drošības līdzekli Krievijas pilsoņiem, atgādina totalitāru valsti.

Jansone arī norādīja – paši aizturētie liecina, ka ir nodarbojušies ar laikmetīgo mākslu, nevis spiegošanu.

Krievijas pilsoņiem sākotnēji piemērots aizdomās turētā statuss par mēģinājumu veikt teroristiskas darbības, ja tās izdarījusi personu grupa pēc iepriekšējas vienošanās un par spiegošanu.

Ādažu bāzē 11.jūnijā tika aizturētas divas personas, kuras ar kāpņu palīdzību bija pārlēkušas pāri bāzes žogam. Aizturētie bija Krievijas pilsoņi.

Šajā laikā Ādažos norisinājās militārās mācības “Saber Strike”.

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

  1. Lindermanis, krievi ŅIRGĀJAS PAR DP!

  2. atvainoties un kompensāciju lai neaizmirst izmaksāt, par nelikumīgu aizturēšanu. nošaut uz vietas vajadzeja aizturēšanas brīdī un viss.

  3. Drīz jau būs ”apmaldījušies” sēņotāji??? Tikai ar tiem groziņiem tā vājāk, bet glauns advokāts tos pieburs un kompasu atradīs…

Draugiem Facebook Twitter Google+