×
Mobilā versija
+7.9°C
Līksma, Bārbala
Trešdiena, 25. aprīlis, 2018
28. novembris, 2014
Drukāt

Latvijas IKP deviņos mēnešos pieaug par 2,5% (4)

Foto - LETAFoto - LETA

Latvijas iekšzemes kopprodukts (IKP) šogad deviņos mēnešos pieaudzis par 2,5%, salīdzinot ar pagājušā gada attiecīgo laika periodu, informēja Centrālajā statistikas pārvaldē.

Tostarp šogad trešajā ceturksnī, pēc sezonāli neizlīdzinātiem datiem, Latvijas ekonomika augusi par 2,4%, salīdzinot ar 2013.gada attiecīgo laika periodu, bet salīdzinājumā gada pirmo ceturksni, pēc sezonāli izlīdzinātajiem datiem, ekonomika augusi par 0,5%.

Latvijas IKP 2014. gada deviņos mēnešos faktiskajās cenās bija 17,594 miljardi eiro, tajā skaitā trešajā ceturksnī – 6,289 miljardi eiro.

Statistikas pārvaldē atzīmēja, ka no ražošanas aspekta, pēc sezonāli neizlīdzinātajiem datiem, 2014.gada trešajā ceturksnī, salīdzinot ar 2013.gada trešo ceturksni, par 0,6% samazinājās apstrādes rūpniecības temps salīdzināmajās cenās, ko ietekmēja kritums pārtikas produktu ražošanā par 0,3%, nemetālisko minerālu izstrādājumu ražošanā – par 5,3%, kā arī iekārtu un ierīču remontā un uzstādīšanā – par 21,5%. Apstrādes rūpniecību pozitīvi ietekmēja produkcijas kāpums koksnes un koka izstrādājumu apakšnozarē par 8,7% un gatavo metālizstrādājumu ražošanā – par 7,5%.

Dzīvojamo ēku būvniecībā minētajā laika periodā bijis pieaugums par 24,4%, vietējo cauruļvadu un komunikācijas līniju būvniecībā – par 50,1%, savukārt izglītības iestāžu būvniecībā un remontā – 2,1 reizi. Ielu un ceļu būvniecībā bijis kritums par 11,2%, bet maģistrālo cauruļvadu, spēka un komunikācijas līniju būvniecībā – par 26,1%.

Mazumtirdzniecībā minētajā laika periodā bijis kāpums par 3,4%, tajā skaitā auto degvielas mazumtirdzniecības apmēri palielinājušies par 2,6%. Par 4,3% pieaugusi pārtikas preču un par 2,9% – nepārtikas preču tirdzniecība.

Savukārt transporta nozares pieaugumu veicināja apgrozījuma palielināšanās autotransporta darbībā, proti, par 4% – kravu pārvadājumos un par 6% – pasažieru pārvadājumos.

Par 9% pieauguši arī finanšu pakalpojumi, savukārt izmitināšanas un ēdināšanas pakalpojumi sniegti attiecīgi par 3,8% un 2,1% vairāk, bet tūrisma biroju darbība paplašinājusies par 5%. Izklaides un atpūtas pakalpojumi palielinājušies par 3%, savukārt azartspēļu nozarē pieaugums bijis par 6%.

Tāpat statistikas pārvaldē atzīmēja, ka savukārt no izlietojuma aspekta, pēc sezonāli neizlīdzinātajiem datiem, 2014. gada trešajā ceturksnī salīdzinājumā ar 2013. gada trešo ceturksni privātais galapatēriņš faktiskajās cenās palielinājies par 3,1%.

Mājsaimniecību izdevumi pārtikas iegādei minētajā laika periodā palielinājušies par 4,5%, bet mājokļa uzturēšanas izdevumi – par 0,5%. Mājsaimniecību izdevumi transportam samazinājušies par 1,1% (izdevumi sabiedriskajam transportam, transporta līdzekļu iegāde un ekspluatācija). Bruto pamatkapitāla veidošana pieaugusi par 0,8%. Preču eksports palielinājies par 2,6%, bet pakalpojumu eksports samazinājies par 5,7%. Preču importa apmēri auguši par 0,1%, bet pakalpojumu imports sarucis par 2,8%.

2014. gada trešajā ceturksnī salīdzinājumā ar 2013. gada trešo ceturksni privātais galapatēriņš salīdzināmajās cenās pieaudzis par 2,1%, tajā skaitā izdevumi pārtikai – par 4,5%. Savukārt izdevumi mājokļa uzturēšanai samazinājušies par 0,6%, bet izdevumi transportam – par 1,4%.

Izdevumi bruto pamatkapitāla veidošanai minētajā laika periodā samazinājušies par 1,9%. To ietekmēja investīciju apmēru kritums valsts pārvaldē par 27,1%, kā arī transportā un uzglabāšanā – par 6,1%. Savukārt elektroenerģijas, gāzes apgādes, siltumapgādes un gaisa kondicionēšanas nozarē, kā arī apstrādes rūpniecībā investīcijas palielinājās par attiecīgi 0,6% un 33,4%.

Preču eksports palielinājies par 3,2%, bet pakalpojumu eksports samazinājies par 6,4%. Preču importa apmēri sarukuši par 0,5%, bet pakalpojumu imports – par 4%.

2013.gada deviņos mēnešos Latvijas IKP salīdzinājumā ar 2012.gada attiecīgo laika periodu pieauga par 4,1%.

Pievienot komentāru

Komentāri (4)

  1. kā jums šķiet, ar kādu foto raksts ir ilustrets??? šī veikala jau gadu kā nav…

Draugiem Facebook Twitter Google+