×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.4°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Otrdiena, 22. maijs, 2018
1. janvāris, 2012
Drukāt

Lidostā “Rīga” sāk iekasēt drošības maksu

LETALETA

No šodienas, 1.janvāra, lidostā “Rīga” no katra pasažiera tiek iekasēta drošības maksa 6,5 eiro jeb 4,57 lati, ja iekasēšanu veic lidsabiedrība, vai septiņi eiro jeb 4,92 lati, ja iekasēšanu veic lidosta. Lidosta iekasēs nodevu tikai “Ryanair” pasažieriem, jo pārējās lidsabiedrības to iekļaus biļetes cenā.

Pirmajā nodevas iekasēšanas dienā lidostā nekādas īpašas problēmas nav novērotas, aģentūrai LETA teica lidostas preses sekretāre Sarmīte Bunka-Briljonka. Viņa skaidroja, ka nodeva attiecas uz biļetēm, kas iegādātas no 1.janvāra, bet patlaban tiek izmantotas iepriekš pirktas biļetes. Savukārt lidostā aviobiļetes iespējams iegādāties tikai septiņas dienas pirms lidojuma.

Cilvēki interesēties par gaidāmajām izmaiņām sākuši jau pagājušajā nedēļā – visas nedēļas garumā cilvēki zvanījuši un rakstījuši e-pastus, teica Bunka-Briljonka. Kopumā lidosta paredz, ka pirmie mēneši pēc nodevas ieviešanas būs mierīgi, jo ceļotāji biļetes internetā pirkuši jau iepriekš. Lielāka burzma tiek gaidīta no maija.

2012.gadā nodeva par lidostā īstenotajiem drošības pasākumiem, pēc provizoriskiem aprēķiniem, būs jāmaksā 1,5 miljoniem pasažieru, informēja starptautiskās lidostas “Rīga” valdes loceklis Aldis Mūrnieks. Viņš skaidroja, šī maksa neattieksies uz tranzīta un transfēra pasažieriem, kas veido aptuveni 40% no apkalpoto pasažieru skaita, tāpat tā nebūs jāmaksā tiem, kas biļetes iegādājušies 2011.gadā.

Kopumā gandrīz septiņi miljoni latu, kas tiks iekasēti no pasažieriem, tikšot izmantoti drošības pasākumiem – gan algām 450 drošības darbiniekiem, gan tehniskajam nodrošinājumam, piemēram, jaunu skeneru iegādei, kas maksājot aptuveni 7000 latu katrs. Kā sacīja Mūrnieks, Eiropas Savienības direktīva uzliek par pienākumu no 2013.gada lidostās uzstādīt šķidrumu skenerus.

Tāpat tikšot maksāts par Civilās aviācijas aģentūras gaisa kuģu lidojuma drošuma un civilās aviācijas drošības uzraudzības nodrošināšanas pasākumiem. Par iekasēto naudu tikšot iegādātas jaunas ugunsdzēsēju mašīnas. Plānots arī izveidot operatīvās vadības centru.

Pēc drošības parametru neatbilstības novēršanas maksa varētu tikt atcelta, pieļāva Mūrnieks.

Kā sacīja lidostas pārstāvis, katru gadu pasažieru skaits ir audzis, bet valsts dotāciju drošības funkciju nodrošināšanai katru gadu samazināta. 2008.gada dotācija drošības funkciju nodrošināšanai bijusi 5,7 miljoni latu, taču nākamgad – tikai 58 000 latu. Lidostas aprēķini gan rāda, ka nākamgad plānots apkalpot tikai 4,6 miljonus pasažieru, lai gan šogad jau decembra vidū tika apkalpots piecmiljonais pasažieris.

Līdz šim drošības nodeva tika finansēta no valsts budžeta līdzekļiem, proti, par visu Latvijas nodokļu maksātāju naudu, tai skaitā arī to, kas nelido. Valdība lēma nākamgad nefinansēt drošības funkciju lidostā, tādēļ izstrādāta jauna kārtība, kas paredz, ka turpmāk nodeva tiks iekasēta no izlidojošajiem pasažieriem.

“Ryanair” ir vienīgā aviokompānija, kura nepiekrita drošības nodevu iekļaut biļetes cenā, tāpēc lidosta “Rīga” aviosabiedrības vietā veiks nodevas iekasēšanu. Pārējo aviosabiedrību pasažieriem jaunā kārtība nesagādās neērtības, jo drošības maksa tiks iekļauta biļetes cenā.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+