Kultūra
Mūzika

Mārtiņš Brauns saņems “Zelta mikrofona 2019” balvu par mūža ieguldījumu0

Foto: Ieva Čīka / LETA

“Zelta mikrofona 2019” balvu par mūža ieguldījumu Latvijas mūzikas attīstībā 12.februāra svinīgajā ceremonijā tiks pasniegta komponistam Mārtiņam Braunam, aģentūru LETA informēja balvas rīkotāju pārstāve Ilze Pleša.

Kā students Brauns 1974.gadā sacerēja pirmo mūziku teātra izrādei, Edvarda Vulfa lugai “Sensācija”, bet gadu vēlāk kļuva par Nacionālā teātra mūzikas daļas vadītāju. Vienlaikus Brauns vadīja grupu “Sīpoli”, kur par pirmo spilgto darbu kļuva blūzu programma ar Lengstona Hjūza dzeju. Turpmāk komponists lielu uzmanību pievērsis teātra mūzikai, to nereti transformējot dziesmu ciklos Sīpolu koncertprogrammām. Tās vairākkārt guvušas panākumus starptautiskos festivālos, kur Brauna teatralizētā rokmūzika vērtēta kā novatoriska.

Lielu atzinību guvušie cikli “Mauglis” un “Alberts” 80.gados ieskaņoti skaņuplatēs, vienlaikus ar teātri Brauns aktīvi darbojies kino jomā, komponēdams kā dokumentālajām, tā mākslas filmām. “Dziesma par spēli” (no kinofilmas “Spēle”) un “Veltījums” (no kinofilmas “Ziemassvētku jampadracis”) nereti tiek uzskatītas par skaņraža populārākajām dziesmām. Par “Veltījumu” Brauns saņēmis arī “Autortiesību bezgalības balvu 2017”.

80.gadu otrajā pusē Brauns sāka sadarbību un koncertceļojumus ar kori “Sindi Putnu dārzs”, savukārt 90.gados komponista darbības lauku paplašināja reklāmu un komercmūzika, sadarbojoties ar studiju “Animācijas brigāde”. Starptautiskos kinofestivālos viņa mūzika prēmēta aptuveni 20 reizes. Uz laiku attālinājies no praktiskās muzicēšanas.

Brauns aktīvi muzicē joprojām. 2014.gadā viņa “Saule. Pērkons. Daugava” atzīta par Katalonijas neatkarības himnu, par ko autors godalgots ar Katalonijas Augsto kultūras balvu (2017).

Kā ziņots, visvairāk mūzikas ierakstu gada balvas “Zelta Mikrofons 2019” nomināciju saņem grupas “Instrumenti”, “Prāta vētra”, “Raxtu raxti” un “The Sound Poets”.

Grupa “Instrumenti” nominēti kategorijā “Popmūzikas albums”, “”Origo” zelta dziesma” un “Dziesma”. Tāpat mākslinieki nominēti kategorijā “Videoklips” par dziesmām “Tu atvēri mani ar nazīti” un “HES un tu”. “Prāta vētra” nominēta kategorijās “Popmūzikas albums”, “Koncertieraksts” un “Videoklips”, bet “Raxtu raxti” – kategorijās “Albuma dizains”, “Tautas mūzikas albums” un “Koncertieraksts”.

“The Sound Poets” par balvu cīnīsies kategorijās “”Origo” zelta dziesma”, “Popmūzikas albums” un “Dziesma”. Tāpat trīs nominācijas ieguvis Dons un Ozols par dziesmu “Salauzta sirds”.

Tāpat divās balvas kategorijās nominēti Aija Andrejeva, Ansis un Kristīne Pāže, Mārcis Auziņš, kā arī grupas “Rahu the Fool”.

Ikgadējā “Zelta mikrofona” balvas pasniegšanas ceremonija norisināsies 12.februārī Dailes teātrī. Šogad balvai tika iesniegts 271 pieteikums, kas ir par 37 pieteikumiem mazāk nekā pērn.

LA.lv