×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.6°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
22. novembris, 2013
Drukāt

“Maxima traģēdija”: veikala būvprojektā iesaistītie pārkāpumus savā darbībā nesaskata (12)

Timurs SubhankulovsTimurs Subhankulovs

Šo ceturtdien sabrukušā veikala “Maxima”, Priedaines ielā 20, būvniecības procesā iesaistītie uzņēmumi pārkāpumus savā darbībā nesaskata.

Šodien preses konferencē būvprojektā iesaistītie uzņēmumi uzsvēra, ka viņi ir pārbaudījuši būvprojektadokumentāciju un katra atbildību, tomēr pārkāpumi netika konstatēti.

Tajā pašā laikā uzņēmumu pārstāvji atzina, ka projekta dokumentācija ir apjomīga, tāpēc tiks veikta padziļināta analīze, pieaicinot ekspertus. “Patlaban izteiktās versijas būtu spekulācijas,” sacīja uzņēmēji.

Būvfirmas “Re&Re” pārstāve Mārīte Straume uzsvēra, ka traģēdijas iemeslus noskaidros ekspertīze, tāpēc patlaban nevarot izslēgt nevienu no trīs policijas izvirzītajām versijām – kļūda projektā, kļūda būvdarbu laikā, kļūda ekspluatācijā.

Straume informēja, ka būvnieki ir lūguši Latvijas Arhitektu savienību izveidot neatkarīgu ekspertu kolēģiju, kas pārbaudīs projektu, materiālus un būvdarbu gaitu.

Viņa piebilda, ka metāla konstrukcijas lielveikalam piegādāja un montēja “Vikom Industry”, savukārt jumta paneļu pārsegumus – “Consolis”.

“Vikom” mājaslapā norādīts, ka uzņēmums pazīstams Eiropas tirgū kā nopietns un uzticams metāla velvējumu piegādātājs, bet “Consolis”, pēc kompānijas sniegtās informācijas, ir vadošais saliekamā dzelzsbetona ražotājs Eiropā.

Būvuzraudzības veicēja “CM Consulting” būvuzraugs Markuss Molls stāstīja, ka par objekta uzraudzības pārkāpumiem varēs spriest pēc ekspertīzes. Tomēr pēdējā uzraudzība uz veikala jumta tika veikta šo otrdien un pārkāpumi netika konstatēti.

“Ir pārbaudītas visas iekšējās procedūras, un nekādi pārkāpumi nav konstatēti. Otrdien, pārbaudot jumtu, izmērījām arī uz jau pabeigtās un vēlāk iebrukušās jumta daļas uzklātā kūdras substrāta biezumu, un tas nepārsniedza projektā paredzētos 15 centimetrus,” sacīja Molls.

Būvuzraugs arī norādīja, ka lielveikala būvniecības laikā regulāri tikuši testēti būvniecībā izmantoto metāla konstrukciju un betona paraugi un nekādas novirzes no normas netika atklātas.

Uzņēmēji atspēkoja ziņas, ka uz veikala jumta būtu sakrauts pārāk daudz būvmateriālu. Viņi atzina, ka būvmateriāli atradušies blakus veikalam un uz veikala jumta materiālu bijis tik daudz, cik atļauj slodze.

“Re&Re” tehniskais direktors Aldis Gulbis norādīja, ka ceturtdien apakšuzņēmējs SIA “Gartens” apzaļumošanas darbus bija pabeidzis jau par 80-90% un apzaļumotā jumta atklāšana bija paredzēta 29.novembrī.

“Ceturtdien darbi tika veikti tajā jumta daļā, kas nav iebrukusi, savukārt iebruka tā jumta daļa, kurā apzaļumošanas darbi tika pabeigti pagājušās nedēļas nogalē,” sacīja Gulbis.

Viņš piebilda, ka sākotnējās pārbaudes liecina – atbildīgais būvdarbu vadītājs ir rīkojies saskaņā ar projektu un atbilstoši saskaņotajai būvdarbu veikšanas kārtībai un to nav pārkāpis.

Tehniskā projekta izstrādātāja SIA “HND Grupa” īpašnieks un projekta autoruzraugs Ivars Sergets norādīja, ka lielveikala projektētā jumta noslodze bija 1,5 tonnas uz vienu kvadrātmetru un tā netika pārsniegta. Ēkas konstrukcijas, tāpat kā visām citām ēkām Latvijā, ir projektētas tā, lai izturētu sešas balles stipru zemestrīci.

“Iepriekšējos divus gadus uz jumta atradās 15 centimetrus bieza oļu kārta, kā arī divas ziemas pēc kārtas uz tā atradās sniega kārta, kas netika tīrīta. Sākot apzaļumošanu, jumts būtībā tika atslogots, jo oļu kārta tika noņemta un tās vietā uzklāts daudz vieglākais kūdras substrāts,” uzsvēra Sergets.

Viņš arī noraidīja izplatījušās baumas, ka uz jumta esot atradusies slapja smilšu kārta, jo smiltis uz jumta neatrodas vispār. “Uz jumta ir tikai vieglais kūdras substrāts,” sacīja Sergets.

Viņš piebilda, ka jumts tika paredzēts šādām slodzēm pat ar rezervi, tomēr piebilda, ka būvniecības normatīvie akti neparedz šādām būvēm pirms nodošanas ekspluatācijā veikt nestspējas slodzes pārbaudi, kā tas notiek tiltu gadījumā.

Jau ziņots, ka ceturtdienas vakarā, darba dienas noslēgumā, daļēji sabrūkot lielveikalam “Maxima” Rīgā, Zolitūdes mikrorajonā, gājuši bojā vairāk nekā 30 cilvēki.

Pievienot komentāru

Komentāri (12)

 1. Saskāries savā dzīvē esmu ar būvkonstrukcijām no metāla un betona, bet kad paneļos iekšā armatūras vietā ir tikai dažas trosītes, un ka vienlaidu siju sagriešanu noveļ uz transporta problēmām!??? Esmu piedzīvojis metāla konstrukciju 20m garumā vienā gabalā aizvešanu uz objektu no ražotnes Tukumā līdz pat Norvēģijai! Tā kā atkal ekonomēja, jo šis pasākums nav lēts un ja pareizi atceros tad auto pārvadātāju atrast toreiz bija pagrūti.

 2. vainīgi ir cilvēki. viņiem nevaidzēja tur atrasties teiks buvnieki.

 3. Vainīgs būs kāds bonzis Jurka – uz jumta pačurāja, tas saēda konstrukcijas… Tas viss ko atradīs…Pārējiem advokāti jau strādā…

 4. bildēs par nejēdzīgā projekta sabrukšanu gan neizskatās ka nav smilšu un bruģakmeņa celiņi būtu uz kūdras Simtreiz komentāros jau pateikts ka tās skŗūves nevar turēt to tonnāžu ,kādi tur nopirktie slēdzieni jāgaida .Ušakova kungam jāatkāpjas,tāds bardaks vēl nav pieredzēts

 5. Tas ir pārāk smagi…Rakstīts, ka būve spētu izturēt 6 balles stipru zemestrīci- nu bez jebkādas trīces- jau 53 bojāgājušie. Līdzjūtība visiem… Nesaprotu, kāpēc mūsu zaļajā Latvijā uz ēkas jumta jāveido zaļumu dārzs? – varbūt turpmāk būvprojektos tāds stulbums vispār jāaizliedz? Paruna saka “…pēc kara visas bābas gudras…” Lai šī traģēdija būtu – šoreiz pārāk dārgi maksāta -, visiem skola nākotnei…

 6. Vienkārša shēma – …sākumā jumtā ugunsgrēks, lai būtu Otkati, Sponsori, Zādzības, Mahinācijas. Tagad Latvijai un Romas Pāvestam Traģēdija, bet Ušakovam nauda. Apsveicam Ušakova, Amerika, Šlesera Kungi!

 7. parasts elektriķis Atbildēt

  Vainīgo nebūs, jo dzelzsbetona konstrukciju izturību ļoti samazina spēcīgi augstfrekvences elektromagnētiskie lauki, izraisot tā saucamo metālu “nogurumu”. Tā ka būvniekiem varētu būt taisnība.
  Ja jums tik ļoti vajadzīgi mobilie telefoni, tad šādas tragēdijas tikai vairosies. Kad pienāks kārta dzīvokļu pārsegumiem, to neviens nezina.

 8. …..VISPAR IR VERTS SPRIEST…te nekad neviens nebus vainigs,bet tomer no malas ir daudz pieradijumu kas liecina ,ka vainigie ir,bet var but slimie kas tiecas pec maudas.Ar neapbrunotu aci var saskatit visu,ka pieversot skatu uz ta jumta biezumu un konstrukcijam vienstavu ekai uzberta tada karta grants un vel sie dekorativie akmeni to nu gan neiztures ne viena konstrukcija jo bija kaut kas jasamazina uz to nelaimigo cilveku tragediju,bet cerams,ka tai lietai kersies klat Eiropas komisijas jo pasmaju profini teiks—nevien nav vainigs,tomer ir diezgan daudzi kuriem butu jasanem sods,loti bargs.

 9. Ušakovam JĀATKĀPJAS! Atbildēt

  Mēs zinām cilvēka vārdu, kurš atbildīgs par Rīgas būvvaldi un Traģēdiju. Biedrs UŠAKOVS. Viņam jāatkāpjas!

 10. Nu bet protams, jo vaina vinjiem izskatás ilgu un restotu gadu paskatá.

 11. Kas tā par modi, vienmēr noliegt savu vainu, nezinot par nelaimes cēloņiem. Šādu nostāju kaut kur māca, vai arī tikai tādi cilvēki tiek pie varas, kas prot šādi rīkoties 🙁

Draugiem Facebook Twitter Google+