Kultūra
Latvijā

Mazirbē atklās Līvu etnogrāfisko istabu1

Foto: Wikimedia commons

Svētdien, 16. novembrī, Līvu karoga svētku laikā Lībiešu tautas namā Mazirbē atklās Līvu etnogrāfisko istabu, kurā būs apskatāma atjaunotā un papildinātā piekrastes ļaužu sadzīves lietu kolekcija “Rāndalist”, aģentūru LETA informēja biedrības “Randalist” valdes priekšsēdētāja Veronika Millere.

Savulaik kolekcija bijusi apskatāma Mazirbes internātpamatskolas telpās, bet pēdējo gadu laikā tā vairākkārt pārvietota un nav bijusi pieejama apskatei. Šogad biedrība “Randalist” ar Kultūras ministrijas Kurzemes Nevalstisko organizāciju atbalsta centra atbalstu īstenojusi projektu “Līvu etnogrāfiskās istabas izveide Lībiešu tautas namā”, ierīkojot lībiešu sadzīves lietu ekspozīciju. Ar piesaistīto konsultantu padomu atjaunota laika zoba skartā kolekcija – metāla priekšmetiem noņemta rūsas kārta un priekšmeti apstrādāti ar speciālu šķīdumu. Vēl jāturpina darbs pie priekšmetu aprakstu izveides. Ekspozīcija veidota no kādreizējās kolekcijas “Rāndalist” priekšmetiem, taču to papildina arī no jauna klāt nākušas senās sadzīves lietas. Kolekcijā ir gan senas mēbeles, gan namdaru un kalēju darbarīki, gan zvejnieku lietas – piemēram, zvejas tīklu pludiņi ar iestrādātām īpašumu zīmēm.

Līvu etnogrāfiskās istabas atklāšana notiks Līvu karoga svētku laikā. Līvu karogs, kura krāsas simbolizē zilo jūras ūdeni, baltās liedaga smiltis un zaļos piekrastes mežus, iesvētīts un pirmoreiz uzvilkts mastā 1923. gada 18. novembrī Irbes mācītājmuižā Mazirbē, tāpēc šo dienu līvi svin kā sava karoga svētkus.

16. novembrī plkst.11 Mazirbes luterāņu baznīcā notiks svētku dievkalpojums, bet plkst.13 Lībiešu tautas namā atklās Etnogrāfisko istabu. Varēs iepazīties ar etnogrāfisko priekšmetu lietojumu un uzzināt par lībiešu ēdieniem. Tautas namā koncertēs lībiešu ansambļi “Rāndalist” un “Laula”.

LA.lv