×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.2°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
26. maijs, 2014
Drukāt

Mezanīna aizdevumi – lielāki un lētāki

Foto - LETAFoto - LETA

Valdība apstiprinājusi jaunus noteikumus Latvijas Garantiju aģentūrā (LGA) piedāvātajiem mezanīna aizdevumiem. Ieguldījumiem, pirmkārt, tie būs lielāki un lētāki nekā agrāk. Otrkārt, aizdevumus turpmāk varēs saņemt arī apgrozījumam, ko līdz šim uzņēmējiem vispār nepiedāvāja.

Ekonomikas ministrijā cer, ka jaunie noteikumi vairos uzņēmēju interesi par šiem aizdevumiem un pieprasītāju loks kļūs plašāks. Mezanīna aizdevumu ieguldījumiem un apgrozījumam turpmāk varēs saņemt, piemēram, tie saimnieciskās darbības veicēji, kas nodarbojas ar automobiļu un motociklu remontu un datoru remontu.

Saimnieciskās darbības veicējiem turpmāk šis piedāvājums būšot izdevīgāks, piemēram, bankas piešķirtā aizdevuma pieteikuma izskatīšanas, aizdevuma noformēšanas vai izsniegšanas komisijas maksu un ķīlas reģistrācijas izdevumu segšanai. Lai sekmētu iespējas komersantiem saņemt aizdevumus finansiāli ietilpīgāku ieguldījumu projektu īstenošanai, aizdevuma maksimālais apmērs būs lielāks.

Jaunie noteikumi tāpat paredz, ka samazināsies mezanīna aizdevumu procentu likmes. Agrāk saimnieciskās darbības veicējam par šo aizdevumu bija jāmaksā lielāki procenti nekā bankā. Turpmāk tie nepārsniegs kredītiestādē noteiktos.

LGA mārketinga nodaļas vadītāja Gerda Štokmane vēsta, ka mezanīna aizdevumus sāka izsniegt 2012. gada vasarā. Divu gadu laikā gan ir noslēgti tikai astoņi līgumi ar sešiem uzņēmumiem 3,2 miljonu eiro kopsummā, un banku piesaistītais finansējums ir 5,5 miljoni eiro.

Par šo piedāvājumu, kas radīts samērā nesen, uzņēmēji vēl zina maz. Mezanīna aizdevums ir Latvijā diezgan jauna veida uzņēmumu finansēšanas līdzeklis, kas Latvijā tika ieviests 2011. gadā, un šis aizdevums ir augsta riska kredīts, kuru parasti uzņēmumi var saņemt savu saimniecisko darbību palielināšanai, kā arī eksporta veicināšanai vai kādu lielāku projektu veikšanai un finansēšanai.

Mezanīna aizdevumi ir viena no Eiropas Savienības fondu plānotajām programmām 2007. – 2013. gadam. Jaunie programmas nosacījumi paredz, ka mezanīna aizdevumu apgrozījumam saimnieciskās darbības veicēji varēs saņemt līdz 2015. gada beigām, savukārt mezanīna aizdevumu investīcijām – līdz 2014. gada 30. jūnijam. Šis termiņš tiks pagarināts, tiklīdz būs apstiprināts jaunais Eiropas Komisijas reģionālā atbalsta regulējums.

Pazīstamā sabiedriskās ēdināšanas uzņēmuma “Lido” valdes locekle Baiba Sleže stāsta, ka šo aizdevumu uzņēmums saņēma šā gada sākumā. Ar tā palīdzību Rīgā, tirdzniecības centrā “Domina Shopping”, atvērts jauns bistro ar 270 sēdvietām, platības ziņā trešais lielākais Latvijā. Jaunā bistro izveidošanā ieguldīti ap 900 000 eiro. Baiba Sleže piebilst, ka ar jaunajiem LGA aizdevumu noteikumiem viņa vēl neesot paguvusi iepazīties. Tomēr, pēc viņas domām, ja šie aizdevumi kļūs lētāki un būs pieejami arī apgrozījumam, to varot vērtēt tikai atzinīgi.

Turpretim Kurzemē lielākā maizes un konditorejas produktu ražošanas uzņēmuma “Matss” valdes priekšsēdētājs Ivars Skrebelis atzīst, ka par jaunajiem šo aizdevumu noteikumiem vēl nezinot. Bet vispār, viņaprāt, tas ir atbalsts no valsts puses. “Uzņēmējiem vieglāk dabūt aizdevumus bankās, tāpēc ka Latvijas garantiju aģentūras atbalsts iedrošina bankas izsniegt savus kredītus,” viņš saka.

Uzziņa


Mezanīna aizdevums


Nosaukums radies no itāļu valodas vārda “mezzano”, kas tiešā tulkojuma nozīmē “vidus”. Domāts kā vidējais ceļš starp banku un uzņēmumu.

Mezanīna aizdevums ir kā papildu aizdevums uzņēmumiem jau bankā ņemtajam kredītiem, vai arī kā vienīgais maksājums mazākiem uzņēmumiem, kuriem bankas atsaka kredītu.

LGA izsniedz šos aizdevumus, lai segtu apgrozāmo līdzekļu izmaksas vai ieguldījumu projekta izmaksas, kas saistītas ar:

jauna komersanta izveidi;

esoša komersanta paplašināšanu;

produkcijas dažādošanu ar jauniem produktiem;

vispārējā ražošanas procesa būtisku maiņu.

Šāda veida aizdevums ir pieejams dažādās summās, bet pārsvarā to izsniedz no 71 000 līdz 1 miljonam eiro.

Ilgtermiņa investīciju aizdevuma maksimālais apmērs – līdz 5 miljoniem eiro, apgrozāmo līdzekļu aizdevuma maksimālais apmērs – 200 000 eiro.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+