×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.5°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
5. decembris, 2012
Drukāt

NATO piekrīt “Patriot” raķešu izvietošanai Turcijas pierobežā ar Sīriju

Foto - AFPFoto - AFP

NATO ārlietu ministri nolēmuši izvietot “Patriot” raķetes Turcijas pierobežā ar Sīriju.

NATO ģenerālsekretārs Anderss Rasmusens sacīja, ka NATO piekritusi palielināt Turcijas gaisa aizsardzības spējas un NATO apņēmusies aizstāvēt Turcijas teritoriju un tās iedzīvotājus. Raķešu izvietošana notiks tikai aizsardzības nolūkos, vairākkārt uzsvēra Rasmusens. “Ikvienam, kurš gribētu uzbrukt Turcijai, mēs sakām: pat nedomā par to,” sacīja Rasmusens. Viņš arī norādīja, ka šāds lēmums neparedz lidojumu aizliegumu vai uzbrūkošas darbības. Tieši otrādi, tas vecinās krīzes deeskalāciju, uzskata Rasmusens.

Zenītraķešu “Patriot” baterijas Turcijai varētu piegādāt Vācija, Nīderlande vai ASV. “Mēs atzinīgi vērtējam Vācijas, Nīderlandes un ASV ieceri nodrošināt “Patriot” raķešu baterijas,” sacīja Rasmusens, piebilstot, ka par to jautājums tiks risināts atbilstoši attiecīgo valstu procedūrām. Taujāts par to, cik tieši raķešu varētu izvietot, kur tieši un uz cik ilgu laiku, Rasmusens norādīja, ka patlaban diskusijas par tehniskajiem jautājumiem vēl nav notikušas. Ārlietu ministru paziņojumā teikts, ka NATO galvenais uzdevums ir biedru aizsardzība, un šodien vēlreiz tika akcentēta dalībvalstu solidaritāte un apņemšanās aizsargāt NATO iedzīvotājus un teritorijas.

“Mēs izsakām atzinību Turcijas tautai un varas iestādēm par palīdzību Sīrijas pilsoņiem, kuri raduši patvērumu Turcijā. Mēs aicinām pārtraukt vardarbību Sīrijā, kas rada nopietnus draudus stabilitātei un drošībai reģionā,” teikts ārlietu ministru paziņojumā. Ārlietu ministri arī norāda, ka atbalsta starptautiskās sabiedrības centienus rast miermīlīgu situāciju risinājumu.

Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs aģentūrai LETA sacīja, ka patlaban šis lēmums neparedz Latvijai nekādus papildu pienākumus. Kā ziņots, Rasmusens 21. novembrī paziņoja, ka alianse saņēmusi oficiālu Turcijas lūgumu izvietot tās pierobežā ar Sīriju zenītraķešu “Patriot” baterijas. Turcija ar lūgumu izvietot tās teritorijā zenītraķešu baterijas vērsās, reaģējot uz vairākiem pārrobežu incidentiem, tostarp uzbrukumu, kurā Turcijas teritorijā tika nogalināti pieci mierīgie iedzīvotāji.

Sīrijas konflikts ilgst jau kopš 2011. gada marta, un saskaņā ar Londonas sīriešu aktīvistu organizācijas “Syrian Observatory for Human Rights” (SOHR) datiem tajā dzīvību zaudējuši vairāk nekā 40 tūkstoši cilvēku – abu pušu karotāji un mierīgie iedzīvotāji. Atbilstoši oficiālās Damaskas sniegtajai informācijai bojāgājušo skaits ir trīs reizes mazāks. Bēgļu gaitās Turcijā ieradušies jau vairāk nekā 120 tūkstoši sīriešu.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+