×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.5°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
13. jūnijs, 2013
Drukāt

NEDĒĻAS KINO: Atpūtnieki

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Par to, kā neierastā kārtā apskatīt britu salu skaistumus un nelielus muzejus, melnu komēdiju ar rātna paskata slepkavniekiem galvenajās lomās izveidojis Bens Vītlijs, kurš par neganto uzdrīkstēšanos ieguvis arī balvas vairākos festivālos un aplausus izsauca pērn Kannās.


 

Tīnai ir 34 gadi, viņa vēl joprojām dzīvo kopā ar māti un skumst par suņuku, kurš pirms gada nežēlīgā veidā aizgāja mūžībā. Viņas ierasto un mātei tik pierasto dzīves rimtu izjauc Krisa parādīšanās, kurš jauno sievieti uzaicina iejusties viņa pasaulē, un tas nozīmē ceļu vairāku kilometru garumā pa britu salām, apmeklējot nebūt A klases muzejus un veroties ainavās. Taču Krisam ir viena ļoti, ļoti slikta īpašība – viņš nespēj paciest, ka kāds nerīkojas saskaņā ar viņa uzskatiem, tāpēc, pieņēmis Dieva lomu, viņš atņem nepaklausīgo, citādo un pretī runātāju dzīvības, ka jau drīz Tīnai sajūk visa pasaules kārtība, un, fonā klausoties ziņas, abi asins kārie maniaki tik dodas tālāk un tālāk, sastapdami nākamos upurus, kuru vienīgā nelaime ir tāda, ka viņu darbības vai izteikumi kaut kādā mērā izbojājušas Tīnas un Krisa brīvdienas.

Režisors Bens Vītlijs ar šausmām un trillera elementiem uz lielā ekrāna ir tuvās attiecībās – to parāda arī viņa iepriekšējās filmas –, taču „Atpūtnieki” ir kas neierasts gan viņa karjerā, gan Eiropas kino piedāvājumā vispār, jo melna komēdija apvienojumā ar angļu humoru un nežēlīgām slepkavībām drīz piestāvētu amerikāņu neatkarīgajiem kinoveidotājiem.

Taču nē, un par scenāriju parūpējušies arī abi galveno lomu atveidotāji Alise Love un Stīvs Orems, kuru jokainie varoņi ir tālu no glancētu žurnālu pieprasītā skaistuma etaloniem un civilizētās pasaules komunikācijas lietotājiem. Droši vien, ka Freidam būtu savs sakāmais par sievieti, kura dzīvo kopā ar savu māti un metas piedzīvojumā ar nesen iepazītu vīrieti, taču ar psihoanalīzi, paldies dievam, neviens „Atpūtniekos” nenodarbojas, bet ieskicē komiskas un absurdas situācijas, kuru rezultātu jau drīz nav grūti paredzēt, taču akmens cietās sejas, kādas iemanto Tīna un Kriss pēc kārtējā slaktiņa pastrādāšanas, neļauj pakustēties nevienam muskulītim un pat pazibēt šķietamai cilvēcībai, kļūstot par absurda humora piemēru.

„Atpūtnieku” scenāriju ar balvu novērtējuši Britu neatkarīgā kino balvu dalītāji, kā labākā britu filma „Atpūtnieki” saņēma „Empire” balvu un Pītera Sellersa vārdā iedibināto apbalvojumu komēdijas žanrā, un ne tikai tas vien apliecinājis Vītlija veidotā darba kvalitātes ikdienišķas situācijas pārvērts par šausminošiem murdziņiem. To diezin vai tūrisma mērķiem vēlēsies izmantot kaut viena ceļojumu aģentūra, lai reklamētu britu salu smukumus stilā, kas tik labi piestāv Olivera Stouna kriminālfilmai „Dzimuši slepkavas” un Kventina Tarantīno nepieradinātajai izdomai un ko papildina vārdu spēles, adīti džemperi, padrūma ainava un psihiskas novirzes.

 

UZZIŅA

„Atpūtnieki”/”Sightseers”

Lielbritānija, 2012.

Režisors: Bens Vītlijs

Galvenajās lomās: Alise Love un Stīvs Orams

„Kino Bize”

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+