×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.9°C
Rozālija, Roze
Trešdiena, 18. jūlijs, 2018
11. novembris, 2016
Drukāt

Nodoklis mudinās mazāk laistīties (24)

Foto ShutterstockFoto Shutterstock

Ilustratīvs foto.

Dabas resursu nodokļa palielinājums ūdenim ietekmēs gan elektrības, gan ūdens cenu. Ne ar prieku, bet ar sapratni uztverama ziņa par dabas resursu nodokļa (DRN) palielināšanu nākamgad krāna ūdenim par 25 līdz 43 procentiem, dzeramajam pudelēs – par 30%, bet ārstnieciskajam – divkārt. Par to otrdien lēma valdība, budžeta 2. lasījumam apstiprinot nodokļa likmes par ūdens resursu ieguvi. Paradoksāli: agrāk dzērām krāna ūdeni, bet, ieguldot pusmiljardu Eiropas naudas, esam panākuši, ka no krāna tek kvalitatīvs dzeramais ūdens. Ar to mazgājam traukus un veļu, kā arī noskalojam kaku, bet dzeramo ūdeni pērkam veikalā.

 

Maksa par samaltu ūdeni

Dabas resursu nodokļa likme noteikta arī tam ūdenim, kas izskrien cauri HES turbīnām – šādu nodokli maksāja 120 mazie HES, bet nemaksāja lielie – “Latvenergo” piederošie HES uz Daugavas kaskādes. Tagad vienādi spēles noteikumi būs visiem enerģijas ražotājiem un ūdens nodokļa palielinājums par 45% ar vienu rāvienu valsts budžetā ienesīs trešo daļu no 10 miljoniem, ko par dabas izmantošanu nākamgad papildus cer iekasēt Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM).

Tas savukārt nozīmē Latvijā vislētākās elektroenerģijas sadārdzināšanos. Par cik? Pēc VARAM aprēķiniem, jaunā cena par vienu kWh varētu būt 15,123 centi pašreizējo 15,009 centu vietā. Tātad sadārdzinājums par 0,114 centiem uz vienu kilovatstundu. Mājsaimniecībai, kura mēnesī patērē 200 kWh, vajadzēs maksāt par 23 centiem mēnesī vairāk. Jāņem vērā, ka šie elektrības cenā iekļautie nodokļi tiek aplikti ar PVN, un tad jau reāli būs jāpārskaita par 28 centiem vairāk.

“Ūdens cena nav mainījusies pēdējo septiņu gadu laikā, bet sadārdzinājums nebūs liels, pēc maniem aprēķiniem – par 0,7%,” vakar “LA” skaidroja vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Kaspars Gerhards. “Ūdeņu mums ir daudz, bet ar šo nodokļa palielinājumu aicinām pārdomāt lietderīgu to izmantošanu,” vērš uzmanību ministrs.

 

Krāna ūdens varbūt tikpat

DRN likme tiks palielināta augstas, vidējas un zemas vērtības pazemes ūdeņu, ko izmanto ūdensapgādē, ieguvei attiecīgi par 43%, par 37% un par 29%. Pēc Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas datiem, ūdens tarifā dabas resursu nodoklis ir 2 – 6%, tāpēc lielu iespaidu uz tarifiem tas nevar atstāt.

“Situācija ūdensapgādē ļoti atšķiras Rīgā un citās pilsētās,” vērtē Kaspars Gerhards, “bet izmaksas vienai mājsaimniecībai pieaugs dažādi – no 10 centiem līdz 26 centiem.”

Nav teikts, ka šīs izmaksas obligāti atsauksies uz tarifiem, jo vairāki ūdensapgādes uzņēmumi neplāno paaugstināt tarifus. Piemēram, SIA “Rīgas ūdens” DRN palielinājuma dēļ būs budžetā papildus jāiemaksā 240 tūkstoši eiro, tomēr tas neietekmēšot tarifu palielināšanos īstermiņā (2 – 3 gados), tomēr var ietekmēt tarifu ilgtermiņā, piesaka uzņēmuma preses sekretārs Arturs Mucenieks.

 

Dzeršanu neierobežo

Par ūdeni, ko pilda tālākpārdošanai tirgū, VARAM bija karstas diskusijas ar nozares pārstāvjiem, atzīst ministrs. “Likumdošana kaimiņvalstīs ir atšķirīga, bet, spriežot par nodokļa palielinājumu, ņēmām vērā, lai mūsu ūdens ražotāji būtu konkurētspējīgi visā Baltijā,” stāsta Kaspars Gerhards. Ūdens nodokļa likmes kāpums vienam litram ir 0,026 centi. Šis palielinājums, visticamāk, neatstās iespaidu uz ūdens pudeles cenu, jo pat piecu litru pudelei tas veido tikai centa desmitdaļu.

 

 

UZZIŅA

Ūdensapgādes izmaksu palielinājums mājsaimniecībai (€), kura patērē 5 m3/mēnesī*:

Rīgā + 0,12

Lielvārdē + 0,10

Ventspilī + 0,13

Jelgavā + 0,14

Preiļos + 0,16

Daugavpilī + 0,16

Jēkabpilī + 0,16

Kuldīgā + 0,19

Saulkrastos + 0,19

Alūksnē + 0,20

Kārsavā + 0,26

* izmaksu palielinājums nenozīmē automātisku tarifu celšanu

Dati: VARAM

 

20161110210644_5371

Pievienot komentāru

Komentāri (24)

 1. mazāk mazgāties?:)

 2. Latvijā nav atļauts iedzīvotājiem ekonomēt/taupīt/!!!Tam par piemēru var minēt Latvijas gāzi un Latvenergo!!Ja gāzi lieto mazāk par 500m3 gadā-tarifs ir 0,66 eiro par m3,ja virs-0.34eiro m3!!!Latvenergo-jo tu mazāk tērē,jo tev vairāk jāmaksā!!Tā kā gribi vai negribi-mums jāuztura monopolisti AR valdības un Saeima atbalstu!!!

 3. Esmu priecīgs!

 4. Kā naglai uz galvas Atbildēt

  Precīzāk: retāk mazgāties! Savukārt milzīgais pievienotās vērtības nodoklis (PVN) pārtikai,par kuru augstāks ir vienīgi pārtikušajā Dānijā,mudinās mūs mazāk ēst!

 5. Kā naglai uz galvas! Atbildēt

  Precīzāk: retāk mazgāties! Savukārt milzīgais pievienotās vērtības nodoklis pārtikai,par kuru augstāks (visā pasaulē!) ir tikai pārtikušajā Dānijā-mudina mūs mazāk ēst!

 6. Kāpēc dabas resursu nodoklis jāmaksā Latvijas kasē nevis Dieva pārpilnības ragā?

 7. Ūdens ir pamatvajadzība un tam jābūt par velti! Naudu var prasīt par uzsildīšanu un tad civēks var izvēlēties kā to sildīt. Pie tam mēs nedzīvojam tuksnesī lai pēc ūdens būtu jāurbjas nez cik dziļi, (tuksnesī pat degviela ir lētāka).

 8. Rīgas ūdens v ismaz labā krasta centrā ir ļoti netīrs,gļotains, bieži dubļains. Kur gan tie miljoni ieguldīti ? Kabaās ? Ar šo ūdeni zobus tīrīt neiesaku.

 9. Visu Latvijai atbild par dabas resursiem. Par darba vietām jaunie šmurguļi neprot domāt, bet gan savai ēdelībai pat ūdenim jāpalielina nodoklis!

 10. Latgalē , kur nav asfaltēto ceļu , vajadzētu uzlikt nodokli par (TAGAD BEZMAKSAS) putekļu ieelpošanu , pamēģiniet izbraukt pa ceļu Dagda-Asūne-Ošupe-Šķaune , cik kilogramu ,,vērtīgu,, minerālvielu paliek plaušās un tas viss – pa velti , nav kārtība !

 11. Tas nodoklis atkal aizies deputātu algās. Cik ilgi mums būs šī patvaļa vēl jācieš?

 12. Bez ūdens nav dzīvības. Lai kam, bet ūdenim jābūt atbrīvotam no jebkuriem nodokļiem. Mūs grib atradināt no ūdens lietošanas uzturā, no higienas normu ievērošanas utt. Tā jau šie mērkaķi izdomājuši, ja tev nav ūdens skaitītājs, tad no cilvēka jāmaksā par 10 kubiem mēnesī.

 13. Valdošā 4.maija hunta drīz radīs nodokli ieelpotajam – izelpotajam gaisam un protams, nodokli bezdalu izmešiem. Jums jāsmejas, bet tā būs, jo kur gan tie tautas paverdzinātāji ņems naudu savai treknajai dzīvei!

 14. bet protams,no kurienes tad tie rīkļu rāvēji varēja sev pacelt algas!!!!!

  • No kurienes tā HUNTA radās,paši jau vēlējāt,vai NEVĒLĒJĀT.TAD nav ko brīnīties,KO SĒSI TO PĻAUSI, tāda nu ir šī ALGA.

 15. Kurš mērkaķis saeimā par šo balsos ir izmetam no politikas nax. Debīliķi ir apnikuši. Gerhards lohs.

 16. Nākošajās vēlēšanās jāmeklē tāds kandidāts kā ASV Tramps.Jo mūsu deputāti ir zagļi un tautas naidnieki .Latvijā cilvēki dzīvo no rokas mutē.Pensionāri knapi velk dzīvību,ekonomē kur un kā var.Bet valdošie par to ka tu ekonomē uzliek sodu(palielina) maksu pr saekonomēto elektrību.Tā pie mums dara latvieši tikuši pie lielās siles.

 17. Nevis mazāk laistīties, bet mazāk mazgāties. Būsim netīri sušķi.

 18. Ūdeni vari netērēt nemaz,bet RNP piestādīs tādu rēķinu kā viņi gribēs.Elektrību mācīja taupīt,lai beigās paziņotu,ka taupītājiem par sodu būs jāmaksā vairāk.Ko taupa taupītājs ,to nāk un paņem laupītājs.

 19. elektrību jau mēs ar sataupījām,kamēr beigas sanāca ,ka nemaz jau neesam bijuši tiesīgi to darīt.Rezultātā sanāca,ka tiem,kuri taupīja ,tagad jāmaksā vairāk,pie tam visvairāk tiem,kuri vispār to nelietoja.

 20. Nu pamēģināsim ar sapratni uztvert šādu nodokļu palielinājumu.
  Kur tad rodas tā nodokļos nomaksātā nauda? To valsts atņem savai tautai, bet, par cik visu laiku tiek skandināts, ka tā tauta (mēs visi) jau esam tā valsts, tad iznāk, ka valsts atņem to naudu pati sev. Un kur tā mums atņemtā nauda tiek izlietota arī mēs ļoti labi zinām – banku “glābšanai”, “veiksmes stāstu” radīšanai, nevajadzīgu milzīgu ēku un zelta tiltu celšanai, tusēšanai bagāto valstu klubiņos, mūsu valstsvīru un ministriju darbinieku algu celšanai….
  Savukārt tādām “mazsvarīgām”nozarēm, kā medicīna un izglītība naudiņas nepietiek. Tieši otrādi arī no šīm nabadzībā iedzītajām nozarēm valsts vēl iekasē arī nodokļus.

  • Āfrikā nav ūdens – mums ir !
   Tāpēc ir no kā nodīrāt kārtējo nodokli. Riebekļi !
   Ja mēs dzīvotu smiltājos, tad būtu jāmaksā nodoklis par smiltīm ??
   Taupīsim ūdeni – aizsprostosim upes lai netek ??? ???

  • MŪSU sapratne allaž ir lielāka par VIŅU bezkaunību un alkatību. Bet vajadzētu būt otrādi …

Draugiem Facebook Twitter Google+