×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.2°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
3. maijs, 2012
Drukāt

Obama sola pabeigt iesākto

obama_afp

Gadu pēc teroristiskās organizācijas “Al Qaeda” līdera Osama bin Ladena nogalināšanas Afganistānā negaidītā vizītē bija ieradies ASV prezidents Baraks Obama. Pateicies amerikāņu karavīriem par ieguldīto darbu cīņā pret terorismu, Baltā nama saimnieks Bagramas gaisa spēku bāzē uzrunā, kas tika pārraidīta arī ASV, solīja “pabeigt darbu” un “izbeigt Afganistānas karu”.


 

Redz gaismas stariņu

Septiņu stundu ilgās vizītes laikā Obama un Afganistānas prezidents Hamids Karzajs parakstīja Vašingtonas un Kabulas sadarbības līgumu, kurā atrunāta turpmāka abu valstu sadarbība un starptautisko spēku izvešana no nemieru plosītās valsts, informē ārvalstu ziņu aģentūras. Darbs pie līguma izstrādes ilga vairāk nekā pusotru gadu, un tajā ir runa par ASV militāro un finansiālo palīdzību Afganistānai arī pēc 2014. gada, kad NATO spēkiem tur paredzēts izbeigt kaujas operācijas. Ziņu aģentūra “Associated Press” informē, ka saskaņā ar savstarpējās partnerības līgumu ASV drošības garantēšanā Afganistānā piedalīsies līdz 2024. gadam, turpinot apmācīt afgāņu drošības spēkus. Sagaidāms, ka līdz vasaras beigām Afganistānu atstās 23 tūkstoši no tur dienējošajiem 88 tūkstošiem amerikāņu karavīru.

 

“Pienācis laiks atjaunot Ameriku. Vairāk nekā desmit gadus esam atradušies zem tumšiem kara mākoņiem. Bet tagad varam saskatīt tuvojamies jaunas dienas gaismu,” nedaudz dzejiski izteicās ASV prezidents, norādot, ka pēc 2014. gada Afganistānā vairs netiks celtas militārās bāzes un amerikāņu karavīri vairs nepatrulēs valsts pilsētu ielās. “Tas būs afgāņu tautas uzdevums,” sacīja Obama.

 

Komentējot līguma parakstīšanu, Baltais nams izplatītajā paziņojumā norādīja, ka Vašingtona apņemas piešķirt finansējumu Afganistānas nacionālās drošības spēku apmācībām, apbruņošanai un konsultācijām. Tikmēr afgāņu valdība apņēmusies stiprināt valsts iestāžu darbu un aizsargāt gan vīriešu, gan sieviešu cilvēktiesības. “Mūsu mērķis ir iznīcināt [teroristisko organizāciju] “Al Qaeda”, un mēs esam ceļā uz to,” apgalvoja Obama, kura uzrunu tiešraidē otrdienas vakarā pārraidīja arī ASV televīzija. “Mums jāpabeidz darbs, ko sākām Afganistānā, un šis karš jābeidz atbildīgi.”

 

Talibi sāk 
”pavasara ofensīvu”

Partnerības līguma parakstīšanu ar Afganistānu Obama nodēvēja par “vēsturisku brīdi” abu valstu attiecībās. Viņš arī atklāja, ka gaidāmajā NATO virsotņu apspriedē Čikāgā alianse izvirzīs sev uzdevumu nākamā gada laikā atbildību par drošības uzturēšanu valstī pilnībā nodot afgāņu spēku rokās, informē raidsabiedrība BBC.

Drīz pēc tam, kad ASV prezidents pameta Afganistānu, Kabulā nogranda vairāki sprādzieni, kuros dzīvību zaudēja septiņi cilvēki un vairāk nekā desmit tika ievainoti. Atbildību par šiem uzbrukumiem uzņēmās talibu kaujinieki, norādot, ka šādi grib apstrīdēt Obamas izteikumus, ka Afganistānas karš tuvojas noslēgumam. Talibu vadība vakar arī paziņoja, ka sāk pavasara ofensīvu, kuras galvenie mērķi būs “ārvalstu iebraucēji, padomnieki, viņu darba uzņēmēji, visi tie, kas palīdz viņiem militāri un izlūkošanas jomā”.

Obamas kritiķi spriež, ka prezidenta vizīti Afganistānā tieši gadu pēc bin Ladena nogalināšanas un uzrunu Bagramas gaisa spēku bāzē jāskata kontekstā ar novembrī gaidāmajām prezidenta vēlēšanām un priekšvēlēšanu cīņu. Arī Republikāņu partijas kandidāts uz prezidenta amatu Mits Romnijs jau paspējis nosodīt Obamu, kurš, viņaprāt, politizējot bin Ladena nāvi.

 

“Bin Ladens bija cilvēks, kurš Amerikai nodarījis lielu ļaunumu un kurš iemiesoja joprojām pastāvošos draudus civilizētajai pasaulei,” apgalvoja Romnijs pēc priekšvēlēšanu pasākuma Ņujorkā, kur viņš kopā ar ugunsdzēsējiem ēda picu.

 

“Ja es būtu ASV prezidents, es arī būtu pieņēmis tādu pašu lēmumu [uzbrukt bin Ladenam].” Obamas priekšvēlēšanu kampaņas pārstāvji bieži nākuši klajā ar paziņojumiem, sakot, ka Romnijs nebūtu bijis gatavs dot triecienu bin Ladenam viņa mītnē Pakistānā.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+