×
Mobilā versija
Brīdinājums +19°C
Vilis, Vilhelms
Svētdiena, 27. maijs, 2018
6. novembris, 2012
Drukāt

Pabeigta filma par Latvijas basketbola komandu – pirmo Eiropas čempioni

Publicitātes fotoPublicitātes foto

No 19. novembra uz kinoekrāniem būs skatāma režisora Aigara Graubas jaunākā spēlfilma “Sapņu komanda 1935”. Vispirms to izrādīs Rīgā kinoteātros “Splendid Palace” un “Citadele”, bet no 23. novembra visā Latvijā.

 

“Tas ir stāsts ne tikai par komandu, bet pamatā par tās treneri Valdemāru Baumani – cilvēku, kuram bija liela vīzija, plāns un pietika gan enerģijas, gan pārliecības un prasmes savu nodomu novest līdz galam,” saka režisors.

Jaunās kinofilmas sižeta pamatā ir patiess stāsts par latviešu basketbola trenera Valdemāra Baumaņa ieceri radīt izcilu komandu, kam jāpiedalās pirmajās Eiropas meistarsacīkstēs basketbolā. Turklāt, jau sākot darbu, viņš paziņoja, ka mūsu valsts sportisti uz čempionātu Ženēvā brauks ne tikai piedalīties, bet uzvarēt. “Baumanis bija “zinātnisks” treneris. Pirms došanās uz Ženēvu viņš smalki analizēja katras pretinieku komandas spēles stilu un taktiku, lai izplānotu, kā savus spēlētājus aizvest līdz uzvarai. Savukārt, lai panāktu, ka komandas spēlētājiem ir pietiekami laba sportiskā forma, lai katru spēli ar pilnu jaudu cīnītos līdz pēdējai sekundei, Baumanis pieaicināja vieglatlētu Rihardu Dekšenieku,” stāsta A. Grauba. Latvijas izlases ceļā uz Ženēvu 1935. gadā bija daudz šķēršļu, tostarp varasvīru neticība un naudas trūkums. Filma atspoguļo, kā par spīti jebkādiem traucēkļiem Latvijas spēlētāji kļuva par pirmajiem Eiropas čempioniem basketbolā, un arī to, kas vēlāk notika ar katru no cilvēkiem, kas izcīnīja šo uzvaru.

Veidojot filmas scenāriju, tās veidotāji pētīja vēstures materiālus par pirmajām Eiropas meistarsacīkstēm basketbolā ne tikai Latvijā, bet arī Šveicē un citās valstīs. Latvijas uzvara šajās sacensībās bija liels notikums visas Eiropas kontekstā, jo čempionātam bija arī politiska nozīme. Filmas veidotāji līdz sīkumam izzinājuši pat tajā atspoguļoto basketbola spēļu gaitu.

Tomēr A. Grauba uzsver, ka kinolente nebūs šo spēļu rekonstrukcija, jo, lai uzrunātu mūsdienu skatītājus, tā veidota iespējami dinamiska. Filmā nav ņemts vērā, piemēram, tas, ka vēsturiskajās spēlēs tika veikta centra iemetiena izspēle pēc katra iemestā groza.

Filmas veidotāji uzskata, ka Latvijas kino uzdevums ir atklāt sabiedrībai, īpaši jauniešiem, savas valsts vēsturi caur veiksmes stāstiem. Režisora A. Graubas un filmas producenta A. Ēķa kopdarbs “Rīgas sargi” bijis pirmais, “Sapņu komanda” ir otrais šāds viņu kopprojekts, un tiem sekošot vēl citi. “Šādu stāstu Latvijā ir daudz, un kino tas ir milzīgs darba lauks. Tie ir baltie plankumi, kurus ar kino varētu aizkrāsot,” uzskata A. Grauba. A. Ēķis atklāj, ka radošais tandēms jau vienojies par nākamās filmas veidošanu, sadarbojoties ar Lietuvas kolēģiem. Tas būs stāsts par Nameja gredzenu.

Spēlfilma “Sapņu komanda” uzņemta 80 dienu laikā divarpus gadu garumā. Tā izmaksājusi aptuveni 1,4 miljonus eiro, no kuriem aptuveni 20% ir valsts finansējums. Lomas tajā atveido Jānis Āmanis, Inga Alsiņa, Mārcis Maņjakovs, Jānis Vimba, Viktors Ellers, Andris Bulis, Mārtiņš Liepa, Artūrs Putniņš, Mārtiņš Počs, Miķelis Žideļūns, Artūrs Krūzkops, Gints Andžāns, Uldis Norenbergs, Intars Rešetins, Pēteris Gaudiņš, Lāsma Kugrēna un citi.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+