Ekonomika
Bizness

Pakāpeniski spēkā stājas jaunie dabasgāzes pārvades tarifi0


“Latvijas Gāzes” Inčukalna pazemes gāzes krātuve.
“Latvijas Gāzes” Inčukalna pazemes gāzes krātuve.
Foto – LETA/Zane Bitere

Šodien pakāpeniski spēkā stājas jaunie dabasgāzes pārvades tarifi, aģentūru LETA informēja Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijā (SPRK).

SPRK apstiprinātie dabasgāzes pārvades sistēmas pakalpojumu tarifi sekmēs Inčukalna pazemes gāzes krātuves izmantošanu un veicinās vienotā Baltijas dabasgāzes tirgus attīstību.

Jaunajos tarifos ir paredzēta bezmaksas ieeja un izeja Inčukalna pazemes gāzes krātuvē, kas sekmēs efektīvāku pārvades sistēmas izmantošanu un nodrošinās lielākus dabasgāzes piegādes apjomus no krātuves ziemas periodā.

Tāpat ir paredzēts zemāks tarifs jeb maksa uz ārējām robežām – ieejas punktam no citas valsts pārvades sistēmas un izejas punktam uz citas valsts pārvades sistēmu. Savukārt pārvades sistēmas pakalpojums Latvijas lietotāju apgādei turpmāk būs 2,13 eiro par megavatstundu (eiro/MWh) līdzšinējo 1,99 eiro/MWh.

SPRK norādīja, ka apstiprinātajā tarifu projektā iekļauti trīs dažādi produkti – standarta jaudas produkti, atslēdzamās jaudas produkti un atslēdzamās virtuālās pretplūsmas jaudas produkti gada, ceturkšņa, mēneša un dienas griezumā. Dienas, ceturkšņa, gada un pašreizējās dienas produktu tarifi stājas spēkā šodien, savukārt mēneša produkti – 1.augustā.

Gāzes pārvades un uzglabāšanas operatora AS “Conexus Baltic Grid” (“Conexus”) pārstāve Dace Baltābola norādīja, ka tarifi ir rīks, kas palīdz klientiem plānot savu darbību, bet uzņēmumam – biznesa procesus. “Pieņemot jaunos tarifus, ir ieviesti tirgus noteikumi, kas palīdzēs arī Inčukalna pazemes gāzes krātuves piepildīšanai.”

Vienlaikus viņa piebilda, ka ne tikai tarifu joma, bet arī informācijas tehnoloģiju attīstība un likumdošanas pilnveidošana ir virzība uz vienotu dabasgāzes tirgu, pie kā aktīvi strādā arī “Conexus”.

Saistītie raksti

“Conexus” dibināts 2016.gada 22.decembrī, reorganizācijas rezultātā no “Latvijas gāzes” nodalot pārvades un glabāšanas darbības virzienus. Lai sistēmas operators varētu sniegt pārvades un uzglabāšanas pakalpojumus, SPRK, izvērtējot visus iesniegtos dokumentus un informāciju, 2017.gada janvārī izsniedza “Conexus” licenci dabasgāzes pārvadei un uzglabāšanai turpmākajiem 20 gadiem.

“Conexus” ir vienotais dabasgāzes pārvades un uzglabāšanas operators Latvijā, kurš pārvalda Inčukalna pazemes gāzes krātuvi un maģistrālo dabasgāzes pārvades sistēmu, kas tieši savieno Latvijas dabasgāzes tirgu ar Lietuvu, Igauniju un Krievijas Ziemeļrietumu reģionu.

LA.lv