×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.6°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
25. marts, 2014
Drukāt

Par Ždanoku vaibstās, bet likumu nelabo (32)

Foto - LETAFoto - LETA

Tatjana Ždanoka.

Eiropas parlamenta (EP) deputātes Tatjanas Ždanokas atbalsts Krievijas politikai Krimā un idejām par PSRS atjaunošanu izsaucis reakciju Latvijā.

Saeimas deputāts Vilnis Ķirsis (Reformu partija) aicinājis EP Zaļo un Eiropas Brīvās apvienības grupai izslēgt Ždanoku no savām rindām, bet eiroparlamentārietis Kārlis Šadurskis vērsies prokuratūrā, prasot ierosināt krimināllietu. Taču rodas jautājums – kāpēc līdzīgi kā Saeimas un pašvaldību vēlēšanās arī EP vēlēšanās nav liegts kandidēt bijušajiem interfrontes, VDK un kompartijas darboņiem, kuri, kā tagad labi redzams, izrādās drauds Latvijas neatkarībai un arī Eiropas drošībai.

Bažas, vai sapratīs ES


Latvijai stājoties Eiropas Savienībā, tika pieņemts Eiropas Parlamenta vēlēšanu likums, kurā nebija noteikti ierobežojumi kandidēt bijušajiem čekistiem, interfrontes biedriem un kompartijas biedriem, kas partijā bija pēc 1991. gada 13. janvāra. Tas notika, pateicoties 8. Saeimas “Jaunā laika”, Latvijas Pirmās partijas, kā arī Tautas saskaņas partijas un “PCTVL” deputātiem. Pašreizējais “Vienotības” Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Dzintars Zaķis, kurš tolaik pārstāvēja “JL”, atceras, ka galvenie argumenti tolaik bijusi starptautiskā tiesību prakse. “Toreiz balsojums balstījās uz Eiropā pastāvošo juridisko argumentāciju. Mums bija jāiestājas ES un jāparāda izpratne šajā jomā, ko sagaida Eiropa,” teic Dz. Zaķis. Likums pavēra ceļu uz EP interfrontistei Tatjanai Ždanokai un arī Latvijas likumīgās varas apvērsuma mēģinājuma īstenotājam Alfrēdam Rubikam. Tajā pašā gadā pasludinātais Eiropas Cilvēktiesību tiesas spriedums “Ždanoka pret Latviju” ir minēts, ka aizliegums kandidēt viņai uz Saeimu ir pamatots, taču jauni aizliegumi vēlēšanu sistēmā nākotnē nebūtu vēlami. Savu analīzi par ierobežojumiem bija devis arī tā laika tieslietu ministrs Aivars Aksenoks (“JL”), norādot, ka tādi nav nedz Igaunijas, nedz Lietuvas likumos. Aksenoks vēstulē brīdināja, ka ierobežojumu atstāšana var radīt Latvijai daudzus tiesas procesus, kuros būs īpaši apgrūtināti pierādīt šādu ierobežojumu pamatotību, samērīgumu un nepieciešamību demokrātiskā valstī. Tomēr pēc Ukrainas notikumiem situācija ir mainījusies, un tagad būtu īstais laiks pie šī jautājuma atgriezties.

Joprojām uzsver tiesiskās sekas


Atgriešanās pie idejas par ierobežojumiem EP deputāta kandidātiem notikusi vairākkārt – 2006. gadā pēc “TB”/LNNK ierosinājuma un 2010. gadā pēc Nacionālās apvienības priekšlikuma. Abas reizes tie noraidīti. Dz. Zaķis gan ir izvairīgs atbildē par to, vai tagad vajadzētu mainīt Eiropas Parlamenta vēlēšanu likumu un noteikt šādus ierobežojumus, sakot, ka situācija ir jāanalizē, vai tam varētu būt “tiesiskas sekas ES līmenī”. “Nav liela jēga mainīt likumu un pēc tam saņemt spriedumu no Eiropas, ka jāmaina,” sacīja Dz. Zaķis.

ZZS Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Augusts Brigmanis teic, ka atbal­stītu ierobežojuma ieviešanu Eiropas Parlamenta vēlēšanās, taču viņam šķiet, ka juristiem būtu jāpapēta, kādas varētu būt lēmuma tiesiskās sekas. “Visam jābūt samērojamam ar ES uzstādījumiem. Varbūt pēc aizlieguma ieviešanas Ždanokas kundze var vērsties Eiropas Cilvēktiesību tiesā, un pēc tam valstij būs jāmaksā kompensācijas pēc ilgiem tiesāšanās gadiem, piemēram, nesamaksātās EP deputāta algas apmērā,” sprieda A. Brigmanis. “SC”‘ frakcijas priekšsēdētāja vietnieks Valērijs Agešins teic, ka savulaik “SC” nav mainījis viedokli: “Mēs to neatbalstām, jo mūsu frakcijas nostāja ir, ka, ieviešot šādus aizliegumus, mēs izlemjam vēlētāja vietā. Tāpat jāņem vērā vārda brīvība – paust viedokļus, kas nav pieņemami vairākumam,” teica V. Agešins, kurš gan norādīja, ka politiski T. Ždanoka ir “SC” oponente un EP darbojas arī deputāti, kas ir ES pretinieki.

Atņemt pilsonību!


Par ierobežojuma ieviešanu stingri iestājas Nacionālā apvienība, kura jau iepriekš aicinājusi šādu aizliegumu ieviest. “Noteikti vajag šo aizliegumu ieviest, pat vēl stingrāk – Ždanokai par viņas darbībām vajadzētu atņemt pilsonību. Valsti nevar pārstāvēt personas, kuras ir pret valsti,” saka NA deputāts Imants Parādnieks. Viņš T. Ždanokas darbības Krimā raksturo kā “interfrontistei un okupantiem atbilstošu rīcību”. Reformu partijas frakcijas priekšsēdētāja Zanda Kalniņa-Lukaševica personiski ir par aizlieguma noteikšanu bijušajiem čekistiem, interfrontistiem un komunistiem, taču frakcijā par šo jautājumu nav lemts. “Man ir kauns, ka Latvijas valsti EP pārstāv deputāti ar šādu pagātni,” vērtē Zanda Kalniņa-Lukaševica. Viņa uzskata, ka cilvēkiem Latvijā ir negatīva nostāja pret interfrontes un VDK darbību pagātnē, tādēļ, pieņemot ierobežojumu, tiktu ņemta vērā sabiedrības vairākuma griba. Tomēr arī RP pārstāve norāda, ka viņai ir bažas par to, vai šādu grozījumu pieņemšanu pieļauj ES likumu veidošanas prakse. “Ždanokas kundze drīzāk pārstāv Krievijas nekā Latvijas valsts intereses. Risks ir arī saistībā ar citiem cilvēkiem, kas darbojušies interfrontē un VDK, tādēļ ir labi, ka Saeimas un pašvaldību līmenī šāds ierobežojums ir spēkā,” teica deputāte. Kā tehniska problēma šāda ierobežojuma ieviešanai no politiskajām aprindām tiek minēts – ja, piemēram, Eiropas Parlamenta vēlēšanās Latvijā kādā sarakstā kandidētu cilvēks no citas valsts, viņš būtu arī jāpārbauda, bet to būtu grūtāk izdarīt.

Pievienot komentāru

Komentāri (32)

 1. cik ilgi patur kliki Atbildēt

  Zhdanokai piestaav gestapo stilaa un pie galda ar paatagaam dauza pa sejaam un galvaam.Briinos veel staigaa un splauj par Latviju.Muusu viiri bail piedurt Zdanokai pirkstu.Klops aatri izdariis viens divi un bums.

 2. Kapēc esam tik bailīgi un neizlemīgi?Krievs,ja vinam,kas nepatīk bļauj tris stavigiem vārdiem!Esam kultūras tauta,bet tas nenozimē-ja mūs apkauno,ka mums janolaiž ausis.Politiķi,vairāk drosmes un būt izlēmīgiem!

 3. nav ko mulaties ar zdanoku!tadu zulti lej par Latviju!un vel ir Latvijas pilsone!izraidit no Latvijas vinu un lidzskrejejus!ir tacu galu gala vienreiz japieliek punkts!atklati grauj valsts pastavesanu un DP neko nedara!

 4. Par kādu Latvijas interešu aizstāvību NO ŽDANOKAS puses runā “gudrīši”??? Viņa līdz šim vēl NAV AIZSTĀVĒJUSI LATVIJU!???Nevajag muldēt par tiesvedībām un citām stulbībām, JA mēs- LATVIJAS vēlētāji, viņu vai citu vēlēsim darbam EP ??? NEVAJAG salīdzināt mūsu valsts likumdošanu ar kaimiņiem!!! KATRA ES VALSTS vēl savus deputātus EP un ir tiesīga no viniem prasīt LOJALITĀTI VALSTIJ, NO KURAS TIKUŠI IEVĒLĒTI!!! Jautājums ir PAVISAM CITS: GRIBAM vai NEGRIBAM MAINĪT VĒLEŠANU LIKUMU SAVAI VALSTIJ PAR LABU vai NĒ!!!!!!!!!! KO VAR ŅEMTIES AR ŠIEM PRETVALSTISKAJIEM ELEMENTIEM UN CIK ILGI TAS TURPINĀSIES??????????????

 5. Jautājums Obamam- Kurp mēs dodamies?

 6. Vajag sūtīt uz savu laimes zemi to .. nevis te pa tukšo vāvuļot!Izskatās ka mēs baidāmies no visa kas mums dara sliktu,esam bezmugurkaulnieku suga!Nekadas cieņas pret savu latvisko-kaut kāda .. mums klaji spļauj sejā bet te gudri filozofējam ka būtu ja būtu……riebjas!

 7. Vienkāršāk ir atņemt pilsonību un tad nekādi vēlēšanu likumi nav jāgroza. Vajag vienreiz uztaisīt normālu pilsonības likumu, ka tie, kas ir pret Latvijas Republikas pastāvēšanu nevar būt šīs republikas pilsoņi.

 8. Ja cilvēks neciena Latvijas valsti, tad lai dodas tur kur to atzīst par savu.Agrāt teica,ka tas ir pretvalstiski….Kā Jūs citi Latvijas pilsoņi dōmājiet?

 9. no malas skatoties Atbildēt

  To .. žīdeni atbrīvot no Latvijas pilsonības. Tā .. tikai tracina latviešus un uzkurina naidu.

 10. tad beidzot ir jāsakārto jautājums par pilsonības atņemšanu.
  ja reiz mēs pilsonību piešķiram par nopelniem valsts labā, tad kālab par noopietnām pretvalstiskām darbībām nevarētu atņemt pilsonību?
  un korektā veidā – caur tiesas procesu, pie kam publiski pieejamu.

 11. No šitiem var redzēt, ka pat valsts aizstāvībai .. raustās!

 12. Zenta Biķerniece Atbildēt

  Re nu -kā rīkojas mūsu “kungi´” no mūsu parlamenta! Tāpēc jau mūs var aplamāt par fašistiem, izteikt sejā tīšus draudus. Vienai okupantu daļai patīk atcerēties kā Pēteris Lielais izrīkojās ar mūsu tautu, ka vajadzēja cilvēkiem slēpties meža biezokņos, lai izdzīvotu. Vēl tagad tie par to sapņo vien!

 13. Kāpēc cilvēkiem, kuri ir klaji naidīgi pret mūsu valsti atļauj darboties Eiroparlamentā. Manuprāt Ždanokas kundze ir vispār cilvēknīdēja.

 14. Atņemt pilsonību un lai brauc uz Krimu.Krievija var likt cietumā par Krimas pieprasīšanu,bet Latvija kā vienmēr hiumāna pret Latvijas nomelnošanu un cita režīma atbalstīšanu.Laiks rīkoties.

 15. Tādu ģīmi ieraugot,gribot negribot sāksi vaibstīties.Velk uz vēmienu.

 16. Pieņemt likumu,kā Krievijā par Krimu. Latvijā par aicinājumu atjaunot PSRS un Latvijas pievienošanu Krievijai jāliek cietumā.Steidzami likumu pieņemt .

 17. Vājprāts! CIK var muļļāties ar šo Latvijas ienaidnieci?Nu beidziet vienreiz ņaudēt – padzīt un VISS!

 18. Valdošā partija pat negrib ar šo problēmu cīnīties, jo tā ir ērtāk.Izvairās pieņēmt lēmumus – laikam krīt kompetence. Kauns.Daudz kas ir nokavēts. Lietuva, Igaunija malači!

 19. Tur nav ko spriedelēt. Jāmaina vēlkēšanu laikums, lai VDK darbiniekiem, interfrontistiem un citiem pretvalstiskajiem indivīdiem aizliegtu kandidēt gan Saeimas un pašvaldību gan ES/EP vēlēšanās. Un personas, kuru darbība apdraud Latvijas un ES drošību, jāizdzen no ES. Biedrene Ždanoka atbilst abiem gadījumiem, nesaprotu, ko tur ar viņu vēl auklējas.

 20. neesmu lolojusi ceribas par Latvijas valdibu,jo zinam ka vel jamacas domat valstiski,bet ja laujam IENAIDNIEKAM SAIMNIEKOT,TAS JAU IR NOZIEGUMS…

 21. ZDANOKA IR SUSTINA RADINIECE VINAS ASINIS LATVIESI ATMOSTATIES

 22. Andris-LA žurnālistiem Atbildēt

  Rakstot kaut ko par šo …trūkst pat vārdu,kā nosaukt,var taču iztikt bez bildes?! Ka Rubiks,Ždanoka,Pliners var pārstāvēt Latviju Eiroparlamentā liecina par to marasmu, kāds valda Latvijas un vecās Eiropas likumdošanā.

 23. Es iedomājos kā Izraēla ļauto kandidēt Nacistiskās vācijas polit darboņiem un ss-iešiem, tas būtu tieši tas pats.

 24. driz lapsenes un irsi atmodisies ,saaks kaklinos dzelt ,viss sakartosies.

 25. Nepieņemot likumu par Latvijas valsts kaitniecību un izslēgšanu uz visām privilēģijām, var novest pie sliktām sekām kā tas bija ar valsts valodu. Kamēr valdībai un saimai ūdens mūtē nesmeļas, tikmēr jau neko nedara.

 26. Neievietojiet šīs **bildi! Paraugoties uz to,diena ir galīgi sabojāta!Brrr!

 27. Jūs vēlaties redzet Maskavas sejas Latvijas parlamentā – tās parādās darbos Ždanokveidīgo atbalstā – Tā ZZS Brigmanis un Vienotības Zaķis ir ar abām rokām par šādu izkārtojumu. kas te nav skaidrs? Tā ir kundze, kura interfrontes aktīviste un noliedz tālāk Latvijas valsti un to palīdz veidot šie kungi. Tā kā vaina nav Ždanokas kundzē, bet pašos šajos deputātos un arī vēlētājos, kuri ar savām balsīm šo domu atbalsta. Atruna, ka varētu Eiropas Parlamenta vēlēšanās Latvijā kādā sarakstā kandidētu cilvēks no citas valsts vai otrādi ir atkal atruna – varētu, Eiropas likums atļauj, bet vai balsos?

 28. Acīmredzot,ar Krimu vēl par maz Atbildēt

  Krima taču neatrodas pašā Eiropas centrā,kā bijušā Čehoslovākija!

 29. “kāpēc līdzīgi kā Saeimas un pašvaldību vēlēšanās arī EP vēlēšanās nav liegts kandidēt bijušajiem interfrontes, VDK un kompartijas darboņiem”
  – – – – – – – – –
  Tāpēc ka vairums Rietumeiropas iedzīvotāju stūrgalvīgi atsakās pieņemt skaidro realitāti, ka nacisms, komūnisms un putinisms ir viens un tas pats. Jo tas satricinātu viņu līdzšinējo “Weltanschaung”. Katram savi maldi ir tuvi un no tiem ir grūti atteikties. Arī tad kad ir darīšanas ar tādu krievnacistu draņķi kā Ždanoka.

  • Weltanschauung. Nemazāks posts ir no tā, ka komunisti-bijuši PSRS funkcionāri tiek prezidentos. Par komunistiem – slaucējām, virpotājiem-darba varoņiem utt cits jautājums.

 30. NA vai vismaz VL biedriem ir skaidri un nepārprotami sabiedrībai jāpaziņo par personām Saeimā un valdībā, kuri nodevīgi pretojas un meklē aizstāvības argumentus minēto komunistisko noziedzinieku palikšanai EP un LV pilsoņu sarakstā! Tas pats būtu darāms arī attiecībā uz tiem neliešiem kas atbalstīja un lobēja “legālo narkotiku” tirgošanas atļaujas.

Draugiem Facebook Twitter Google+