×
Mobilā versija
+12.4°C
Alīna, Sandris, Rūsiņš
Ceturtdiena, 26. aprīlis, 2018
25. februāris, 2016
Drukāt

Pastiprinās sodus par noziegumiem pret valsti (34)

Foto-LETAFoto-LETA

Saeimas Juridiskā un Nacionālās drošības komisija ceturtdien vienojās iesniegt parlamentā grozījumus Krimināllikumā, kas paredz pastiprināt sodus par noziegumiem pret valsti.

Likumprojekta iesniedzēji pamato, ka ģeopolitiskā situācija pasaulē pastāvīgi mainās, Latvijai līdzīgi kā citām valstīm ir jāsaskaras ar arvien jauniem izaicinājumiem nacionālajai drošībai.

Krimināllikuma panti, kas saistīti ar noziegumiem pret valsti, nav grozīti kopš 1999.gada.

Deputāti un drošības iestādes uzskata, ka šobrīd spēkā esošais regulējums vairs nenodrošina nacionālās drošības interešu aizsardzību pilnā apjomā. “Tas nav pietiekams un atbilstošs, ņemot vērā mūsdienās pastāvošos valsts drošības apdraudējumus,” teikts likumprojekta anotācijā.

Mūsdienās arvien retāk tiek izmantotas tiešas militāras operācijas, priekšroku dodot citām metodēm, lai savas valsts nacionālās intereses īstenotu, iegūstot ietekmi un kontroli pār citas valsts politiskiem, sabiedriskiem, ekonomiskiem un militāriem procesiem, secinājuši grozījumu autori.

“Tiek izmantoti jauni mehānismi, kuru mērķis ir ietekmēt notiekošo citā valstī un pārņemt kontroli pār citu valsti, proti, tiek izvērsts hibrīdkarš un informatīvais karš, kas var ietvert gan vardarbību, gan nevardarbīgu, gan atklātu, gan slēptu vēršanos pret valsts pamatinteresēm,” pausts likumprojekta anotācijā.

Grozījumi izstrādāti, lai būtu iespējams vērsties pret hibrīdkara radītiem apdraudējumiem Latvijas drošībai un ar krimināltiesiskiem līdzekļiem savlaicīgi reaģēt uz iespējamo apdraudējumu, kas ir vērsts pret Latvijas pamatinteresēm vai citādu apdraudējumu valsts nacionālās drošības interesēm. Likumprojekta mērķis ir arī uzlabot valsts noslēpuma aizsardzību un novērst tā vai citas valstij svarīgas informācijas nonākšanu ārvalsts rīcībā, kas var kaitēt Latvijas iekšējās un ārējās drošības interesēm.

“To cik būtiska ir šāda spēja savlaicīgi reaģēt uz valsts drošības apdraudējumiem, apliecina nesenie notikumi Ukrainā – situācijas eskalācija, kad nepietiekami savlaicīga reaģēšana uz darbībām, kas vērstas pret valsts pamatinteresēm, tai skaitā no valsts iekšienes, un valsts drošību, noveda pie ļoti smagām sekām valstij un tās iedzīvotājiem,” norādījuši grozījumi autori.

Tāpat Latvijai starp NATO un Eiropas Savienības valstīm esot viens no vājākajiem regulējumiem spiegošanas radītā apdraudējuma novēršanai.

Likumprojekts paplašina krimināltiesiski aizsargāto valsts interešu loku – šobrīd par noziedzīgu atzīstama vēršanās pret valstisko neatkarību, teritoriālo vienotību, valsts varu un iekārtu, savukārt grozījumi paredz kriminalizēt arī tādu darbību, kas vērsta pret Latvijas suverenitāti.

Nodarījumu sastāvi būs nošķirami atkarībā no noziedzīgās darbības, nevis apdraudētajām interesēm. Vēršanās pret jebkuru no Latvijai vitāli svarīgajām interesēm pēc būtības būs vēršanās pret Latviju kopumā.

Darbības, kas vērstas pret Latvijai vitāli svarīgajām interesēm, likumprojektā ir kriminalizētas neatkarīgi no šo darbību rakstura – organizatoriskas, vardarbības vai jebkādas citas darbības.

Pret Latviju vērstas darbības gadījumā papildsods – probācijas uzraudzība – turpmāk būs obligāti piemērojams. Šobrīd to var arī nepiemērot. Izslēgts papildsods par mantas konfiskāciju, bet palielināta brīvības atņemšana soda maksimālā robeža par nodarījumiem, kas nav saistīti ar vardarbību. Šobrīd Krimināllikums paredz, ka brīvības atņemšanu par vēršanos pret Latviju paredz brīvības atņemšanu līdz pieciem gadiem. Grozījumi paredz brīvības atņemšanu līdz astoņiem gadiem.

Savukārt par darbību, kas vērsta pret Latvijas valstisko neatkarību vai suverenitāti, vai kas vērsta uz teritoriālās vienotības graušanu, valsts varas gāšanu vai valsts iekārtas grozīšanu, ja tā izdarīta, pielietojot vardarbību, sods būs brīvības atņemšanu uz laiku no pieciem līdz 15 gadiem un ar probācijas uzraudzību līdz trim gadiem.

Turpmāk par spiegošanu paredzēts uzskatīt neizpaužamu ziņu, tostarp valsts noslēpuma, vākšanu vai nodošanu ārvalstij vai ārvalsts organizācijai tieši vai ar citas personas starpniecību, kā arī jebkādu citu ziņu vākšanu vai nodošanu ārvalsts izlūkdienestam tieši vai ar citas personas starpniecību. Līdz šim kriminālatbildība par spiegošanu bija paredzēta tikai gadījumos, kad neizpaužamu ziņu vākšana vai nodošana notikusi ārvalsts izlūkdienesta uzdevumā, lai šīs ziņas izmantotu pretēji Latvijas interesēm.

Saeimas komisiju deputāti vienojās grozījumus iesniegt Saeimā un skatīt nākamās ceturtdienas plenārsēdē.

Pievienot komentāru

Komentāri (34)

 1. Saeimas Juridiskā un Nacionālās drošības komisijas ceturtdien vienojās iesniegt parlamentā Krimināllikuma grozījumus, kuri paredz pastiprināt sodus par noziegumiem pret valsti.
  and the qiestion is: ko Saeimas Juridiskā un Nacionālās drošības komisija ar valsti – teritõriju, pavalstniekus, valdību, likumdošanu vai konkrētus Kangarā†a depu†ā†us – Pe†eigeno$$es?

 2. Nevar cilvēki, kuru darbība “valsts labā” ir vismaz apšaubāma, ja ne skarbi kritizējama, ķerties pie represīvu likumu izdomāšanas. Mums joprojām ir pagātnes ēnas, kuras, starp citu, šie paši ļaudis izliekas nemanām un nemaz ar neķeras risināt. Valstī iedibinātā sistēma jau ir nodarījusi daudz ļauna… Vai likumradītāji cer sodīt paši sevi?

 3. Tad jau būs jānoslēdz līgums ar Gvantanamo cietumu un jāorganizē regulāri reisi.

 4. Nez kādēļ par valsts izzagšanu ,iztirgošanu aizvien vēl ceļ augstos amatos???

 5. bet lielāka gandētāja ir valdība!tā vienkārši klausot masonu pavēlēm iznīcina savu tautu,a grib pierādīt ka tauta iznīcina!

 6. Tad lai godmaniši, valdinš, gailitis,un vēl un vēl ,lai tik stājās rindā.

 7. Nu manuprāt tas ir tikai un vienīgi mēģinājums cīnīties ar pastāvošās varas opozīciju, šis likumprojekts pēc būtības paredz viena režīma diktatūru, bez iespējām to mainīt likumīgā ceļā!

 8. Kad uzsāks tievedību par noziegumiem pret Latvijas tautu ? Vismaz kamēr godmaņi un kompanija vēl tepat.

 9. Gribētu detalizētu skaidrojumu, kas ir valsts? Tie 100 Saeimas deputāti vai visa Latvijas tauta? Valsta vara pieder tautai. Man kā Latvijas pilsonei ( tas ir valsts piederīgai) uzbrūk un sakropļo krievu nepilsonis, kāpēc viņu netiesā, ka uzbrukumu Latvijas valstij, bet kā bezpajumtniekam iedot 2 gadus nosacīti. Un es ar savu traumu un invaliditāti esmu pilnīgi neaizsargāta. Man tā saucamā valsts nesniedz nekādu atbalstu. Kam tad pieder valsts vara?

 10. Pareizi! Visus tos,kas savu valsti ir izputinājuši šo 25 gadu laikā,visus bijušos prezidentus un ministrus,visus koālīcijās uz augšu pavērsto īkšķu komandu izpildītājus – aiz restēm! Lūdzu šiem ,svešo interešu labā uzdoto mājasdarbu centīgajiem izpildītājiem, augstāko sodu – nāves sodu atjaunot! Par savas valsts un zemes iztirgošanu un tautas iznīcināšanu kangarātam – nāvi!

 11. Par veselības aprūpes liegšanu,par iespējām nācijai strādāt un dzīvot savā zemē-sods ? Super ! Nu taču tie m*ukas vnr sēdēs par tautas iznīcināšanu,vai ne? Hi.hi…

 12. Kaut kā rodas iespaids, ka šādi grozijumi ved tikai pie tālākas suverenitātes zaudēšanas, jo jau labu laiku ir sajūta, ka neveins mats šeit nenokrit un nekas netiek grozīts likumos bez komandas no ārvalstu imperialistiem.
  Latvijas valsts patstāvīgas iniciatīvas vairs neizrāda un patstāvīgi neo nelemj. Un sadas varas dzelžainošanās ir baiss signāls.

 13. vai bardaks un katastrofa medicīnā arī būs pieskaitāms pie noziegumiem pret valsti?

 14. Kas tad valdīs?!

 15. Ko tas noziimee, vai nozieums pret valsti skaitiisies noziedziigaas valdiibas atmaskoshana cik es redzu pashreizeeja valdiiba to vien dara ,kaa Izniicina Latvijas neatkariibu iztirgo savaas bagaatiibas pamatojoties uz sveshas valsts it ,kaa padomdeveeju konsultaacijaam. . Tirdznieciibas sakari visi ir izniicinaati ruupniicu razjotnes attdotas pa velti citaam valstiim . Latvijas tauta dziivo katastrofaalaa nabadziibaa un par to luudzu arii izdomaajiet likukus shiem Valdiitaajiem ,kas aarzemju padomdeveejus jau oficiaali iekljaavushi savas likumiigaas mafijas rindaas Mums ir jaaglaabj sava neatkariiba ,jau tagad ,jo izskataas ,ja taadaa araa turpinaasies mees zaudeesim pat savau naaciju .

  • Par to jau būs tas
   fašistiskais režīms – mutes aizbāšana.
   Lai radītu idilles šķietamību
   ārzemju žurnālisti arī nevarēs
   atspoguļot nejēdzības L(PS)R ???

 16. tad jau sanāk beidzot tiks saukti pie atbildības tie kadriņi bijušie PSKP biedri un VDK aģenti kuri kopš 91 gada to vien ir darījuši kā apzaguši Valsti un savos kontos ir noglabājuši nodokļu naudu.

 17. Trakāk kā čekistu laikos. Tad jau drīz, pilni cietumi būs ar politiskajiem.

  • kara (hibrīdkara) apstākļos jau nekādu “politieslodzīto” nav; iespējami ir tikai gūstekņi vai dzimtenes nodevēji.

 18. and the question is – kas noziegums pret valsti pēc definīcijas un kā to interpretē! un cik gadus juristi – šmuristi gaidīs precedentu!

 19. Un kas tad būs tie noziegumi pret valsti? Slotas kātu laušana?

  • vo, vo! sovaki izstellējuši plakātus – paģēr savai vienīgajai valodai garantijas no Sevas†opipōles līdz Baltijai un vicina Kapu†lerlandes karogus – nū, lai vicina, kolaidara, neļaus, Kapu†lerlande ņerkšķēs, ka viņu tautiešus apbižo. bet salauzt slotas kātu noziegums pret valsti – Kapu†leram nāks ausīs, var samaitāties starptautiskās attiecības ar mīļo kaimiņu!

 20. Valsts – tie esam mēs visi kopā un tad nu paņirgāsimies paši par sevi. Lai veicas.

 21. Valsts varas bailes no tautas dusmām sāk pieaugt.

 22. Kad valsts apzog tautu,tas nav noziegums ,interesanti

 23. kāpēc par provokatoriskiem izteicieniem nav sods – izraidīšana no valsts?
  Ja kādam šeit nepatīk, iesēdināt vagonā un lai brauc, kur labāk.

  • vajag, kaut tie sovaki to nemaz negrib – zina, ka ne-1 viņus tur negaida, tikai izmanto otmazkai, ka Krievijas tautiešus apbižo.

  • Vajag vajag izsūtīt, izraidīt, aizliegt ko sliktu teikt par kangarātu utt, citādi nav nekādas kārtības. Lasot šādus komentārus, kermeni pārņem šermuļi. Cik daudz gan Latvijā ir Staļina ideju piekritēji, ārprāts.

 24. Interesanti, vai nevelesanos uznemt Latvija musulmanu pulus ari skaitisies noziegums pret valsti, un pret siem cilvekiem versisies ar visu likumu bardzibu???Un pret tiem, kas neatzist un proteste pret zilajiem?Tie jau, valstsprat, ir sausmigi noziedznieki, kas nevelas paklauties valsts popularizetajai “cilvekmilestibai”

  • nepārprotami noziegums pret valsti reipfjūdžis†u welcomēšana un uzņemšana pa slepeno pretēji tautas vēlmēm, iekš vēlēšanās uznemt savā mājā musulmaņu pūļus nav nekā ne nosdāma, ne krimināli sodāma, tikai, ja to dara, par “bēgļiem” arī jāuzņemās atbildība.

  • Latvija tak simtiem! gadus pumpēja no Āfrikas
   laukā resursus un nu, kaut kādi pastalnieki
   protestēs pret pašu āfrikāņu atpumpēšanu šurp !!!
   Katalažkā iekšā pastalniekus !!!

Draugiem Facebook Twitter Google+