Latvijā
Politika

Pašvaldību vadībā “jauniņie” – tikai 30; sievietes – tikai ceturtdaļa1

Foto: LETA

Visās 119 Latvijas pilsētās un novados, izņemot divās, pēc 3. jūnijā notikušajām pašvaldību vēlēšanām jau ievēlēta arī jaunā vadība – domes priekšsēdētājs, vietnieki, komiteju vadītāji. Kā vieni no pēdējiem ceturtdien uz pirmo sēdi sanāks Valmieras pilsētas domes deputāti, bet, visticamāk, šeit nekādi pārsteigumi nenotiks un amatu saglabās pašreizējais domes priekšsēdētājs Jānis Baiks, kura pārstāvētais saraksts “Valmierai un Vidzemei” ieguvis deviņus no 13 mandātiem pašvaldībā. Savukārt Ķekavas novada dome uz pirmo sēdi sanāks tikai augusta sākumā, jo Centrālā vēlēšanu komisija izsludinājusi atkārtotas vēlēšanas vienā no šīs pašvaldības iecirkņiem.

Apkopojot datus par visiem pašvaldību vadītājiem, iznāk, ka tikai ceturtā daļa – 30 – ir jaunievēlēti, proti, šajā amatā nav bijuši. Un arī jaunie mēri lielākoties nav nekādi zaļknābji, bet gan pieredzējuši domju darbinieki – līdzšinējie vicemēri, izpilddirektori vai vismaz deputāti. Pārējās pašvaldībās varas grožus saglabājuši līdzšinējie vadītāji, daži no kuriem šo amatu ieņem ne vien vairākus sasaukumus, bet par vairākas desmitgades pēc kārtas. No pārvēlētajiem pašvaldību vadītājiem par visilgāk valdošo kļuvis Aivars Lembergs, kurš Ventspils domē valda kopš 1988. gada. Līdz šim garākais stāžs bija Iecavas novada vadītājam Jānim Pelsim, kurš šajās vēlēšanās vairs nekandidēja. Lembergam seko Ciblas novada mērs Juris Dombrovskis (pašvaldībā kopš 1990. gada) un Babītes novada mērs Andrejs Ence (kopš 1991. gada).

No līdz šim ievēlētajiem pašvaldību vadītājiem arī tikai ceturtdaļa – 29 – ir sievietes. Vidējais pašvaldības vadītājs Latvijā ir vīrs spēka gados (ap 40 – 50), bet vairāki turpina strādāt šajā amatā arī pēc pensijas vecuma sasniegšanas. Viscienījamākais gadu skaits ir Ilūkstes novada domes priekšsēdētājam Stefanam Rāznam (1951. g.), kam seko Alojas novada domes priekšsēdētāja Dace Vilne (1952. g.). Bet 1953. gadā dzimuši Ventspils mērs Lembergs, Dobeles novada mērs Andrejs Spridzāns un Alūksnes novada mērs Artūrs Dukulis.

Gados jaunākie pašvaldību vadītāji ir 1987. gadā dzimušie Mazsalacas mērs Harijs Rokpelnis un Krimuldas mērs Linards Kumskis. Taču arī šie trīsdesmitgadnieki politikā nav jauniņie – Rokpelnis pašvaldību vadīja jau iepriekšējā sasaukumā, bet Kumskis bija domes priekšsēdētāja vietnieks. Pie jauniešiem vēl varētu pieskaitīt arī Smiltenes novada vadītāju Gintu Kukaini (1983. g.) un jauno Daugavpils mēru Andreju Elksniņu (1982. g.).

Tikai nedaudz vairāk kā puse no pašvaldību vadītājiem (ap septiņdesmit) kandidējuši no lielo partiju rindām, bet pārējie startējuši no reģionālām partijām vai vēlētāju apvienībām.

Saistītie raksti

Ieņemt pašvaldības vadītāja amatu nav traucējis arī apstāklis, ka pār vairākiem mēriem krīt aizdomu ēna par iespējamiem likumpārkāpumiem. Par kukuļņemšanu, naudas atmazgāšanu un dokumentu viltošanu apsūdzētajam Lembergam pat noteikts tiesas liegums pildīt Ventspils mēra pienākumus. Brocēnu novada domes priekšsēdētāju Solvitu Dūklavu (LZP) prokuratūra saukusi pie kriminālatbildības par bezdarbību saistībā ar Valsts kontroles atklātajiem finanšu pārkāpumiem pašvaldībā, Ogres novada mērs Egīls Helmanis (NA) apsūdzēts par izspiešanu, bet Siguldas novada domes priekšsēdētājam Uģim Mitrevicam (“Reģionu alianse”) Iepirkumu uzraudzības birojs ir piemērojis administratīvo sodu, uz gadu liedzot viņam pieņemt lēmumus par pašvaldības iepirkumiem un parakstīt iepirkumu līgumus.

Pilnu sarakstu ar jaunajiem domju priekšsēdētājiem, kas vadīs Kurzemes, Latgales un Rīgas pašvaldības, lasiet “Latvijas Avīzes” 29. jūnija numurā vai e-izdevumā, bet ar visiem Vidzemes un Zemgales pašvaldību vadītājiem iepazīstināsim 30. jūnija “LA” numurā.

LA.lv
LE
LETA
Latvijā
Jauno mācību gadu pasludinās par “Tehnoloģiju gadu”
2 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Traģisks notikums Tukuma novadā
2 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Sandrai Kalnietei piešķirts augsts Ukrainas valsts apbalvojums
3 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

IK
Ilze Kuzmina
Latvijā
Vidusskolas vairāk grib specializēties valodās
18 minūtes
LA
LA.LV
Dabā
Diezgan strauji siltums “tiks nogriezts”. Toma Briča prognoze par laikapstākļiem
36 minūtes
LE
LETA
Latvijā
No 2023.gada eID karte būs obligāta: cik to lieto šobrīd?
1 stunda
SK
Skaties.lv
Latvijā
Nosauc problēmu topu, ar ko visvairāk neapmierināti rīdzinieki. Saruna ar Rīgas mēru
2 stundas
ZE
Zane Eniņa
Latvijā
Meklēsim “Latvijas lepnumu” kopā!
4 stundas