×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.5°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Otrdiena, 22. maijs, 2018
11. oktobris, 2012
Drukāt

Pavļuts: Lietuvas referendums nemainīs Latvijas nostāju par dalību Visaginas AES projektā

Foto - LETAFoto - LETA

Lietuvā svētdien, 14.oktobrī, gaidāmais konsultatīvais referendums par Visaginas atomelektrostacijas (AES) būvniecību, visticamāk, Latvijas nostāju par dalību projektā nemainīs, intervijā aģentūras BNS biznesa informācijas portālam “Baltic Business Service” sacīja ekonomikas ministrs Daniels Pavļuts.

“Latvijas nostāju tas, visticamāk, nemainīs,” teica Pavļuts.

Viņš atzina, ka Latvija konceptuāli vēlas projektā piedalīties, tomēr  nav arī neatgriezeniski pateikusi jā vārdu. “Latvija ir ieinteresēta, bet nav pateikusi gala vārdu. Un tā arī nepateiks gala jā vārdu, kamēr nebūs skaidrības, kā mēs savas bažas un savas intereses realizēsim,” paskaidroja Pavļuts.

Ministrs arī uzsvēra, ka atturēsies prognozēt, kāds varētu būt referenduma iznākums, taču vienlaikus pieļāva – ja konsultatīvā referenduma iznākums būs negatīvs, tas situāciju sarežģītu. “Iespējams, ka ne neatgriezeniski, taču sarežģītu, jo pret sabiedrības gribu Lietuvas politiķiem turpināt realizēt šo projektu būtu grūti. Taču gribu piebilst, ka tomēr šis jautājums nav viennozīmīgi vērtējams un prognozējams. Vēsturiski ir bijusi virkne aptauju par šo jautājumu ar diezgan atšķirīgiem rezultātiem, nereti arī ar pozitīviem. Šķiet, ka Lietuvas sabiedrībā tomēr valda priekšstats, ka viņiem vajag savu enerģiju, tāpēc tāds projekts ir īstenojams,” klāstīja ekonomikas ministrs.

Runājot par plāniem veidot kopuzņēmumu saistībā ar Visaginas AES projektu, Pavļuts minēja, ka nesen triju Baltijas valstu premjeri satikās un vienojās, ka jautājums par projekta kompānijas veidošanu ir risināms, bet vienlaikus priekšnoteikums ir arī sagaidīt, ar ko beigsies referendums, kā arī ir jādod iespēja Lietuvas jaunajai valdībai formulēt nostāju šajā jautājumā.

“Principā Latvijas puse nav iebildusi pret projekta kompānijas dibināšanu. Patlaban diskusija vairāk ir par to, cik lieli resursi ieguldāmi, kādas ir garantijas, pusēm iestājoties šajā projektā, kā no tā būtu iespējams izstāties. Protams, ka tiek nemitīgi uzstāts uz to, ka neatrisinātie jautājumi, kuros ir domstarpības, paralēli ir jārisina. Nevar būt tā, ka mēs veidojam projekta kompāniju, uzņemamies saistības un domstarpību jautājumi netiek risināti,” pastāstīja Pavļuts.

Ministrs arī atzina, ka pēc svētdien gaidāmā referenduma skaidrība būs tikai par referenduma iznākumu, bet joprojām nebūs skaidrs izšķirošais jautājums, kāda būs jaunā Lietuvas valdība. “To vajag izveidot, un tad tai ir jānoformulē sava nostāja gan par referenduma rezultātiem, gan par projekta tālāko attīstību. Tas ir tas brīdis, kad mums parādīsies zināma skaidrība, kāda ir jaunā Lietuvas nostāja un kāds par šo nostāju ir viedoklis reģionālajiem partneriem. Jaunā situācija un kādi varētu būt reālie soļi uz priekšu, visticamāk, reālistiski raugoties, būs skaidri tikai ap šā gada Ziemassvētkiem. Protams, te sava ietekme būs arī tam, kā un cik raiti veidosies jaunā valdība Lietuvā,” sacīja Pavļuts.

Vienlaikus ministrs norādīja, ka Latvija pie projekta sagatavošanas strādās pragmatiski un profesionāli, kopā ar partneriem. “Pašlaik vēl arvien trīs energokompānijas un valdību pārstāvji, ministriju pārstāvji no katras valsts regulāri, cītīgi kopā strādā, lai atrisinātu virkni jautājumu, par kuriem ir domstarpības. Proti, par kodolatbildību, par resursu sagādi, par kodolatkritumu glabāšanu un citiem jautājumiem, kas ir saistīti ar šo projektu. Praktiski visi tie jautājumi, kurus Latvijā ir izvizrījušas dažādas interešu grupas, Saeimas deputāti vai enerģētiķi – faktiski tie visi ir reāli atspoguļoti šajās sarunās ar Lietuvas pusi un Japānas investoru “Hitachi”,” teica Pavļuts.

Lietuvas Seims jūlijā nolēma, ka Lietuvā tiks rīkots konsultatīvs referendums par Visaginas AES būvniecību un tas notiks vienlaikus ar parlamenta vēlēšanām svētdien, 14.oktobrī. Balsotājiem būs jāizvēlas atbilde “jā” vai “nē” uz apgalvojumu “Es atbalstu jaunas atomelektrostacijas būvniecību Lietuvas Republikā”. Tā kā referendums būs konsultatīvs, tā rezultāti nebūs juridiski saistoši.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+