×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.3°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
6. decembris, 2012
Drukāt

Purvīša balvas fināla atlasei izvirzīti pēdējie pieci mākslinieki

Foto - LETAFoto - LETA

Purvīša balvas neatkarīgo ekspertu darba grupa ir izvērtējusi 2012.gada ceturtā ceturkšņa notikumus Latvijas vizuālajā mākslā, balvas fināla atlasei izvirzot pēdējos piecus māksliniekus.

Balvai izvirzīts Andris Brežis, Miķelis Fišers, Artūrs Virtmanis, Paulis Liepa un Igors Dobičins, aģentūru LETA informēja Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) reklāmas un informācijas darba kuratore Nataļja Sujunšalijeva.

Mākslinieks Brežis balvai izvirzīts par izstādi “Miera dzīve”, kas galerijā “Alma” skatāma no 5.oktobra un ilgs līdz 9.janvārim.

Pēc ilgākas nozušanas no aktīvās mākslas ainas Breže šajā izstādē atkal sevi apliecina kā izcils konceptuālās mākslas meistars, saglabājot uzticību saviem jaunības ideāliem.

Savukārt Fišers balvai izvirzīts par personālizstādi “Lielviela”, kas LNMM izstāžu zālē “Arsenāls” skatāma no 29.novembra līdz 20.janvārim. Tā ir jaudīga izstāde, kurā mākslinieks pārliecinoši demonstrē briedumu un jau noslīpētu rokrakstu. Neskatoties uz izstādīto gleznu neviendabīgo kvalitāti, darbu kopums liek noticēt Fišera glezniecībai un pārpasaulīgās esamības eksistencei autora uztveres telpā, uzskata mākslas zinātniece Solvita Krese.

LNMM Latvijas Vizuālās mākslas departamenta vadītāja Ginta Gerharde-Upeniece uzskata, ka darbos pārdabisko spēku klātbūtne un kosmiskās bezgalības baisums mijas ar Zemes ainavisko eksotiku, eksistenciālie un vienlaikus arī neatbildamie jautājumi paver iespējas labestīgai ironijai. Māksliniekam ir izdevies pārliecinošs un monumentāli atraktīvs sniegums.

Purvīša balvai par personālizstādi “(10 000) melanholijas šķautnes”, kas “Rīgas Mākslas telpā” bija skatāma no 9.oktobra līdz 9.novembrim, izvirzīts arī mākslinieks Virtmanis.

Krese uzskata, ka tā ir izstāde-pārsteigums, kas formu valodā būtiski atšķiras no Latvijas mākslinieku izpausmes formāta. Bagātīgu kultūrvēstures referenču klāstā balstītie tēli un objekti, šķiet, padodas nolasīšanai vien rūpīgam, iedziļināties gatavam un erudītam skatītājam. Veiksmīgi atrisināts izstādes kopums kā vienota scenogrāfija, kuru papildina filigrānas detaļas, pārsteidzoši aizraujošā veidā atklāj mākslinieka stāsta daudzslāņainību un dziļumu.

Liepa balvai nominēts par personālizstādi “Klusā daba”, kas “Mūkusalas Mākslas salonā” bija skatāma no 12.oktobra līdz 17.novembrim. Viņš ir viens no interesantākajiem māksliniekiem, kurš pašreiz darbojas grafikas laukā, veiksmīgi savienojot visai reti izmantotu tehniku ar perfektām vēsturiskā dizaina rekonstrukcijām. Darbu noformējums, konteksta iezīmēšana ar diskrētu detaļu palīdzību demonstrē iepriecinošu pietātes un ironijas savienojumu, norādīja Krese.

Savukārt Dobičins Purvīša balvai nominēts par personālizstādi “Zeme. Gaiss”, kas “Rīgas Mākslas telpā” norisinājās no 28.septembra līdz 28.oktobim. Mākslinieks savā ekspozīcijā sniedz lielisku tēlnieciskā spēka demonstrāciju monumentālisma dimensijās. Viņa māksla atklājas materiālu pretstatos un dramatiskā formu cīņā. Neraugoties uz darba uzsvērti abstrahētu traktējumu, tā emocionalitāte un kontrastainība izstaro skaudru vēstījumu un pretrunu spriedzi, pauda mākslas kritiķis Jānis Borgs.

Jau ziņots, ka rīt plkst.14 preses konferencē Mākslas muzejā “Rīgas birža” tiks paziņots “Purvīša balvas 2013” fināla kandidātu astotnieks un žūrijas sastāvs.

Preses konferencē piedalīsies LNMM direktore Māra Lāce, muzeja patrons un SIA “Alfor” valdes priekšsēdētājs Jānis Zuzāns, Purvīša balvas izstādes kuratore Daiga Rudzāte un Purvīša balvas 2011./2012.gada ekspertu darba grupas pārstāve Laima Slava.

Divu gadu laikā neatkarīgo ekspertu darba grupa Purvīša balvas fināla atlasei nominēja vairāk nekā 25 mākslinieku sniegumu izstādēs. Nominanti tika izvirzīti reizi ceturksnī. Astoņu finālistu darbi vienkopus būs skatāmi “Purvīša balvas 2013” izstādē LNMM izstāžu zālē “Arsenāls” nākamā gada februārī un martā.

Ekspertu darba grupā no 2011.gada 1.janvāra līdz šā gada 7.decembrim darbojas LNMM Latvijas Vizuālās mākslas departamenta vadītāja Ginta Gerharde-Upeniece, LNMM izstāžu kuratore Irēna Bužinska, LNMM Latvijas dekoratīvās mākslas un dizaina departamenta vadītāja Inese Baranovska, mākslas kritiķis un kurators Vilnis Vējš, mākslas kritiķis Jānis Borgs, Laikmetīgās mākslas centra direktore Solvita Krese un mākslas zinātniece, izdevniecības “Neputns” galvenā redaktore Laima Slava.

Purvīša balva dibināta 2008.gada janvārī ar mērķi regulāri un sistemātiski apzināt aktuālos notikumus un novērtēt izcilāko sasniegumu Latvijas profesionālajā vizuālajā mākslā, veicināt Latvijas mākslas procesa intensitāti, jaunu projektu un oriģinālu ideju attīstību, popularizēt Latvijas mākslinieku radošos panākumus gan Latvijā, gan ārpus mūsu valsts robežām.

Pirmo Purvīša balvu 2009.gadā saņēma Katrīna Neiburga par videodarbu “Solitude”, bet par otrās Purvīša balvas laureātu 2011.gadā kļuva mākslinieks Kristaps Ģelzis par personālizstādi “Varbūt”.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+