×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.0°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
29. janvāris, 2016
Drukāt

Pusi mūža kopā ar Ķenci. Saruna ar slaveno Ķenča tēla atveidotāju Dzidru Kuzmani (17)

Foto - Karīna MiezājaFoto - Karīna Miezāja
Uzziņa

Dzidra Kuzmane
Brāļu Kaudzīšu romāna "Mērnieku laiki" Ķenča tēla atveidotāja kopš 1972. gada.
1998. gadā apbalvota ar 5. šķiras Triju Zvaigžņu ordeni.
Vairāku grāmatu, piemēram, "Iz Ķenča gara gaišuma..." (2011, "Jumava") autore

Dzidra Kuzmane teju 86 gadu vecumā turpina iejusties rakstnieku brāļu Kaudzīšu radītā Ķenča tēlā un, sagaidīdama mūs Jaunpiebalgas novada domē savā darba kabinetā, atzīst, ka tas no dāvanām vien sastāvot. Vēl kādas trīs telpas vajadzētu, lai novietotu arī pārējās veltes, kas stāv mājās.

“Liels paldies novada tēvam Šāvēja kungam, ka viņš man iedalīja istabiņu, kur varu savus ciemiņus mīļi sagaidīt un palielīties, pie kāda gaiša cilvēka viņi ir atbraukuši,” Dzidras kundze klāsta Ķenča savdabīgajā runas manierē. “Vienmēr jau tiek atvests arī kāds ciemakukulis – plecu lakats dziļā mīlestībā, grāmatas par tām vietām, no kurienes viesi ieradušies, vai smeķīga tēja. Bet pats galvenais, ka cilvēkiem esi vajadzīgs un viņi apskata arī Piebalgu, kas ir pate varenākā vieta Dieva pasaulē, ko tautiešu pulkiem vajag redzēt.”

Dzīves mīlētāja

“Esmu stipri stīvs cilvēks, bet, paldies Dievam, ka vēl ne galvas daļā. Ķenča garīgais prāts, kā sacīt, jo­projām turas piebaldzēna gaišumā un Piebalgas kalnu stiprumā. Jūtos bišķi vajadzīgs un derīgs,” Dzidra Kuzmane teic sevis atveidotā tēla vārdiem.

“Man vajag iet uz slimnīcu, bet nav tik daudz naudas, lai ārstētos. Zāles dzeru kā narkomāns, aptiekā paliek mans iztikas minimums. Daži gan novērojuši, ka man vajagot tikai uzvilkt Ķenča tērpu un vairs nekas nesāpot,” viņa saka un atzīst: “Trakāka dzīves mīlētāja un dzīvot gribētāja par mani laikam nav visā Latvijā. Ja vien Dieviņš dotu, es dzīvotu kaut divsimt gadus un turētos kaut ar četrām kūjām.”

Mīļa vieta – bibliotēka

Pērn pie Dzidras Kuzmanes viesojušās 17 tūristu grupas. Būtu vēl vairāk, ja viņa dažām nebūtu bijusi spiesta atteikt slimības, mazmazbērnu kristību un citu iemeslu dēļ.

“Kad man sabrauc ciemiņi, izlieku uz galda materiālus, ko dodu arī līdzi, lai viņiem ir, kā sacīt, mūža pieminēšanai,” stāsta Ķenča atveidotāja. “Bijušas arī augstas personas. Kad, piemēram, pieteicās mācībspēki no Jelgavas universitātes, domāju: ko es, vienkāršs tautiets, tādiem dižiem stāšos priekšā! Bet, paldies Dievam, viss līdz šim ir godam gājis. Tomēr man grūti saprast: esmu strādājusi par bibliotekāri kopš 1954. gada, bet, kur vien parādos kā cilvēks normālā izskatā, tā atskan: vai, cik jauki, pie mums Ķencītis atbraucis! Tad pie sevis nodomāju: tas runas vīrs tak ir apēdis visu manu bibliotekāres mūžu!

Diemžēl 2009. gadā biju spiesta no darba aiziet, jo, kaut vai bija ceturtdaļa slodzes, no pensijas novilka desmit procentus. Tad lūdzu sekretārītei uzrakstīt atlūgumu manā vietā, jo nespēju savam mūža darbam nāves spriedumu nospriest. Man bibliotēka joprojām ir mīļa vieta un tāda paliks līdz mūža galam.”

Pievienot komentāru

Komentāri (17)

 1. Inta bij.novadniece Atbildēt

  Paldies par labestibu,gaisumu ko tu sniedz apkartejiem.Stipru veselibu,izturibu vel ilgus gadinus.

 2. Lai laba veselība un možs gars!

 3. Lai laba veselība un možs gars!

 4. Łoti, łoti tevi mīlam, mūsu lepnums!

 5. visu to labako ko cilveks spej velet cilvekam

 6. Kad vírietis párgerbjas par sievieti un “vazájas apkárt”, tad to nosoda visi normáli cilvéki. Kad sieviete párgerbjas par vírieti un “vazájas apkárt”, tad vinjai iedod ordeni. Daudzus gadus atpakalj pa TV dzirdéju TO kádá raidíjumá runájot – man bij kauns, ka es zinu latvieshu valodu un latvieshu literatúru…

  • tu vispād saprati ko tu te tagad uzrakstīji???? skauğis

  • Tāmnieks/luterānis Atbildēt

   Piekrītu Tavai domai. Arī man kļūst slikti, kad veca tante gadiem klīst apkārt un gvelž lētas dumjības. Es principā esmu pret “dzimuma maiņu”. Ja tev ir talants, darbojies, ja nav- nepalīdzēs nekāda pārģērbšanās!
   Visādi citādi cepuri nost! Tantuks tik daudzus gadus ir aktīva un daļai sabiedrības pieprasīta un pat mīlēta. Katram savs, neiebilstu un man nav nekādu tiesību nosodīt.
   Vēlu kundzei veselību, možu garu un darbošanās prieku, kaut šo māžošanos neatbalstu!

 7. Lai laba veseliiba un daudz skaistu dziives gadu !!!

 8. baron von Hahn-Herbergen Atbildēt

  Dižākā no Vectirānu dzimtas Piebalgā-lai ilgs mūžs un laba veselība savu novadu daudzinot.

 9. Ķenci nevienam vairs neizdosies atelot tik labi ka Dzidriņai…Godam kopa pavaditi dziesmu svetki…koncerti…gadu gadi un bibloteka entas stundas…Bez Dzidrińas nebus ari Ķencis..

 10. Lai Bibliotekārītei(Ķencim) laba veselība. Jā, ļoti labi atceros kolektīvos gājienus uz Jaunpiebalgas bibliotēku- saistoši pasākumi un jauka gaisotne!
  1987. vai 1988. gadā piedalījos Cēsu grāmatu draugu biedrības rīkotajā konkursā ” Stēlnieki mūžības sardzē stāv” nācās gandrīz nakšņot bibliotēkā vācot materiālus (ar bibliotekārītes un klases audzinātājas Maijas Pikures palīdzību izcīniju 1.vietu ), labi atceros Dzidras deksmi palīdzēt. Kā sacīt jāsaka- paldies, paldies, paldies!

 11. Un kā būtu ,ka MĒS viņu biku pabalstītu?……
  kas naudā,kas graudā…….tikai jāzin uz kurieni vest un sūtīt!

 12. Labu veselību, saules mūžu mīļajam ,cienījamam ĶENCĪTIM.

  • Jaa vajadzetu ta izdarit , tad Vina justu cik mes vinu loti milam,
   Ta ir loti jauka ideja , vajag tik sakt vakt ziedojumus musu Kensitim
   veselibas stiprinasanai
   Daram draugi….

 13. Saudzējiet piebaldzēnj, savu Ķencīti, lai viņš valdības goda istabā esot, vēl ilgi var nest savu misiju, slavējot, nopeļot un gara gaismu nesot tuvākā un tālākā apkārtnē. Vai viņam ( Dzidrai Kuzmanei) nepienākas ne tikai gods un cieņa, bet arī kas materiāls, lai stiprinātu caur medicīnu savu garu un miesu? Vai Piebalga ir padomājusi par cienīgu ,,mantinieka” sagatavošanu, ko varētu veikt pati Dzidriņa savā goda prātā un manierē. Piebalga un Ķencis nav viens bez otra iedomājami!

 14. Labu, ilgu veselību ĶENCIM !!!

Draugiem Facebook Twitter Google+