Foro: Pixabay

Ko par mums pastāsta ķermeņa valoda. Iepazīsti sevi un citus! 0

Ķermeņa valoda – roku un plaukstu žesti, sejas mīmika, pozas un rokasspiedieni – nereti daudz patiesāk nekā vārdi pauž cilvēka attieksmi.

LA
LA.LV
Ziņas
“Katru reizi, kad prezidents atver muti, tauta par viņu ņirgājas.” Liepnieks skarbi par Levita darbu
6 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Spēcīgs vējš no ceļa nopūš automašīnu 25
22 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Es zinu, ka viņš ir mans radinieks, bet man nav tās tuvības sajūtas ar viņu…”: dziedātāja Aminata atklāti par to, kā ģimenē augusi bez tēva
1 diena
Lasīt citas ziņas

Ļauj labāk saprast sarunu biedra domas, atspoguļo viņa noskaņojumu, palīdz raidīt uzmanību apliecinošus signālus pretējā dzimuma pārstāvim, savā grāmatā “Ķermeņa valoda raksta Vidžaja Kumars.

Komunikācijas pamatžesti lielākoties ir līdzīgi visā pasaulē.
CITI ŠOBRĪD LASA

Kad esam laimīgi vai priecīgi, smejamies, kad esam nobēdājušies, raudam, bet dusmojoties saraucam pieri un nīgri caur to skatāmies. Galvas mājiens nozīmē piekrišanu jeb “jā”, bet, pašūpojot galvu no vienas puses uz otru, tiek pateikts “nē”.

Ja cilvēks šaubās vai nesaprot, ko viņam saka, viņš var paraustīt plecus. Šaubas parasti tiek attēlotas, izmantojot atklātu plaukstu, uzrautu plecu un sarauktu uzacu žestu.

Ir teikumi un pieturzīmes

Ķermeņa valoda sastāv no vārdiem, teikumiem un arī pieturzīmēm. Katrs žests ir kā vārds, kuram var būt vairākas nozīmes, un, salikts kopā ar citiem vārdiem, tas veido teikumu, kas palīdz izprast jēgu un nepārprotami atklāj cilvēka jūtas un attieksmi.

Tāpēc, lai precīzi interpretētu ķermeņa valodu, jāseko līdzi žestu kopumam un jāņem vērā apstākļi. Piemēram, galvas pakasīšana var nozīmēt aizmāršību, nenoteiktību, melošanu, gan arī blaugznu esamību vai svīšanu.

Vēl kāds piemērs – cilvēks aukstā dienā sēž kalna galā sakņupis, visticamāk, arī cieši sakrustojis kājas un rokas, lai tādā veidā sasildītos. Turpretim, ja viņš tādu pašu pozu ieņem tirdzniecības menedžera priekšā, kurš cenšas viņam pārdot kādu produktu, cilvēks ir ieņēmis aizsardzības un neieinteresētas personas pozu.

Seja – izteiksmīgākā

Mūsu ķermeņa visizteiksmīgākā daļa ir seja. Tai raksturīgas sešas galvenās izteiksmes: laime, skumjas, pārsteigums, bailes, dusmas un neuzticēšanās, un katru no tām pavada atpazīstamu signālu kombinācija.

Kad esam laimīgi, acu apakšējie plakstiņi ir nedaudz pacelti, zem tiem parādās krunciņas, un acis kļūst šaurākas. Arī vaigi paceļas, bet lūpas paveras, dažreiz pavīd zobu rinda.

Kad pārņem skumjas, var pacelties uzacu iekšmalas loks, acīs iemirdzēties asaras un parādīties krunciņas, var ietrīcēties mutes kaktiņi un lūpas.

Kad izjūtam bailes, paceļas gan augšējie plakstiņi, atklājot acu baltumus, gan apakšējie plakstiņi. Sejā parādās izteiktas rievas, bet lūpas saraujas.

Kad esam dusmīgi, uzacis saraujas uz iekšpusi un augšu, nāsis ieplešas, bet lūpas sakļaujas.

Kad izjūtam riebumu, apakšējie acu plakstiņi paceļas, un zem tiem parādās krunciņas, deguns riebumā saraucas, vaigi paceļas, arī abas lūpas vai tikai augšlūpa uzraucas, bet apakšlūpa tiek uzmesta.

Rokas pastiprina teiktā jēgu

Papildus sejas mīmikai ļoti izteiksmīgs saziņas līdzeklis ir arī rokas. Mēs tās izmantojam, lai pastiprinātu vārdu jēgu, bet citreiz tās pat aizstāj valodu.

Atklāta plauksta nozīmē taisnību, atklātību, uzticību un padevību. Nododot zvērestu, plaukstu uzliek sirds rajonam, bet, liecinot tiesā, to vai nu paceļ gaisā, vai arī uzliek uz Bībeles.

Kad cilvēks vēlas būt pilnīgi atklāts, viņš pastiepj pret otru personu vienu vai abas atklātas plaukstas, šādā veidā apliecinot savu nodomu godīgumu.

Uz leju pavērsta plauksta liecina, ka cilvēks cenšas kaut ko ierobežot vai savaldīt. Kad bērns melo vai kaut ko slēpj, viņš mēdz abas plaukstas aizlikt aiz muguras.

Arī vīrs, cenšoties sievai izskaidrot vēlo ierašanos mājās, var turēt abas plaukstas kopā vai ielikt tās kabatās. Paslēptās plaukstas nozīmē, ka viņš sievai nesaka taisnību.

Sakļauta plauksta un norādošs pirksts liek pakļauties runātājam. Viens no kaitinošākajiem un aizskarošākajiem žestiem ir, kad runātājs rāda uz tevi ar pirkstu vai – vēl ļaunāk – to krata vai sit vārdu ritmā.

Plaukstu berzēšana norāda uz šā žesta veicēja pozitīvām cerībām. Būtisks ir plaukstu berzēšanas ātrums. Tas norāda, kurš saņems paredzamo labumu. Ja plaukstas berzē ļoti lēnām, otra persona saņem signālu, ka jūs esat viltīgs vai negodīgs.

Kopā sakļautas rokas parasti norāda uz vilšanos un naidīgumu vai arī negatīvu emociju paturēšanu pie sevis.

Kopā sakļauti pirksti (jumtiņš) – šo žestu iecienījuši aug­stāku amatu ieņemoši un pārliecināti indivīdi, kuri izmanto minimālu ķermeņa valodu, piemēram, juristi, grāmatveži un menedžeri. Šis žests norāda uz pašpārliecinātu attieksmi. Kad runātājs, kaut ko stāstot vai skaidrojot savas idejas, paceļ uz augšu kopā sakļautus pirkstus, turklāt vēl atliec galvu, šādi viņš izrāda apmierinājumu vai iedomību.

Sakrustotas rokas – aizsargbarjera

Ar gadiem cilvēkam parādās tieksme arvien biežāk sakrustot rokas uz krūtīm. Šis žests izveido barjeru un darbojas kā vairogs pret iespējamām briesmām un naidīgām situācijām, kā arī norāda, ka cilvēks ir nervozs, negatīvi noskaņots vai ieņem aizsargpozu.

Sakrustojot rokas, cilvēks pievērš mazāku uzmanību sarunbiedra teiktajam.

Ja sakrustoto roku žestu papildina ciešs satvēriens, tas norāda uz negatīvu, atturīgu attieksmi. To bieži var novērot sanāksmju laikā, uz kurām ieradušies daudz svešu cilvēku, kā arī stāvot rindā, atrodoties kafejnīcā vai liftā. Šādu žestu parasti izmanto pacienti, gaidot konsultāciju ārsta uzgaidāmajā telpā. Tas pauž nedrošību un nepārliecinātību.

Ja sakrustoto roku pozu papildina sažņaugtas dūres, tas liecina par naidīgu nostāju vai aizsargpozu, gatavību fiziskam uzbrukumam.

Kad rokas sakrusto uz krūtīm ar augšup paceltiem īkšķiem, tas nozīmē, ka cilvēks ir mierīgs un pašpārliecināts. Šāds žests sniedz viņam aizsardzības izjūtu.

Arī kājas ir daiļrunīgas

Sakrustotu kāju poza liecina par negatīvu vai aizsardzības attieksmi, tomēr sakrustotas rokas ir daudz spēcīgāks aizsardzības žests.

Ja viena kāja akurāti pārlikta pār otru, tas pauž nervozu, aizsargājošu vai atturīgu attieksmi.

Ja vienas kājas potīte uzlikta uz otras kājas ceļgala, tas norāda, ka runātājs debatēs vai strīdā negrib piekāpties, ar šo žestu radot par sevi nepiekāpīga un spītīga cilvēka iespaidu.

Sakrustotas potītes norāda uz negatīvu attieksmi un aizsarg­pozu.

Vīrieši, sēžot ar sakrustotām potītēm, parasti tur uz ceļgaliem sažņaugtas dūres vai arī pieturas pie krēsla.

SAISTĪTIE RAKSTI

Ar šo žestu viņi arī mēdz slēpt savas emocijas. Sievietes mēdz turēt ceļgalus saspiestus kopā, pēdas noliktas uz vienu pusi, rokas nolaistas gar sāniem vai saliktas klēpī viena uz otras.

Pēdu sakrustošana īpaši raksturīga biklām un kautrīgām sievietēm. Kad šādi sakrusto kājas, sieviete apliecina pārējiem, ka vēlas palikt savā čaulā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
EK
Elīna Kondrāte
Veselam
Sauss gaiss rosina slimības. Kā parūpēties par elpceļiem apkures sezonā?
9 stundas
AB
Armands Broks*
Ziņas
Armands Broks: Bizness nevar atļauties ignorēt darbinieku emocionālo veselību
2 dienas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Robežu vairs nav! Septiņu stunda ilga operācija, kas uz mūžiem varētu izmainīt mūsu medicīnu 24
2 dienas
ZB
Zigmunds Bekmanis
Laukos
Slido un peldi ziemā! Kur Rīgas apkaimē iespējas nodoties ziemas sportiem un kā to pareizi darīt? 2
2 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
“Katru reizi, kad prezidents atver muti, tauta par viņu ņirgājas.” Liepnieks skarbi par Levita darbu
6 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Spēcīgs vējš no ceļa nopūš automašīnu 25
22 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Es zinu, ka viņš ir mans radinieks, bet man nav tās tuvības sajūtas ar viņu…”: dziedātāja Aminata atklāti par to, kā ģimenē augusi bez tēva
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
TESTS: izvēlies visskaistāko guļamistabu un uzzini, ko tas liecina par tavu personību
9 stundas
LE
LETA
Ziņas
Karantīnā vairs nebūs jāsēž! Jauna kārtība, kas jādara, ja esi nonācis kontaktā ar kovida slimnieku 4
1 stunda
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
LA
LA.LV
Ziņas
„Mēness aptieka”: individuāli veicamos Covid-19 antigēnu testus iedzīvotāji vairāk izmanto, lai testētos pirms ģimenes vai citiem pasākumiem
7 minūtes
LA
LA.LV
Veselam
Vai bieža mazgāšanās ādai patiešām ir vēlama?
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
pieciem soļiem tikt galā ar aukstumpumpu 4
6 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Traumas šoziem vairāk vecumā virs 50 gadiem 3
6 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
„Centrālā laboratorija” paplašina laboratorisko pakalpojumu pieejamību, atverot vienu no lielākajām filiālēm ārpus Rīgas 4
6. janvāris, 2022
LA
LA.LV
Ziņas
„Mēness aptieka”: Jaunajā gadā veselība būs pirmajā vietā! 2
30. decembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
„Mēness aptieka”: 2% iedzīvotāju ziemā telpas nevēdina vispār – lielākā daļa svaigam gaisam telpās ļauj iekļūt tikai divreiz dienā 4
29. decembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Jodam un briljantzaļajam – nē! 19
27. decembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Senioriem un farmaceitiem Ziemassvētku priekšvakarā abpusējs dāvināšanas prieks 4
22. decembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Mēness aptieka: 7 ieteikumi pareizai ādas kopšanai ziemā 2
21. decembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
„Mēness aptieka” paralimpiešiem Jaunajā gadā vēl labu veselību un izcilu startu ziemas paralimpiskajās spēlēs Pekinā 2
17. decembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
6 ieteikumi, lai droši un mierīgi sagaidām svētkus gadu mijā
17. decembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
“Veselības centru apvienība” vakcinēs pret Covid-19 arī 5-11 gadu vecuma bērnus 18
16. decembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Būt svaigā gaisā veselības profilaksei ir populāri 4
16. decembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Vitamīni un minerālvielas cilvēkiem gados 1
14. decembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
„Repharm” ieguldījums veselības aprūpes attīstībā atzīmēts ar Ministru kabineta balvu Stellai Lapiņai 6
10. decembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
VCA mobilais vakcinācijas punkts pirmajā mēnesī Rīgā un reģionos pret Covid-19 vakcinējis vairāk nekā 1300 iedzīvotājus 1
2. decembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Veselības centru apvienība: Covid-19 pacienti novērtē ārsta izbraukumu uz mājām 3
30. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Imunitāte iet roku rokā ar psihoemocionālo stāvokli 9
30. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kāpēc sargāt galvu un kaklu no aukstuma 9
25. novembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
VCA investē Latvijas jaunās ārstu paaudzes izglītībā 1
17. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Rūpēs par vīriešu veselību 7
15. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ko darīt, ja oža pēc Covid-19 pārslimošanas ir patoloģiski mainīta 17
15. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Trīs risinājumi, kā pirms ziemas stiprināt spēju pretoties vīrusiem
9. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Aptieka ir drošības spilvens diabēta pacientam Covid-19 laikā 2
9. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Elpceļu vīrusu sezonas laikā Covid-19 raksturīgo simptomu noteikšana vēl svarīgāka 8
9. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kā zināt pareizās devas vitamīniem? 7
5. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Mājsēdē būtiski cieš pusaudžu miegs un emocionālā veselība 9
5. novembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
„Repharm” uzņēmumus novērtē ar valsts apbalvojumu vadītājai Stellai Lapiņai 2
2. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ko iedzīvotāji domā par savu imunitāti? 10
28. oktobris, 2021
ML
Māra Libeka
Veselam
“Esmu izmisumā, jo nesaprotu, kāpēc tā tieku sodīta…” Kļūdainu datu dēļ cilvēki paliek bez valsts apmaksātajām zālēm 65
4 dienas
RO
Regīna Olševska
Veselam
Sals kož līdz kaulam: apsaldēšanās bieži vien notiek gandrīz nemanāmi 1
4 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Anna Peipiņa: Mūsu cilvēki ir izturīgi, taču to pilienu, kurus vēl drīkst pilināt cilvēku pacietībai, vairs nav daudz 75
5 dienas
ML
Māra Libeka
Ziņas
Gatavojieties mainīt maskas! Respiratori gan vēl nav iepirkti, lai piegādātu trūcīgajiem cilvēkiem
6 dienas
LB
Latvijas Bizness
Ziņas
“Materiālus gan esošajā, gan jaunajā ēkā izvadās roboti!” Gavars stāsta, kā attīstās “Gulbja laboratorija” 9
3 dienas
LA
Latvijas Avīze
Ziņas
Atkarīgās sievietes: ASV populāri “mammīšu dzērieni”, pieskatot bērnus, bet Latvijā dāmas ik vakaru izdzer pāris vīna pudeles 43
Nedēļa
LE
LETA
Ziņas
Karantīnā vairs nebūs jāsēž! Jauna kārtība, kas jādara, ja esi nonācis kontaktā ar kovida slimnieku 4
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Ar skaistām auduma maskām veikalā vairs neielaidīs! Atklāj, kā turpmāk drīkstēs atrasties publiskās vietās
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Mīļotā dēļ atdeva uzkrājumus, aizņēmās naudu no draugiem, pārdeva ģimenes īpašumus! Rēzeknietis pēc pāris randiņiem izkrāpj 20 000 eiro
4 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Holivudas kino zvaigzne Džons Malkovičs kāps uz Dailes teātra skatuves
33 minūtes
LA
LA.LV
Ziņas
“Latvietis norīs un nomaksās.” Diskusija par to, cik ilgi latvieši spēj ciest un panest?
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Uz laiku darba devējam ļaus nodarbināt darbinieku bez obligātās veselības pārbaudes veikšanas
44 minūtes
MN
Māris Niklass
Ziņas
Māris Niklass: Kas mūs kā “homo sovieticus” noveda līdz barikādēm?
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Trešdien visā valstī atgriezīsies atkusnis
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Spēcīgs vējš no ceļa nopūš automašīnu 25
22 stundas
MB
Madara Briede
Praktiski
Cik ilgi Latvijā būs derīgs vakcinācijas sertifikāts? Izmaiņas stāsies spēkā jau 15.februārī 66
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Es zinu, ka viņš ir mans radinieks, bet man nav tās tuvības sajūtas ar viņu…”: dziedātāja Aminata atklāti par to, kā ģimenē augusi bez tēva
1 diena
DJ
Diāna Jance
Ziņas
“Mani biedē, ka šajā robotu, telefonu laikmetā pazūd un izslīd mūsu cilvēcīgās attiecības.” Saruna ar mākslinieci Andu Munkevicu 6
10 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Pagaidām tiksim galā, bet kā būs tālāk?” Rīdzinieks dalās ar pieaugošajiem rēķiniem 19
1 diena
LA
LA
Ziņas
Viktors Runtulis: “Antikovidnieki” ir kā ticība un ticīgu cilvēku tu nepārliecināsi! 113
1 diena
Pannā gatavoti siera plācenīši
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Olga Kambala pārliecināta, ka ārējais skaistums jāsaglabā arī mākslīgi: “Lai justos labi, priecētu apkārtējos un iedvesmotu citus!”
1 diena
Inita Šteinberga
Ziņas
“Nav ko kavēties ar sēšanu, ja vēlas agri pavasarī tikt pie pašu audzētiem zaļumiem!” Uz rosību dārzā mudina garšaugu audzētāja 1
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
Stacionēto Covid-19 pacientu skaits sarucis līdz 645
17:12
LE
LETA
Ziņas
Mīļotā dēļ atdeva uzkrājumus, aizņēmās naudu no draugiem, pārdeva ģimenes īpašumus! Rēzeknietis pēc pāris randiņiem izkrāpj 20 000 eiro
17:05
LA
LA.LV
Ziņas
„Mēness aptieka”: individuāli veicamos Covid-19 antigēnu testus iedzīvotāji vairāk izmanto, lai testētos pirms ģimenes vai citiem pasākumiem
16:53