Foto: pexels.com

VIDEO. “ASV aizliedz ar likumu, Latvijā tirgo uz katra stūra!” Brīdina par zīdaiņiem bīstamām precēm 33

Dažādu materiālu matrači, ligzdiņas, pīnītes, krāsainas apmales – šobrīd skaistai un estētiskai zīdaiņa guļvietai ir tik daudz iespēju, ka lielajā piedāvājumā viegli apjukt. Mūsdienās Instagram rādītās “ideālās dzīves” ne tikai morāli kādai jaunajai māmiņai var kaitēt, uztraucoties, ka redz, tur tai māmiņai ar skaisti ieveidotiem matiem, bērns smaidīgs, māja tīra un arī visi liekie kilogrami pazuduši, bet šajā jautājumā, kultivējot zīdaiņiem nedrošas guļvietas, tieši tiek apdraudēta mūsu bērnu dzīvība.

Reklāma
Reklāma
RAKSTA REDAKTORS
“Daži jūtas kā no ķēdes norāvušies, citi otru reizi uz tā paša grābekļa neuzkāps. Es… nekad nevēlos tur atgriezties” – Līnas stāsts par tikšanu prom no krīzes centra 14
Skolas direktora viedoklis par skolotāju apdāvināšanu mācību gada noslēgumā: “Sabiedrība ir morāli slima ar šīm dāvanām un pateicībām”
Kokteilis
VIDEO. Iemīļotais aktieris Andris Keišs benzīntankā piedzīvojis smieklīgu “tikšanos” pats ar savu balsi 8
Lasīt citas ziņas

Šobrīd ļoti populāras ir dažādas skaistas dekoratīvas piesienamu spilvenu maliņas un pīnītes redeļu gultiņām, tomēr Marta Celmiņa, BKUS “Epilepsijas un miega medicīnas centrs” sertificēta pediatre – miega speciāliste tās aicina zīdaiņu gultiņās nelietot.

“Vecāki bieži uztraucas, ka bērniņš atsitīs galvu pret redelēm, bet ticiet man, visas mīkstās pīnītes un piesienamiemie spilventiņi ir daudz bīstamāki,” Celmiņa skaidro.

CITI ŠOBRĪD LASA

“CDC jaunākie dati (Centers for Disease Control and Prevention), pētot zīdaiņa nāves gadījumus no 1990. gada līdz 2020. gadam, atklāj, ka trīs reizes samazinājies bērnu pēkšņās nāves sindromu skaits, jo vecāki nesmēķē tik daudz bērnu klātbūtnē, gulda uz muguras un citu faktoru dēļ, bet sliktās ziņas – astoņas reizes pieaugusi bērnu nāve netīšām nosmokot vai nožņaudzoties miegā,” Celmiņa skaidro. Un viens no iemesliem ir šīs neskaitāmās nevajadzīgās preces, ko kultivē vecākiem pirkt jaundzimušajiem.

Patiesībā pašā sākumā bērna gultiņai ir jābūt pilnīgi tukšai un bez nekā. Mammām emocionāli var šķist, ka tā ir auksta un nepatīkama, bet tieši tāda gultiņa zīdainim, kurš vēl nespēj brīvi kustēties, ir vispiemērotākā. Pīnītes un apmalītes, tāpat kā silvens ir bīstams tāpēc, ka bērns var (arī pirmo reizi izdomājot) apvelties ar sejiņu pret šo mīksto materiālu un nespēt vairs atvelties atpakaļ. Savukārt sedziņu, vai kādus dekoratīvus aizkariņus pāris mēnešus vecs bērns var uzvilkt sev virsū un nespēt atbrīvoties.

Šie riska faktori ir viens no iemesliem, kāpēc līdz sešu mēnešu vecumam vecākiem obligāti ir jāguļ vienā telpā ar zīdaini, bet vispāt ieteicams to darīt līdz viena gada vecumam.

Droša guļvieta jaundzimušajam/zīdainim:

– ciets matracis
– stingri novilkts palags
– bez pīnītēm, piesienamiem spilveniem
– bez aizkariņiem, ko bērns sev var uzvilkt virsū
– bez segas
– bez spilvena
– bez mīkstajām mantām

ASV vairākos štatos šīs mīkstās apmalītes aizliedza ar likumu, atzīstot par bērniem līdz 1 gada vecumam nedrošām. Pie mums Latvijā tās vēl joprojām ir pārdošanā gan interneta veikalos, gan dažādās māmiņu forumu grupās.

Saldam bērna miedziņam noteikti svarīgs ir komforts – silta, ērta pidžamma vai gulēšanas kombinezons, sausas autiņbiksītes un, kā vecākiem var šķist, tukša, bet tajā pašā laikā droša guļvieta bez smukumlietiņām. Domāsim vairāk par mazuļu drošību un mazāk par instagramīgu dzīvi.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.