×
Mobilā versija
Brīdinājums +23.4°C
Magda, Magone, Mērija, Magdalēna
Pirmdiena, 23. jūlijs, 2018
9. maijs, 2016
Drukāt

PVD sāk meža dzīvnieku vakcināciju pret trakumsērgu (1)

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Sākot ar šodienu, Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) līdz jūnija vidum sāk meža dzīvnieku ikgadējo vakcināciju pret trakumsērgu, aģentūru LETA informēja PVD pārstāve Ilze Meistere.

Vakcīnas, izmantojot mazās aviācijas lidmašīnas, tiks izkaisītas pierobežā – 70 līdz 100 km attālumā no Latvijas-Krievijas un Latvijas-Baltkrievijas robežas, arī apdzīvotu vietu tuvumā.

Meža dzīvnieku vakcinācijai izmanto novājinātu trakumsērgas vīrusu saturošu vakcīnu “Lusvulpen”, kas iestrādāta zivju miltu, tauku un parafīna maisījuma iekšpusē.

Iedzīvotājiem, pamanot vakcīnu, kas izskatās kā brūngans kubiņš ar šķidru iekšpusi, nedaudz mazāks par sērkociņu kastīti, nevajadzētu to aiztikt, jo meža dzīvnieki sajutīs cilvēku smaržu un ēsmu neēdīs.

Vakcīna nav bīstama ne cilvēkam, ne apkārtējai videi, tomēr, ja cilvēks nonācis tiešā saskarsmē ar vakcīnu – tā nonākusi acīs vai brūcē, jāvēršas pie ārsta. PVD aicina pieaugušos par vakcīnām informēt arī bērnus un lūgt tās nekādā gadījumā neaiztikt.

Lai gan vakcīna nav paredzēta suņiem un kaķiem, to apēdot, dzīvnieka veselība nebūs apdraudēta.

Trakumsērga ir bīstama, neārstējama dzīvnieku un cilvēku veselību un dzīvību apdraudoša infekcijas slimība. Trakumsērgas rezervuārs dabā ir savvaļas dzīvnieki, galvenokārt – lapsas un jenotsuņi. Mājdzīvnieki, visbiežāk nevakcinēti suņi un kaķi, ar trakumsērgu inficējas pēc kontaktēšanās ar slimiem savvaļas dzīvniekiem. Vienīgais efektīvais trakumsērgas profilakses pasākums ir savlaicīga dzīvnieku vakcinācija pret trakumsērgu.

PVD izstrādāto trakumsērgas apkarošanas programmu ir apstiprinājusi un līdzfinansē Eiropas Komisija.

Pateicoties sistemātiskai savvaļas dzīvnieku vakcinācijai, kas kopš 2005.gada regulāri tiek veikta pavasarī un rudenī, trakumsērga Latvijā ir izskausta – pēdējais trakumsērgas gadījums meža dzīvniekiem konstatēts 2010.gadā, bet mājdzīvniekiem – 2012.gadā.

Pasaules Dzīvnieku veselības organizācija (OIE) Latviju oficiāli atzinusi par valsti, kas ir brīva no trakumsērgas.

Lai gan pēdējo divu gadu laikā nav konstatēts neviens trakumsērgas gadījums, PVD aicina veikt arī mājdzīvnieku, īpaši lauku sētās turēto, vakcināciju pret trakumsērgu.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. To naudu,ko tērē vakcīnam(izskaujot trakumsērgu izplatas kašķis),varētu lietot maksājot medniekiem par lapsu,jenotsuņu un Amerikas ūdeļu medīšanu!Par cūku mātem maksā 100 eiro(varbūt,ka palīdz),bet par šiem neko,vēl stiprina viņu imunitāti!Dabas aizsardzības speciālisti izstrādā detalizētus plānus putnu(rubeņu,medņu,irbju un bridējputnu aizsardzībai,aizliedz medības,ieved govis un savvaļas zirgus,lai saglabātu dabīgās pļavas,bet,kad tur sāk ligzdot reti putni,atnāk lapsas,jenotsuņi un ūdeles un visus apēd.Tas pats ir ar mežīrbēm,laukirbēm un citiem putniem.Plānos neietverot cīņu pret šiem plēsējiem,tie jau iepriekš lemti neveiksmei,un ir tikai lieka naudas tērēšana,tā teikt,plāns ir un miers,bet putnu skaits samazinas neskatoties uz pavasara medību aizliegumu.Var jau ierakstīt-mednieki šaujiet lapsas,bet bez materiālā stimula to izpildīt ir grūti.Kā teica Lembergs:Es vispirms skatos,kāds ir plāna finansējums!Ja naudas nav,tad tālāk nav ko skatīties,lai cik skaisti uzrakstīts!

Draugiem Facebook Twitter Google+