Latvijā
Rīga

Rīgas Pieminekļu aģentūra Krievijā meklē Aleksandra I kolonnas fragmentus 7

Attēls: Nekropole.lv

Lai varētu atjaunot kādreizējo Aleksandra I kolonnu, Rīgas pieminekļu aģentūra (RPA) ilgstoši meklē tās elementus Sanktpēterburgā un citās iespējamajās to atrašanās vietās, aģentūrai LETA pastāstīja RPA vadītājs Guntis Gailītis.

Šobrīd kolonna atrodas Varoņu ielā, kur paredzēts būvēt pieminekļu restaurācijas centru. Gailītis stāstīja, ka pašlaik šī teritorija ir norobežota, un pieminekļi, kas tur novietoti, ir pasargāti no vandaļu uzbrukumiem. “Pēc ilgstošiem pūliņiem ir izdevies panākt, ka teritoriju Varoņu ielā, aiz krematorijas, norobežo. Tur atrodas gan Aleksandra I kolonna, gan Dziesmu svētkiem paredzētās skulptūras, gan citi restaurēšanai paredzētie pieminekļi, kurus iepriekš vandaļi brīvi varēja apzīmēt un postīt,” skaidroja RPA direktors.

Ierosinājumi par kolonnas atjaunošanu saņemti vairākas reizes. To darīt piedāvājušas vēstniecības, privātpersonas, uzņēmumi, kā arī dažādas organizācijas, taču, tiklīdz tiek izskaidrots, cik liels darbs nepieciešams kolonnas atjaunošanai, interese pārsvarā noplok, sacīja Gailītis.

“Visiem mutes paliek vaļā, kad pastāstām, kāds darba apjoms jāizdara pieminekļa atjaunošanas procesā. Aleksandra I kolonnai daudzi elementi ir pazuduši Krievijā – ģerboņi, uzraksti, zvaigznes – un to visu nepieciešams atrast,” skaidroja pieminekļu aģentūras vadītājs.

Nosaukt konkrētu laiku, kad varētu sākt kolonnas restaurāciju, ir grūti, jo nav zināms, cik drīz izdosies atrast tās trūkstošos elementus, kā arī sakārtot visu restaurācijas procesu, kas iekļauj kā administratīvas, tā praktiskas dabas jautājumus. Lai sāktu Aleksandra I triumfa arkas restaurācijas darbus, ko paredzēts īstenot līdz Latvijas simtgadei, bija nepieciešami gandrīz desmit gadi.

Vēsturiski šī Aleksandra uzvaras kolonna bijusi novietota iepretim Rīgas pilij, taču, kur to likt pēc restaurēšanas, lems Rīgas domes Pieminekļu padome un Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcija.

Saistītie raksti

Publiskotā informācija liecina, ka uzvaras kolonnu Rīgā atklāja 1817.gada 15.septembrī, pieminot Rīgas iedzīvotāju drošsirdību un rīdziniekiem veltīto monarha Aleksandra I apliecinājumu par viņu 1812.gada kara laikā izrādīto varonību, aizstāvot Rīgu. Kolonna projektēta un izgatavota Pēterburgā.

Pirmā pasaules kara laikā pazuda kolonnas bronzas skulptūra, bet pati kolonna no laukuma tika aizvākta 1938.gadā.

Jāpiezīmē, organizācija “Daugavas Vanagi” aktīvi iebilst pret Aleksandra kolonnas atjaunošanu, jo tā godinātu tikai cariskās un komunistiskās Krievijas atbalstītāju šovinismu.

LA.lv