Kultūra
Teātris un kino

Ritmiski muzikāla izrāde “Koko un Riko” 0

Publicitātes foto

Latvijas Leļļu teātris 10. septembrī saviem mazajiem skatītājiem piedāvās šīs sezonas pirmo jauniestudējumu – pēc latviešu rakstnieces Evijas Gulbes stāstu motīviem radītu izrādi par divu žurkulēnu piedzīvojumiem “Koko un Riko”. Izrādi neparastā, ritmiski skanīgā manierē veido teātra galvenais režisors Ģirts Šolis, kurš savā interpretācijā nolēmis atteikties no cilvēku valodas, dodot vietu unikālu instrumentu skaņām un īstai žurku valodai.

Izrāde ir par asprātīgiem un pamācošiem divu žurkulēnu Koko un Riko piedzīvojumiem, nedarbiem un draudzību. Lai gan dažkārt žurku puikas pastrādā kādu nerātnību, viss beidzas labi, ja līdzās ir uzticams draugs. Autores darbā viss ir dzīvs, īsts, caur sirdi atnācis un caur sirdi tālāk dalīts. Tā radot brīnumskaistu, rotaļīgu bērnības zemi, kurā ir gaidīts ikviens. Koko un Riko ir izdomas bagāti un zinātkāri žurku puikas, kas kopā ar ģimeni dzīvo Grauzēju ielas vecākā nama pagrabā. Kādas ir pazemes iemītnieku attiecības ar citiem nama iemītniekiem, ko dara mazi žurku puikas, kad viņiem “nav ko darīt”, ko par dzīvi virszemē domā onkulis Prīdis un Ģertrūdes tante, to varēs uzzināt, noskatoties ritmiski muzikālu izrādi bez “liekiem” vārdiem, jo žurkas taču īsti neprot cilvēku valodu.

Režisors Ģirts Šolis brīdina, ka izrāde var sagādāt neparedzamus muzikālus impulsus mazajiem skatītājiem. “Šis mums visiem ir liels radošs izaicinājums. Kopā ar žurkulēniem nokāpsim mājas pagrabā, kur mūs visus gaidīs ļoti neparasta, bet aizraujoša pasaule. Izrādē Koko un Riko piedzīvojumus un nedarbus pavadīs dzīvā mūzika un apskaņošana, bet žurku ģimene saziņai izmantos pati savu valodu, kas būs saprotama visu tautību skatītājiem,” atklāj režisors G. Šolis. Viņš neslēpj, ka radošajā procesā kopā ar aktieriem ir jāatrod interesantākais un saprotamākais veids, kā stāstu padarīt nolasāmu. “Ja vecāki baidās, ka bez teksta nekas nebūs saprotams, var paskatīties, cik multenēs, kuras bērni skatās, patiesībā izmantots maz vai nemaz vārdu. Tas nav nekas neparasts. Mūsu gadījumā neparasta ir tieši muzikālā daļa, kas mums pašiem jau tagad ļoti patīk, un ticam, ka iedvesmos arī mazos skatītājus. Ar vienu gan jārēķinās – bērni ar šādiem radošiem impulsiem aizraujas ātri un, visticamāk, redzēto gribēs atkārtot arī mājās. Ja tā notiks, izrāde būs izdevusies,” ir pārliecināts izrādes režisors.

Bet vēl pirms izrādes mazais skatītājs var sagatavoties kopā ar vecākiem, izlasot Evijas Gulbes grāmatas par “Koko un Riko” ar Lindas Lošinas ilustrācijām. Stundu pirms pirmizrādes teātrī gaidāms vēl kāds nozīmīgs notikums – tiks atvērta nu jau trešā šīs sērijas grāmata – “Koko un Riko uzvedas kā eņģelīši”. Pirmizrādes apmeklētājiem būs iespēja piedalīties grāmatas prezentācijā un iegādāties “Koko un Riko” sērijas grāmatas, kā arī ņemt dalību interesantās aktivitātēs un konkursos, kas norisināsies teātra Lielās zāles foajē.

Izrādes radošajā komandā režisors Ģ. Šolis pulcinājis ne tikai grāmatas autori un ilustratori, bet arī leļļu mākslinieci Anitu Znutiņu-Šēvi, scenogrāfu Oskaru Dreģi, mūzikas autoru Miku Frišfeldu, kā arī aktierus Daci Vītolu, Lienīti Osipovu, Arnitu Jaunzemi, Anriju Sirmo un Pēteri Galviņu.

LA.lv