×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.4°C
Egons, Egmonts, Egija, Henriks, Heinrihs
Svētdiena, 15. jūlijs, 2018
28. aprīlis, 2017
Drukāt

Saeima medī “zaļos cilvēciņus” (14)

Foto - Evija Trifanova/LETAFoto - Evija Trifanova/LETA

Saeima vakar pirmajā lasījumā atbalstīja vairākus Aizsardzības ministrijas (AM) sagatavotus likumprojektus. Tajos ar mērķi mazināt hibrīdkara draudus paredzēts ieviest lielus naudas sodus par militāro formastērpu vai atšķirības zīmju prettiesisku nēsāšanu, kā arī par patvaļīgu iekļūšanu militārajos objektos.

Par karavīra formas tērpa vai tā sastāvdaļu prettiesisku valkāšanu plānots piemērot naudas sodu līdz 2000 eiro. Līdzīgs sods paredzēts arī par Zemessardzes atšķirības zīmju prettiesisku valkāšanu. Saskaņā ar likumu, armijas formu atļauts nēsāt vien pašiem karavīriem, kā arī atvaļinātām militārpersonām, bet otrie to drīkst darīt tikai valsts svētkos, atceres un atzīmējamās dienās, militāro vienību sarīkojumos, kā arī AM vai NBS atbalstītos pasākumos.

Likuma grozījumi arī paredz noteikt naudas sodu līdz 2000 eiro par patvaļīgu iekļūšanu militārajos objektos vai Nacionālo bruņoto spēku (NBS) apsargājamos objektos.

Atgādināšu, ka 2015. gadā Ādažu militārajā bāzē nelikumīgi iekļuva divi Krievijas nacionālboļševiki. Viņu pārkāpums kvalificēts kā huligānisms grupā un šajā krimināllietā joprojām turpinās tiesvedība, bet abi pārkāpēji Latviju jau sen pametuši. Armijas formās tērptu viltvāržu provokācijas gan līdz šim neesam piedzīvojuši. Skaļākais gadījums bija 2014. gadā, kad “Saskaņas” priekšvēlēšanu reklāmās armijas tērpā pozēja atvaļinātais karavīrs Sandris Bergmanis. Nepieciešamību ierobežot formas tērpu nēsāšanu AM pamato ar iespējamām provokācijām un sabiedrības maldināšanu. Turklāt tas var kaitēt NBS tēlam sabiedrībā, teikts likumprojekta anotācijā.

Tieši šīs normas raisīja lielākās diskusijas gan Saeimas Aizsardzības komisijas sēdēs, gan vakar Saeimas plenārsēdē. “Sanāk, ka nejaušam sēņotājam, kas apmaldījies Ādažu poligonā, var uzlikt soda naudu līdz 2000 eiro,” debatēs brīnījās deputāts Jānis Ādamsons (“Saskaņa”). Viņš arī norādīja, ka likumprojekti sagatavoti tik nekvalitatīvi, ka nav skaidrs, par kādu militāro apģērbu valkāšanu draud atbildība, jo teorētiski sodīt varētu pat cilvēku, kurš uzvilcis armijas zābakus, zeķes vai apakšveļu. Līdzīgu viedokli pauda arī Ringolds Balodis (“NSL”): “Mēs dzīvojam 21. gadsimtā, miera laikos, kad tiešām pilns ar medniekiem, sēņotājiem un vienkārši cilvēkiem, kuriem varbūt nav tik daudz naudas kā Saeimas deputātiem, lai nopirktu tādas skaistas biksītes. Tagad viņus ķers Militārā policija par to, ka uzvilkuši armijas bikses vai kādu praķīti?” Šoreiz opozīcijas viedoklim pievienojās arī Nacionālās apvienības pārstāvis Edvīns Šnore, kurš pats mēdzot atpūtai dabā nēsāt vācu armijas kamuflāžas jaku. “Manuprāt, ierobežojumu vajadzētu attiecināt tikai uz karavīru atšķirības zīmju neatļautu nēsāšanu,” uzskata deputāts.

Citi tautas kalpi gan norādīja, ka poligonos ieklīdušie sēņotāji netikšot sodīti ar 2000 eiro lielu soda naudu, jo pirms soda uzlikšanas vienmēr tiekot izvērtēts pārkāpēja nolūks un nodarījuma smagums. Tāpat sods netikšot piemērots par makšķernieku, mednieku un armijas preču veikalos atrodamu kamuflāžas apģērbu apriti vai valkāšanu. Tomēr arī viņi atzīst, ka likumprojektos nepieciešami juridiski precizējumi, kurus sola sagatavot uz otro lasījumu. Tādēļ tiem noteikts garš priekšlikumu iesniegšanas termiņš – līdz 
1. septembrim.

Pievienot komentāru

Komentāri (14)

 1. Ja runa ir par īstu armijas formastērpu, tad saprotams. Ceru, ka šis viss neizvērtīsies tādā balagānā, ka katrs, kam mugurā kamuflāžas krāsās kāda lupata, kļūs likumpārkāpējs?

 2. Debilisms saeimaa sit augstu vilni.Man ir policijas siksna,kas man par to buus??

 3. Atceros senākus laikus — dienestu padomju armijā Baltkrievijā ,kur visi laukos dzīvojošie bija ģērbušies novalkātas armijas drēbēs un kirzas zābakos,pie kuriem viņi tika pikukuļojot praprščikus,kurus tautā sauca par makaroņikiem. Jokoja ka mobiliizācijas gadījumā nebūtu jāizniedz formas tērpus,bet tikai ieročus.Mājās tapešu vietā sienas bija izlīmētas ar avīzēm ,,pravda,, izvestije,, krasnaaja zvezda,, ,katrā ,,izbā,, tecināja kandžu. Patreizējā Baltkrievija Lukašenko vadībā pārvērtusies līdz nepazīšanai salīdzinot ar tiem laikiem.

 4. CENZŪRA ir APZINĀTI PRETLIKUMĪGS NOZIEGUMS Atbildēt

  > šajā pašreizējā MZ SILES “valstī” krampjaini agonējošajos masmēdekļos (t.sk. la-vīzē u.c. taml. necilās w-bedrēs) bezcerīgi truli parazitējošajiem PRETLIKUMĪGU CENZŪRU piekopjošajiem administratīvajiem izpildfunkcionāriem (u.c. taml. nožēlojami juridiski analfabētiskiem “lielākajiem kretīniem”)

  =======

  Latvijas Republikas SATVERSME.

  VIII nodaļa. Cilvēka pamattiesības

  89. VALSTS ATZĪST UN AIZSARGĀ CILVĒKA PAMATTIESĪBAS saskaņā ar šo Satversmi, LIKUMIEM un Latvijai saistošiem starptautiskajiem līgumiem.

  90. Ikvienam ir tiesības zināt savas tiesības.

  91. Visi cilvēki Latvijā ir vienlīdzīgi likuma un tiesas priekšā. Cilvēka tiesības tiek īstenotas BEZ JEBKĀDAS DISKRIMINĀCIJAS.

  100. IKVIENAM IR TIESĪBAS UZ VĀRDA BRĪVĪBU, kas ietver tiesības brīvi iegūt, paturēt un izplatīt informāciju, paust savus uzskatus. C.E.N.Z.Ū.R.A ir AIZLIEGTA.

  =======

  Ir sacīts: “Likuma nezināšana (un, īpaši jau, pat nevēlēšanās zināt) neatbrīvo no LIKUMĪGĀS ATBILDĪBAS.”

 5. Uzrakstīt: – pilnu armijas formu imitējošus apģērbus ar uzplečiem un dienesta pakāpju zīmotnēm – un viss !
  Apkarot armijas izzagšanu vajag citādi !
  ——————
  Padomijas armijas gimnastjorkas un galifeikas bija ļoti praktiskas darbā – odi nevarēja izkost cauri, uzsūca sviedrus, labi mazgājamas. Zābaki gan pēdējā laikā bija ar papīra zolēm – mitrumā kājas slapjas līdz ceļiem. Žēl, ka nav vairs dabūjamas, kaut neesmu kremļa fans.
  ——————–
  Šuvējiem nav darba, bet no tāda pat auduma šūt darba apģērbus neviens negrib.
  —————–
  Tie idiotiski formulētie likumi sit tikai par pašu iedzīvotājiem – zaļajiem vīriņiem kremļa vojenščina sašūs uniformas 1:1 kā oriģinālās…
  IMHO.

 6. pilnigi pareizi

 7. “Par karavīra formas tērpa vai tā sastāvdaļu prettiesisku valkāšanu …”
  Tieši par kādas armijas formu iet runa vismaz ir pateikts?

 8. humpalu lupatas ir vertigakas

 9. jabut idiotam lai vilktu mugura tos meslus uz viniem jau skatities piebjas

 10. Ienaidnieks ir viltīgs-var būt tērpies pelēkos vadmalas svārkos,pastalās!

  • Ну никакого воображения, сам пошёл наХ. Тебе точно надо сесть, для прохождения обучения. Прекрати воровать чужие ники, сука!

Draugiem Facebook Twitter Google+