×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.8°C
Venta, Salvis, Selva
Svētdiena, 20. maijs, 2018
24. novembris, 2014
Drukāt

Saldējums citā glazūrā. Pēc nonākšanas Krievijas investora īpašumā RPK mainījusies iekšējā kultūra (29)

Foto - LETAFoto - LETA
Uzziņa

Rīgas piena kombināts

2013. gadā pēc "Lursoft" un laikraksta "Dienas Bizness" apkopotajiem datiem, kļuvis par lielāko pārtikas ražotāju Latvijā, apsteidzot ilggadējo līderi a/s "Latvijas balzams".

Uzņēmums pagājušo gadu pabeidzis ar 115 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir par 15% vairāk nekā 2012. g.

Zaudējumi 2013. gadā sasnieguši 5,4 miljonus eiro, kas ir vairāk nekā gadu iepriekš (tad Ls 1,49 miljoni).

Kopējais uzņēmuma eksporta apjoms 2013. gadā bija 53,5 miljoni eiro, kas ir par 37% vairāk nekā 2012. gadā. 2013. gadā eksports veidoja 46% no uzņēmuma kopējā apgrozījuma.

Galvenais eksporta tirgus 2013. gadā bija Krievija, kas veidoja 41% no kopējā eksporta.

"Food Union" šobrīd kopumā ir vairāk nekā 700 darbinieki.

"Food Union" ražotnes iepērk pienu no aptuveni tūkstoš Latvijas zemnieku saimniecībām.

To atzīst gan zemnieki, gan bijušie uzņēmuma darbinieki. Tiesa, liela daļa nevēlas publiski par to runāt, aizbildinoties ar vēlmi saglabāt anonimitāti. Jāatgādina, ka Krievijas miljardieris Andrejs Bes­hmeļņickis par Rīgas piena kombināta jauno īpašnieku kļuva 2011. gada pavasarī, kad iepriekšējie uzņēmuma īpašnieki Ivars Strautiņš un Atis Sausnītis nolēma piesaistīt privātu finanšu investoru, kurš darbojies piena nozarē Krievijā, NVS valstīs un starptautiskajos tirgos.

Investors piesaistīts pēc tam, kad uzņēmums vairākus gadus strādāja ar zaudējumiem un nācās meklēt izeju no sarežģītās situācijas. 2012. gada maijā Konkurences padome atļāva apvienoties Rīgas piena kombinātam un “Valmieras pienam”, izvirzot īpašus nosacījumus, kas aizsargā zemniekus un mazos tirgotājus. Pēc mēneša tika izveidots “Food Union”, kurā apvienojušies abi uzņēmumi. Bet šā gada oktobrī Be­hmeļņickis parakstīja vienošanos par Igaunijā bāzētā “Premia Foods” saldējuma un saldēto produktu biznesa iegādi.

Mainās kultūra

“Uzņēmumā latviešus nomaina pret krieviem,” šādu satraucošu vēsti saņēma “Latvijas Avīzes” redakcija. Arī zemnieki ir norūpējušies par to, ka pēc īpašnieku maiņas savulaik latviskākajā uzņēmumā tagad notiek neizprotamas lietas un lielākoties darba un biznesa sarunas jārisina krievu valodā.

Mainījusies arī uzņēmuma iekšējā kultūra. “Notiekošo tur varu saukt vienā vārdā – “bizness po sovetski”. Latvieši tiek atlaisti vai paši spiesti aiziet, tā vietā darbā pieņem cittautiešus, lielākoties krievus. Viņi vēl nav sapratuši, ka te nav ne Padomju Savienība, ne Krievija, lai saimniekotu šādām metodēm,” tā par notiekošo uzņēmumā zina stāstīt viena no piensaimniecēm, kas savu vārdu laikrakstā “Latvijas Avīze” nevēlas publiskot. Viņa domā, ka uzņēmumā pēc jauno īpašnieku ienākšanas strauji mainījusies uzņēmuma iekšējā kultūra un tie, kas to nevēlas pieņemt, no uzņēmuma aizgājuši paši. Cits, nu jau bijušais darbinieks, zina teikt, ka daļa kolēģu, īpaši vidējā un augstākā līmeņa darbinieki, paši aizgājuši no uzņēmuma uzreiz pēc īpašnieku maiņas. Tolaik no Krievijas ieradušies uzticami speciālisti, kas ieviesuši savu kārtību. Arī iekšējā sarakstē dominējusi krievu valoda.

Pievienot komentāru

Komentāri (29)

 1. Patiešām drosmīgs raksts. Jo daudzi jau nezina, kas patiesībā notiek uzņēmumos, ko nopirkuši Austrumu kaimiņu tā saucamie investori. Un nekur nav teikts, ka tā savā ziņā nav vēlme tālāk visu pārdot. Nodokļu atlaides piešķirtas, sankciju aizsegā vēl kādus labumus var izdabūt, bet ko tālāk? Izskatās, ka nākamais gads šim uzņēmumam būs izšķirošs.

 2. Krievija ekonomiski ir okupējusi Latviju!! Tad kādēļ mums jāpērk šos ražojumus??!! Tā vairs NAV LATVIJAS prece…:(

  • tā ir Latvijas prece, tikai citā glazūrā. jādomā arī par to, ka piens nāk no Latvijas laukiem un daļa strādājošo ar tepat no Latvijas. man gribas ticēt un cerēt, ka tas viss atkal nenonāks kāda cita rokās, jo tad kas to lai zina kā viss beigsies

 3. Te nu redzam, kurp ved mūsu valsti nesodītie čekas un kompartijas suņi, kuri slēpjas čekas maisos. Tā vien šķiet, ka šī pēdējā valsts Austrumeiropā, kurā netiek atvērti čekas maisi, ir paredzēta kā iebraucamā sēta krievvalodīgajiem.

 4. visur komentāri pazūd.

 5. Kāpēc tad pārdeva citiem uzņēmumu?

 6. LA! Kur palika mans komentārs???

 7. Labs un drosmīgs raksts.

  • Nu, baaaigi drosmīgs!!! Diemžēl, tikai uz papīra. Mūsu visredzīgās valdošo acis negrib redzēt acīmredzamo. Visi notikumi mūsu valstī virzās uz bīstamiem rezultātiem, bet mūsu visdemokrātiskākā Saeima nevar un nevar ,negrib un negrib ,velk un velk tās nelaimīgās iebraukšanas un “iepirkšanās” atļaujas. Uz latvisku Latviju cerības plok aizvien vairāk…
   UN vispār- kas gan tos mūsu komentārus lasa?

  • Krievija ekonomiski ir okupējusi Latviju!! Tad kādēļ mums jāpērk šos ražojumus??!! Tā vairs NAV LATVIJAS prece…:(

 8. Основной поток продукции теперь идёт в Россию и СНГ, в лаптии остаётся ничтожная часть. Вы бы поняли это из статьи, если бы имели мозг. Даже если вся лаптия вдруг перестанет покупать продукцию Рижского комбината, никто этого даже не заметит… 🙂

 9. NEKAD nav bijis garšīgs saldējums. Reiz iepirku tadu, kuram, kad bija apēsta puse, izrādijās, ka kociņs iekšā zazilejis… tads ka uz pūšanu… Tfū… kops ta reizes es nekad nepērku sū…du uz kociņa!
  kas attiecas par pārējo, es pērku tikai tiešo produkciju no zemnieka … tādi krieviesu uzņēmumi lai iet pa pieskar5i!

 10. Galīgs sviests, vienpusējs raksts.
  Nu un kas, ka runā krieviski vadība? Toties viņi saved kārtībā uzņēmumu, kurš ar mūsu bāleliņu saimniekošanu jau būtu izsaimniekots. Tas nekas, ka viens no lielākajiem nodokļu maksātājiem?
  Tipisku latviešu parasto ņaudēšana.

 11. tukša muldēšana. latviešus ņem darbā masveidā.

 12. Nu tik prastu rakstu no la.lv nebiju gaidījis. Skaidrs, ka zemās piena cenas, kvotu izbeigšanās un Krievijas sankcijas rosina neapmierinātību zemniekos, bet tik zema līmeņa raksts tomēr pārsteidz

 13. Tā patiešām ir vistīrākā patiesība- visi vietējie vidējā un augastākā līmeņa speciālisti tika nomainīti uz iebraucējiem, vai mazāk kompetentiem un paklausīgiem darbiniekiem, bez sava viedokļa un iniciatīvas, vai arī paši bija spiesti aiziet, jo to vājprātu izturēt nav iespējams! Ar tādu komunikācijas kultūru un metodēm kā strādā krievi, mēs varam tikai lūgt Dievu, lai nenāktos to piedzīvot.

 14. Šis zaudējumus nesošais uzņēmums, kur strādā ap 250 krievu augstākajos posteņos un dzīvo uz latviešu rēķina, ir izpelnījies Latvijas valsts nodokļu brīvdienas, kuras tas pilnā mērā izmanto! Vai Latvijas Valsts pārvaldē tika izvērtēta uzņēmuma likviditāte un izvērtēts, ka nodokļu atlaides tiek iedotas krievu miljardiera uzņēmumam, iespējams uz neatdošanu! Latvijas valsts garantēs nenomaksāto nodokļu atmaksu, darbiniekiem, gadījumā, ja šis FoodUnion”s, ar tajā ietilpstošajiem uzņēmumiem, izrādīsies otrs Metalurgs, Krājbanka? Latvijas Balzams arī krievu rokās, un ir viens no lielākajiem nodokļu nemaksātājiem! Ko var irst, ka nodokļus maksā! Vai nav pienācis laiks izvērtēt Krievijas investoru patiesos darbošanās iemeslus: politiska nostādīta tautsaimniecības nozares graušana un izzagšana!
  Bizness tas katrā ziņā nav! Kad šajā valstī sāks vērtēt krievu investoru ietekmi uz tautsaimniecības nozarēm? Kā tie krievi tādos apmēros tiek pie uzturēšanās atļaujām, ka var patstāvīgi šeit izmitināties, izslaukot no darbavietām latviešus? Kukuļošanas lietām par uzturēšanās atļauju izsniegšanu jāpieķeras ciešāk, izsniedzot par ziediem, konfektēm, mīkstajām mantiņām, tad jāpalūko, kas tiem plīšu lācīšiem vēderos?
  Valsts valodas centrs, lai atbild, kā pieļaujams, ar atsauci uz rakstā minēto, ka darba vietā saziņai tiek lietota krievu valoda- tiek vadīts darbaspēks!?

 15. Boikotēt! Nepirkšu!!!

 16. Do svidanija, Pols. Vairs manā groziņā nebūsi.

 17. Ko te sprēgājat! Kurš nodrošinās valdībai nodokļus krievu cietumu uzturēšanai,maksājumus 80 latnieku speckontingentam,ES tiesas piespriestajiem maksājumiem,pabalstiem,pensijām,ar nodokļiem neapliekamajām lielajā algām valsts padomēs……Kas vairs pieder latviešiem?Palicis tikai tukšs apvalks ar uzrakstu Latvija.Skatieties patiesībai acīs:joprojām nav atcelts krievu “investoru”likums.Kā šis teica,biznesā nevar būt emociju un biznesam nav tautības.Un viņam vienalga,kas te strādā.

 18. vairs nepirkšu viņu preci

 19. Cukurfabrikas, VEF-u utt vajadzēja K.Ulmanim, mūsu varnešiem, izņemot algas paaugstinājumu, nevajag nekā – lieki kreņķi ar valsts ražotnēm. Kas tā par Latviju, kur pašiem nekas nepieder?

 20. Cukurfabrikas, VEF-u utt vajadzēja K.Ulmanim, mūsu varnešiem, izņemot algas paaugstinājumu, nevajag nekā

 21. Izklausās, ka kādam/kādai grupiņai jāiesūdz RPK tiesā par diskrimināciju balstoties uz tautību.

  Un latviešiem beidzot jāsāk saprast, ka savi uzņēmumi ir nevis jāpardod sveštautībniekiem, bet gan jāpaliek lielākiem un jāizpērk konkurenti ārpus Latvijas.

 22. Kur tad skatās konkurences padome, ja RPK par vienādas kvalitātes pienu maksā dažādas cenas: mazajiem mazāk, lielajiem vairāk? Tas ir tiešs konkurences pārkāpums! Biznesam neesot tautības! Tad kāpēc Latvijā esošam uzņēmumam notiek kadru maiņa no latviešiem uz krieviem, īpaši tā valdē? Krievi nolaidīs uz grunti šo uzņēmumu, ja jau tagad ir 5,4 miloni eiro zaudējumi un tad naivie latvieši varēs savākt druskas… Strautiņi, staņēviči un šolki mums ir tie “lielākie speciālisti” piena lietās, tāpēc arī tur nekādas kārtības nav. Piena pārstrādei ir jābūt pašu zemnieku rokās, tikai tad būs rezultāts.

 23. Nebrīnīšos ka no krievijas ieradušies speciālisti ,kas sākuši ieviest savu kārtību vadīt un strādāt nespējīgo paplukušo miljonāru – Strautiņam un Sausnītim pagaidām vēl piederošā uzņēmumā vēlāk izrādīsies zaļie cilvēciņi.

Draugiem Facebook Twitter Google+